Gorenjski glas / Foto: Gg

Na letni ravni deflacija, na mesečni inflacija

Maja je bila v Sloveniji na letni ravni 1,2-odstotna deflacija, na mesečni ravni pa 0,9-odsotna inflacija.

V Banki Slovenije napovedujejo junija naraščanje cen energentov. Cene nafte se namreč na svetovnem trgu postopoma zvišujejo, junija pa bo tudi prenehal veljati vladni odlok, po katerem se je električna energija v zadnjih treh mesecih pocenila za skoraj trideset odstotkov.

Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada so se cene življenjskih potrebščin v enem letu, med lanskim in letošnjim majem, znižale za 1,2 odstotka, imeli smo torej deflacijo. Blago se je v enem letu pocenilo za 2,9 odstotka, storitve pa so se v enakem obdobju podražile za dva odstotka. K letni deflaciji so največ prispevali cenejši naftni derivati – cene bencina so se znižale za 25,5 odstotka in cene dizelskega goriva za 22,5 odstotka, deloma pa tudi pocenitev obleke in obutve. Na drugi strani so letno inflacijo najbolj zvišale podražitve hrane – sveže sadje se je v enem letu podražilo za 23,4 odstotka, meso pa za 10,6 odstotka.

In kaj se je maja dogajalo na mesečni ravni? Cene življenjskih potrebščin so bile maja v primerjavi z aprilom v povprečju višje za 0,9 odstotka. K mesečni inflaciji so največ prispevale višje cene svežega sadja, ki so glede na april porasle za 32,8 odstotka, poleg cen sadja pa tudi višje cene blaga in storitev na področju kulture in rekreacije, dražja obleka in obutev ter višje cene storitev za osebna vozila. Majska inflacija bi bila še višja, če je ne bi znižala pocenitev naftnih derivatov.

Tako v statističnem uradu kot v Banki Slovenije opozarjajo, da je bilo v času epidemije koronavirusa precej težav pri zbiranju, preverjanju in obdelavi podatkov, zato je tudi manjša zanesljivost podatkov o rasti cen življenjskih potrebščin. V izrednih razmerah se je spremenila tudi struktura potrošnje, košarica življenjskih potrebščin pa se ni spremenila in odraža lanske vzorce potrošnje gospodinjstev.

×