Sotočje Save Bohinjke in Save Dolinke pri Lancovem pod Radovljico

Ob Savo, da ohranijo naravo

Prejšnjo soboto so se številni prostovoljci odpravili na pohod ob reki Savi, in sicer z namenom, da se povežejo v skupnih prizadevanjih za naravo, okolje in človekove pravice. Osrednji gorenjski odsek je bilo sotočje Save Bohinjke in Save Dolinke na Lancovem, namen srečanja pa protest proti načrtovani gradnji turistično-rekreacijskega centra prav tam, na sotočju.

Reši sotočje je slogan akcije, ki je združila številne domačine v prizadevanjih za ustavitev gradnje turistično-rekreacijskega centra na sotočju Save Bohinjke in Save Dolinke na Lancovem pri Radovljici. Investitor, v obvestilu na ograji pred sotočjem je naveden zasebnik iz Žej, povedo domačini, naj bi želel na območju urediti umetno jezero, apartmajski in gostinski objekt, kamp ter večnamenska igrišča.

Ohraniti dostop in kakovost bivanja

Rabo zemljišča ob sotočju Save Dolinke in Save Bohinjke za izgradnjo centra je sicer radovljiški občinski svet odobril že pred več kot 15 leti, s spremembo prostorskega reda občine v letu 2014 pa je celotno območje obravnavano kot površina za turizem. Kot so pojasnili na radovljiški občinski upravi, sicer občina glede na načrtovane ukrepe in do zdaj izvedene postopke v načrtovanju ne nasprotuje izvedbi predvidene ureditve, a pod pogojem, da se zagotovi prost dostop do sotočja.

Pobudniki akcije pa poudarjajo, da je njihov namen ohraniti dostop javnosti do naravne znamenitosti, a tudi ohraniti kakovost bivanja vseh državljanov. Poudarjajo namreč, da je prav ohranitev narave temeljni del boja za enakopravno družbo, v kateri bomo vsi lahko živeli dostojno življenje.

Za naravo ob Savo

To je bil tudi skupni cilj sobotne akcije Za naravo ob Savo, na kateri so v soboto člani različnih okoljevarstvenih društev in drugi posamezniki preveslali, prekolesarili in preplavali celoten 258-kilometrski tok Save, vse od obeh njenih izvirov do meje s Hrvaško.

Udeleženci akcije so pokazali, kot pravijo organizatorji, da je delovanje od spodaj navzgor mogoče in »hkrati edini pravi način za dosego trajnih in zdravih sprememb«. V iniciativi Balkan River Defence pravijo, da je akcija pomagala ljudem, da se povežejo v skupnost, na katero se bodo lahko v prihodnje po pomoč obrnile manjše skupine v boju za naravo, okolje, človekove pravice.

»Če ima človek nekaj rad, ima dolžnost, da to zaščiti. Tako smo prepričani vsi vaščani, meščani ...« je ob tem poudaril eden od domačinov.

Bogastvo raznolikosti

Kot lahko preberemo na panoju, ki ga je na sotočju v sodelovanju za zavodom za varstvo narave postavil zavod za turizem Radovljica, je Sava naša najdaljša reka z dvema povirnima krakoma v Julijskih Alpah – Savo Dolinko, ki izvira v obliki slapa Savica, in Savo Dolinko, katere izvir je v Zelencih. Pri Radovljici se kraka združita v Savo, ki teče čez Slovenijo in Hrvaško ter se pri Beogradu izliva v Donavo, ta pa se v Romuniji izliva v Črno morje. »Največje bogastvo Save je v njeni raznolikosti. Različno hiter tok, od brzic do mirnih tolmunov, različna globina vode, raznolike brežine, rastline ob vodi, prodišča, poplavni gozdovi ... omogočajo življenje različnim vrstam organizmov, od drobnih in neopaznih enoceličarjev do več kot meter velikih sulcev. Zanimiv in pester je tudi živi svet na kopnem, na prodiščih, v poplavnih gozdovih in travnikih.«

Območje sotočja sodi med ekološko pomembna območja in območja naravnih vrednot. Naravna vrednota je poleg redkega, dragocenega ali znamenitega naravnega pojava tudi drug vredni pojav, del žive ali nežive narave, naravno območje ali del naravnega območja, ekosistem, krajina ali oblikovana narava. Zato območje ni primerno za gradnjo, so prepričani v iniciativi Reši sotočje.

Oddajte svoj komentar

Kranj 0°

zmerno oblačno
vlažnost: 93 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-1/15

sobota

-2/12

nedelja

0/11

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Britof, 20. april 2024

Blagoslov koles

OBVESTILA / Šenčur, 20. april 2024

Spominska plošča Janezu Mlakarju

PRIREDITVE / Adergas, 20. april 2024

Ljudske pesmi v evropskem prostoru

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

RAZSTAVE / Škofja Loka, 22. april 2024

Razstava risb Petra Jovanoviča

RAZSTAVE / Jesenice, 22. april 2024

Razstava Helene Vidmar

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

 

 
 

 

 
 
 

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...