Andrej Eržen zbirateljskega potomca vsekakor ima v vnuku Matiji Rozmanu, ki je že pri svojih enajstih letih dober poznavalec zgodovine, držav sveta, aktualnega dogajanja doma in po svetu, namesto risank pa raje gleda dokumentarne filme. / Foto: Tina Dokl

Majhen format, pa tako velik svet

Najprej je bila to samo Andrejeva soba, zdaj si jo deli z vnukom Matijo. Ta soba v domači hiši v Spodnji Besnici je prav posebna, zbirateljska. Andrej Eržen zbira razglednice, 91.566 jih ima. Njegov vnuk Matija Rozman zbira znamke, 8773 jih ima. Koliko popoldnevov je samo njunih in koliko zanimivega odkrijeta.

Na leseni razglednici iz Kanade z letnico 1976, ki je bila poslana v Jugoslavijo, piše: »Slišal sem, da pri vas primanjkuje drva, pa pošiljam en »trunklj« iz Whistlerja, kjer smo na smučanju.« Najstarejša je iz leta 1896, poslana iz Gradca. Veliko jih je podpisanih z imeni znanih osebnosti. V zbirki je tudi razglednica, napisana z Morsejevo abecedo ... Sodobnejše razglednice so večje, okrogle, trikotne, vendar take za zbirko niso primerne. Kot je pojasnil Andrej Eržen, pravi zbiratelj zbira samo nepoškodovane razglednice standardnih dimenzij 10 krat 15 centimetrov. Po zadnjem popisu decembra 2019 jih je imel v zbirki že 91.566, zraven ima zvežčič, v katerega zapisuje imena vseh, ki so mu do te številke pomagali. Razglednic danes ne pišemo več toliko, a v kotičkih hiš je še veliko odloženih.

Vsaka stvar pa ima svoj začetek ... Med služenjem vojaškega roka je Andrej v prostem času iz razglednic izdeloval vaze za suho cvetje. Oficirji so mu jih prinašali, in ker vseh razglednic ni porabil za vaze, jih je prinesel domov. Za uradni začetek zbiranja je določil leto 1970, za datum pa svoj rojstni dan. Zdaj mu manjkata samo še dve državi, Zahodna Sahara in Komori. Razglednice ima skrbno urejene, za vsako točno ve, kje jo bo našel.

En predalček je prav poseben. Rezerviran je za razglednice, ki jih vnuk Matija še posebno rad gleda. Skupaj spoznavata cel svet v domači hiši. Na vnukovih najljubših so motivi vulkana Etna, nizozemski mlini, kitajski zid, faraoni ... Da bi samo slišali, kako se enajstletnik vživi in koliko ve o Egiptu, njegovi zgodovini. Prevzet pripoveduje tudi o motivu razglednice z Velikonočnega otoka, o njegovi znamenitosti, mogočnih kipih moai.

Ata in vnuk stanujeta pod isto streho in je že tako, da se tudi na domači podstrehi najde marsikaj. Matija je odkril majhen album znamk. Pritegnili so ga motivi živali na njih in še drugi motivi. S tem se je začelo njegovo zbiranje znamk. Kot je najprej pojasnil ata Andrej: »Kakšno srečo sva imela. Neka gospa me je poklicala iz Ljubljane in rekla, da že dolgo ve, da sem zbiratelj razglednic, tudi znamk. Njen oče je bil zdravnik, po celem svetu je potoval. Podarila nama je 19 njegovih albumov, polnih znamk.« Matija je pojasnil, da znamke v teh albumih niso bile urejene po državah in sta si z atom vzela tri tedne in jih uredila.

Matija je tudi sam iz sveta prinesel kar nekaj znamk. S starši je obiskal že 17 držav. Potovali so v Maroko, Švico, Francijo, Nemčijo, Italijo, Hrvaško, Srbijo, Bolgarijo, Grčijo, Madžarsko, Češko, Slovaško, Avstrijo, Črno goro, Makedonijo, Bosno in Hercegovino, San Marino. Kar zasvetijo pa se mu oči, ko pokaže najbolj slikovite znamke v zbirki – gvinejske z upodobljenimi obrednimi maskami. Enajstletnik je razložil, da so obredne maske in običaje plemena uspela ohraniti klub zavojevalcem. V tem je njihov pomen.

Seveda ima tudi dragocen album slovenskih znamk. Takšno denimo, z reliefom, ki ga otipaš s prsti, izdali so jo ob dvajseti obletnici osamosvojitve Slovenije. So tudi poštne znamke o barjanskih rastlinah, z letali in slovenskimi športniki ...

Zbirke razglednic in znamk se ne da ovrednotiti v denarju. Tisto pravo bogastvo za pravega zbiratelja je v tem, da jo znaš ceniti. Andrej zbira tudi gramofonske plošče, med štiri in pet tisoč jih ima. Matija pa tudi pleza, zanimajo ga muzeji, pred dnevi je v šolo nesel na ogled jugoslovanske dinarje, ker se pri družbi učijo o republikah nekdanje Jugoslavije. Izdeluje makete letal, zanimajo ga stare ladje. Trenutno ima v delu miniaturo ladje Mary Rose, kot je pojasnil, najboljše ladje iz 16. stoletja. Simbioza pri tem »opravilu« je pa takšna: Matija svetuje, ata mu pa pomaga ...

Oddajte svoj komentar

Kranj 15°

zmerno oblačno
vlažnost: 51 %
veter: Z, hitrost: 29 km/h

7/18

nedelja

10/17

ponedeljek

7/16

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??