Delovni prostori dr. Franje Bojc Bidovec v Partizanski bolnici Franja / Foto: arhiv Mestnega muzeja Idrija

Evropska donacija za Franjo

Zgodba Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope je med enajstimi projekti, ki so na razpisu Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine prejeli evropsko donacijo.

Partizanska bolnica Franja se imenuje po zdravnici Franji Bojc Bidovec, delovala je od decembra 1943 do maja 1945, njen ustanovitelj pa je bil Viktor Volčjak.

Iz Mestnega muzeja Idrija so sporočili, da so med prejemniki donacije v sklopu razpisa Sveta Evrope in Evropske komisije z naslovom Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine (DEKD). Na razpisu so kandidirali z zgodbo Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope in se uvrstili med prejemnike donacije v višini deset tisoč evrov. Nagrade so zelo veseli, saj so v pripravo projekta vložili izredno veliko truda.

Avtorica nagrajene zgodbe in potujoče razstave je muzejska svetnica in vodja Cerkljanskega muzeja Milojka Magajne. Nagrajeni projekt bodo lahko začeli izvajati 15. julija, zaključiti pa ga bo treba do konca marca prihodnjega leta. Prijavljeno zgodbo so povezali s pripravo razstave o Partizanski bolnici Franja, s katero želijo gostovati doma in v tujini. Pomemben sestavni del razstave bo tudi interaktivna vizualizacija, za katero bodo porabili prejeta sredstva. Gre namreč za izbor zgodb, fotografij ter video in avdio zapisov o delovanju bolnišnice, ki bodo obiskovalcem na voljo v sedmih jezikih.

Razstava bo prvič gostovala spomladi 2021 v Krapini na Hrvaškem. Tako bodo nadaljevali že utečeno sodelovanje z Muzejem krapinskih neandertalcev, tudi nosilcem znaka evropske dediščine.

Sodelovanje na razpisu je povezano s programom aktivnosti, ki so jih v muzeju načrtovali v zvezi s Partizansko bolnico Franja kot nosilko znaka evropske dediščine. Komisija namreč vsaka štiri leta preverja, ali nosilci izpolnjujejo pogoje, da obdržijo znak, pri čemer je pomembno, na kakšen način javnosti predstavljajo svojo evropsko dimenzijo. Leto 2020 je ocenjevalno leto, zato so februarja oddali poročilo za obdobje 2016–2020 in hkrati tudi že pripravili program za obdobje 2020–2023. Z načrtovanimi aktivnostmi želijo širiti prepoznavnost Franje in njenih vrednot v evropskem prostoru in z njimi nagovarjati različne ciljne skupine, zlasti mlade.

V okviru letošnjih Dnevov evropske kulturne dediščine, ki bodo potekali od 26. septembra do 10. oktobra, tako načrtujejo tudi dan odprtih vrat z bogatim programom aktivnosti, ki bo potekal 3. oktobra.

Dnevi evropske kulturne dediščine so sicer skupna akcija številnih evropskih držav pod okriljem Sveta Evrope in Evropske komisije, v okviru katere vsako leto znova prireditelji izberejo raznovrstne teme, s katerimi skušajo domači javnosti, Evropejcem in svetu predstaviti kulturno dediščino Evrope. Razpis za Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine je bil v sklopu DEKD prvič objavljen v letu 2018. Namen pobude pa je prepoznati in spodbuditi evropsko razsežnost prizadevanj na področju kulturne dediščine, ki ga izvajajo dediščinske skupnosti v Evropi. Na razpisu lahko sodelujejo organizatorji, ki so v zadnjih treh letih pripravili vsaj en vsaj en dogodek DEKD, dobitniki nagrad Evropske unije za kulturno dediščino European Heritage Award/Europa Nostra Award, nosilci znaka evropske dediščine.

Donacijo je letos prejelo 11 projektov: poleg enega iz Slovenije še po dva iz Velike Britanije in Cipra ter po eden iz Portugalske, Italije, Severne Makedonije, Nemčije, Španije in Gruzije.

Oddajte svoj komentar

Kranj 9°

pretežno jasno
vlažnost: 63 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

-4/9

nedelja

-4/12

ponedeljek

0/9

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

IZLETI / Kranj, 6. februar 2024

Na kopanje v Portorož

OBVESTILA / Šenčur, 6. februar 2024

Vadba za zdravo hrbtenico

PREDAVANJA / Kranj, 7. februar 2024

O varnosti in zdravju pri delu

PRIREDITVE / Šenčur, 7. februar 2024

Ljubezen je ključ

PRIREDITVE / Adergas, 7. februar 2024

Vse generalove skrivnosti

PRIREDITVE / Preddvor, 7. februar 2024

Ljubezen – smisel našega obstoja

IZLETI / Naklo, 8. februar 2024

Po poti kulturne dediščine

PRIREDITVE / Šenčur, 8. februar 2024

Ljubezen je ključ

 

 
 

 

 
 
 

Ministrica Švarc Pipan (še) ne razmišlja o odstopu / 16:42, 3. februar

Noro, kakšna tolpa kriminalcev trenutno vlada SLO !!

Evropska sredstva unovčena / 09:11, 3. februar

Gradi se kolesarska povezava Obrne-Boh.Bistrica. Do Bleda se ne gradi nič. Razdalja Obrne-Bled je 8km. Na tej razdalji je že zgrajena kolesa...

V Šenčurju poklon štiridesetim talcem / 21:59, 1. februar

"Vstaja se je končala z znamenito dražgoško bitko, ki je pokazala, da Nemci niso nepremagljivi,«Kdo bo učencem razložil nemško nepremagljivo...

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..