»Delo z otroki mi ogromno pomeni,« pravi Simon Žerjavič. / Foto: Gorazd Kavčič

Prostovoljstvo ti da ogromno

To spoznava tudi Simon Žerjavič, prostovoljec v Medgeneracijskem centru Kranj, kjer pomaga pri izvedbi počitniških aktivnosti za otroke. Prostovoljstvo mu daje občutek osebne vrednosti in potrditev na novi življenjski poti, na katero je zakorakal brez odvisnosti od drog.

»Zagotovo drži, da kot prostovoljec veliko več dobiš, kot daš. Prostovoljstvo ti prinese ogromno izkušenj na različnih področjih pa tudi občutek, da si za nekoga pomemben, vreden, da se nekdo ob tebi dobro počuti in obratno. Težko je opisati, kaj vse občutiš – predvsem tisto toplino pri srcu,« pravi Simon Žerjavič, prostovoljec v Medgeneracijskem centru Kranj (MCK), s katerim smo se pogovarjali ob Tednu prostovoljstva, ki ga obeležujemo med 25. in 31. majem.

Simon je v MCK, ki sodi pod okrilje Ljudske univerze Kranj (LUK), sprva pomagal pri administrativnih delih. »Postoril sem kaj za računalnikom in po hiši, ko je bilo treba pripraviti prostore za izvedbo delavnic.« Sedaj pomaga predvsem pri izvedbi počitniških aktivnosti za otroke. »Delo z otroki mi ogromno pomeni. Nikoli prej nisem delal z njimi. Všeč mi je njihova igrivost, toplina, iskrenost. Lepo je, ko te objamejo in rečejo 'učitelj', te poslušajo, ko jim kaj poveš. No, enkrat bolj, drugič manj,« je pristavil v smehu.

V integracijskem programu

Med počitnicami tako dva- do trikrat tedensko po osem ur preživi z otroki v MCK. »Če bi bilo možno, bi bil tam še pogosteje, vedno pridem z veseljem. Vendar pa sem vključen v integracijski program stanovanjske skupine Katapult, ki deluje pod okriljem Centra za socialno delo Gorenjska – enota Kranj. Včasih sem namreč imel probleme z odvisnostjo od drog,« nam je zaupal 31-letni Mariborčan, ki ga je življenje pred 14 meseci pripeljalo v Kranj. »Katapult ima prostore na Sejmišču, v stanovanjski skupini nas je šest. V vzhodni Sloveniji ni takih programov pa tudi sicer je bolje, da zapustiš svoje okolje, ki zna biti rizično. V okviru Katapulta imamo vsak dan program od 8. do 16. ure. Imamo različne skupine, kuharske delavnice, izlete, delo na vrtu, obravnavajo nas psihoterapevti in socialni delavci, ki stremijo k temu, da nas na življenje pripravljajo na način, da so najpomembnejši odnosi ter stik sam s sabo in z drugimi, s čimer se strinjam tudi sam. Za dvakrat tedensko smo pa dogovorjeni, da lahko opravljamo prostovoljno delo.«

Simon se je sprva v prostovoljstvo podal predvsem zaradi pravice do finančnega dodatka za prostovoljce, ki so prejemniki denarne socialne pomoči. Sam jo namenja za plačilo programa. »Na začetku mi je bil glavni povod za prostovoljstvo sto evrov dodatka, da sem lažje prišel skozi mesec. Bi pa poudaril, da mi to že dolgo ni več glavni motiv, sedaj bi se v prostovoljstvo vključil tudi samovoljno.«

Med spretnosti, ki jih je pridobil preko prostovoljstva v MCK, uvršča tudi sposobnost usklajevanja in sodelovanja s kolektivom. »Tudi to mora človek usvojiti. Pred glavnimi počitnicami se srečamo, da se uskladimo, naredimo načrt. Všeč mi je, da smo lahko tudi sami predlagali kakšno delavnico in jo izpeljali. Jaz sem, na primer, organiziral lov za zakladom v kanjonu Kokre. Ob lanskem prvem maju smo na Joštu imeli stojnico in delili letake za LUK in medgeneracijski center, vključili so me tudi na Parado učenja, ki je potekala na Slovenskem trgu. To mi pomeni potrditev, da so zadovoljni z menoj.«

