Kakšnih petdeset predstavnikov sindikatov in zaposlenih se je zbralo na protestu pred upravno stavbo Fraporta Slovenija.

Protest proti odpuščanju

Zaradi napovedanih odpuščanj v družbi Fraport Slovenija je Svobodni sindikat Aerodroma Ljubljana skupaj z drugimi sindikati včeraj organiziral protestni shod zaposlenih pred upravno stavbo družbe na letališču.

Zgornji Brnik – Shoda se je zaradi upoštevanja varnostnih omejitev udeležilo okoli petdeset zaposlenih ter predstavnikov in članov drugih podpornih sindikatov, ki so izrazili svoje nestrinjanje z odločitvami vodstva podjetja. Kot je znano, se je namreč upravljavec brniškega letališča zaradi upada prometa v času epidemije covida-19, ki trenutno znaša sedemdeset odstotkov, v času prepovedi potniškega zračnega prometa pa celo 85 odstotkov, znašel v precejšnjih težavah, tudi v sedanjih razmerah pa se letalski potniški promet na letališče vrača počasi. Zaradi tega so v Fraportu Slovenija v začetku junija ocenili, da je v trenutnih razmerah odveč 120 izmed skupno 475 delavcev.

Kot pravijo v Svobodnem sindikatu Aerodroma Ljubljana, so se za shod odločili, ker poslovodstvo noče iskati »drugih, do zaposlenih bolj spoštljivih rešitev«. Med glavnimi očitki poudarjajo, da je Fraport Slovenija v zadnjih letih dosegal večmilijonske dobičke, kljub temu pa se je ob problemih zaradi epidemije skoraj takoj lotil odpuščanja. Po navedbah sindikatov bi trenutno krizo lahko premostili prav z ustvarjenimi dobički iz preteklih let, z odpuščanji pa počakali vsaj do konca leta, ko bi bila situacija na letalskih trgih jasnejša.

Kot so še dodali v sindikatu, vodstvo podjetja ignorira nasprotovanja in konstruktivne predloge sindikatov. »Ne pomaga niti poziv sindikata, da družba do konca julija uporabi ukrep države, ki vsaj do konca julija družbi omogoča pokrivanje bistvenega dela stroškov delavcev, ki so na čakanju na delo doma (možno pa je njegovo dvakratno podaljšanje),« pravijo v sindikatu.

Vodstvo podjetja prav tako ni upoštevalo pozive sindikatov, da družba uporabi ukrep subvencioniranega skrajšanega delovnega časa do konca leta. Protestniki so opozorili tudi na socialne in ekonomske posledice za odpuščene, ki jih delodajalec, sicer s certifikatom družini prijazno podjetje, meče na cesto v najbolj negotovih gospodarskih razmerah v zadnjih desetletjih.

Fraport sicer letos predvideva izgubo v višini devet milijonov evrov, ta pa bi bila še višja, če ne bi odpuščali. Po besedah Boštjana Šijanca, pravnega svetovalca v podjetju, družba letos pričakuje le okoli petsto tisoč potnikov, kar je približno trideset odstotkov vsega lanskega prometa. Naslednje leto naj bi se tudi zaradi predsedovanja Slovenije Svetu EU število prepeljanih potnikov sicer povzpelo na 1,1 milijona. »Če bi pri kalkulaciji upoštevali le predviden promet v letošnjem letu, ne pa tudi napovedi za prihodnje leto, bi bila ta številka še precej višja,« je o napovedanem zmanjšanju števila zaposlenih povedal Šijanec, ki je zavrnil možnost, da bi z odpuščanji počakali do konca leta, saj ima družba visoke stroške in izjemno nizke prihodke. Prav tako ne pride v poštev pomoč države v obliki nadomestila za čakanje na domu, saj je ukrep namenjen začasnemu zmanjševanju obsega dela, medtem ko Fraport Slovenija doživlja trajno nezmožnost zagotavljanja dela, je dejal Šijanec, ki je komentiral tudi zahtevo sindikatov, da bi družba za premostitev krize uporabila dobiček iz prejšnjih let. »Družba je v zadnjih dveh letih res imela več kot dvajset milijonov evrov dobička, dejstvo pa je, da se je ta dobiček že v preteklih letih in tudi letos uporabljal za nove zaposlitve in šolanja zaposlenih, veliko pa smo vložili tudi v izboljšanje pogojev dela, zato si ne moremo privoščiti čakati do konca leta. Tega denarja bo do konca leta zmanjkalo,« je dejal Šijanec in dodal, da bo morala družba za zagotavljanje dolgoročnega normalnega poslovanja najeti tudi kredit.

Protestniki so na shodu opozorili tudi na to, da vsi izmed 120 zaposlenih, ki bodo predvidoma ostali brez dela, prihajajo iz operativnih služb, nihče pa iz uprave oziroma administracije podjetja. Kot je dejal Šijanec, je to pričakovano, saj sedemdesetodstotni upad prometa pomeni prav tolikšen upad potnikov in letal, kar se pozna predvsem v presežkih operativnih delavcev, ki delajo z letali in potniki, medtem ko ima administrativni kader, predvsem pa zaposleni v komerciali, povečan obseg dela, saj poskušajo na letališče privabiti letalske prevoznike.

Do sedaj se je na letališče vrnilo sedem prevoznikov, v kratkem pa se jim bodo pridružili še štirje. V poletnem voznem redu pa so že izgubili polete v Madrid, Helsinke, München in Zürich.

Program zmanjšanja števila presežnih delavcev še ni dokončan, saj se v vodstvu družbe še dogovarjajo s tistimi delavci, ki že izpolnjujejo pogoje za upokojitev oziroma jih bodo izpolnjevali v prihodnjih mesecih. Kot je dejal Šijanec, bo dokončen seznam oblikovan predvidoma v prihodnjih dveh tednih, nato bodo delavcem tudi začeli vročati pogodbe o prenehanju zaposlitve.

Ali bodo sledile še kakšne sindikalne aktivnosti, sicer še ni znano, kot pa je dejal David Švarc, predsednik krovnega sindikata poklicnih gasilcev, v takšnih primerih zaposlenim svetujejo tudi možnost stavke.

Oddajte svoj komentar

Kranj -4°

pretežno jasno
vlažnost: 94 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

-8/6

sreda

-6/7

četrtek

-4/7

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

OBVESTILA / Preddvor, 31. januar 2024

Telovadba, angleška urica, ustvarjalna delavnica

IZLETI / Kranj, 1. februar 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Milje, 2. februar 2024

Ljudsko petje v Hiši čez cesto

DELAVNICE / Jesenice, 2. februar 2024

Brihtina pravljična dežela

OBVESTILA / Preddvor, 2. februar 2024

Telovadba, angleška urica, ustvarjalna delavnica

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

IZLETI / Kranj, 10. februar 2024

Po sledeh kulture: Od Komende do Kamnika

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

 

 
 

 

 
 
 

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...