Otroci ga imajo zelo radi

Direktorica LUK Mateja Šmid nam je zaupala, da imajo Simona otroci zelo radi. »To precej pove o njem samem. Do otrok je spoštljiv, prijazen, zelo dobro jih vodi. Do dela z njimi je odgovoren, sodelovanje z njim nam je v veselje. Poleg tega je Simon zanimiva, srčna in razmišljujoča oseba, ki je v življenju sprejela pomembne odločitve za bolj zdravo življenje, kar osebno zelo cenim,« je pojasnila, zakaj nam je predlagala prav njega. Povedala je tudi, da so lani imeli kar 65 prostovoljcev, ki so opravili 1036 prostovoljskih ur pri izvajanju aktivnosti in 1334 ur drugega dela (pomoč v administraciji, učna pomoč, pomoč pri počitniških aktivnostih). »Zanimivo pa je, da je tako malo prostovoljcev iz vrst upokojencev. Prepričana sem, da imajo veliko znanj in spretnosti, ki bi jih lahko prenesli na mlajše, npr. med počitniškimi aktivnostmi. Ker se te bližajo, vabimo vse, ki želijo pomagati pri izvedbi, da nam to sporočijo,« je dodala.

Simon si želi, da bi bil v letošnje počitniške aktivnosti še bolj vpet kot doslej. Ker je sedaj za njim že eno leto sodelovanja v programu Katapult, je že zaprosil, da bi v MCK odhajal pogosteje – morda trikrat ali štirikrat tedensko. »Morda bom stopil v stik tudi z Zvezo prijateljev mladine Maribor in jim ponudil pomoč pri letovanjih. Nanje sem kot otrok zelo rad odhajal tudi sam. Z največjim veseljem bi pomagal pri izvedbi,« je povedal.

Po poklicu je turistični tehnik in razmišlja tudi, da bi med programom opravil splošno maturo, saj ga mika študij razrednega pouka. »Razmišljam tudi, da bi se v MCK ponudil za izvajanje učne pomoči,« je povedal Mariborčan. Letos je že opravil izpit za nogometnega sodnika, in če ne bi bilo epidemije, bi se že lahko preizkusil v tej vlogi. V načrtu ima tudi opravljanje vozniškega izpita.

Končno na pravi poti

Sčasoma se želi postaviti na svoje noge. »Programa ne želim zapustiti prehitro. Nekateri uporabniki so to storili čez noč, misleč, da so pripravljeni. Prehod mora biti postopen, da ne bo vse skupaj preveč stresno in nepredvidljivo, stvari morajo biti v ravnovesju,« je poudaril.

Simon se je z odvisnostjo boril precej let. »Že v najstniških letih, po koncu osnovne šole, se je začelo s travo in alkoholom, pri 18 letih je pa prišlo še kaj hujšega. Potem je prišlo do te točke, da sem se vključil v metadonsko terapijo. To se je vleklo kar nekaj let, sem pa v sebi vedel, da to ni prava pot.« Kot pravi, je v boju z odvisnostjo potrebne veliko volje in energije. Kar štirikrat je bil na zdravljenju na psihiatrični kliniki v Ljubljani. Že po prvi, šesttedenski terapiji je bil prepričan o svoji zmagi. »Imel sem motivacijo in bi dal roko v ogenj, da je bilo dovolj. Vsakič sem poskusil malo drugačen pristop. Zdaj, po zadnji terapiji, ki sem jo po treh mesecih in pol končal marca lani, imam pa res tisti notranji občutek, da sem na pravi poti in da sem staro pustil za sabo,« je optimističen.

Oddajte svoj komentar

Kranj 4°

oblačno
vlažnost: 92 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

4/7

torek

4/8

sreda

4/10

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Ljubljana, 23. april 2024

Sveta maša na Ljubljanskem gradu

PRIREDITVE / Preddvor, 23. april 2024

Pogovorni večer: Podnebne spremembe

PREDAVANJA / Žiri, 23. april 2024

Sto let po smrti Tavčar še živi

PRIREDITVE / Šenčur, Naklo, 24. april 2024

Tombola, zdravi odnosi, kuhanje, umovadba

PREDAVANJA / Dolina, 24. april 2024

Hišne gobe in zaščita lesnih izdelkov

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

IZLETI / Naklo, 25. april 2024

S kolesom pod Kriško goro

 

 
 

 

 
 
 

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 08:02, 23. april

Imate prav, gospe in gospodje zdravniki. Obveščam vas, da vas že sedaj ni nikjer. Pravite, da oskrbite približno 50 bolnikov na dan. Se prav...

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.