Organizatorji potovanj bi po predlogu vlade potrošnikom namesto vračila denarja lahko izdali vrednotnice, ki bi jih bilo mogoče unovčiti v štiriindvajsetih mesecih od izdaje. / Foto: Gorazd Kavčič

Na pomoč z vrednotnicami

Organizatorji potovanj bi po predlogu vlade potrošnikom namesto vračila denarja lahko izdali vrednotnice, ki bi jih bilo mogoče unovčiti v štiriindvajsetih mesecih od izdaje. Zveza potrošnikov Slovenije ob tem predlaga nekatere dopolnitve.

V Zvezi potrošnikov Slovenije opozarjajo, da za določene skupine potrošnikov vrednotnice sploh niso rešitev.

Kranj – Pandemija novega koronavirusa je v celoti ustavila tudi turistično dejavnost, zato so turistične agencije ostale brez prihodkov, obenem pa potrošniki, ki so že vplačali določena potovanja, zahtevajo vračilo denarja. Kot pomoč turističnim agencijam je zato vlada predlagala uvedbo vrednotnic, ki bi jih organizatorji potovanj namesto vračila denarja lahko izdali potrošniku, unovčiti pa bi jih bilo mogoče v 24 mesecih od izdaje. V primeru, da potrošnik tega ne bi izkoristil, bi lahko od organizatorja potovanja zahteval vračilo že vplačanega zneska v denarju. Pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) pa opozarjajo, da bi bilo treba iskati ustrezne rešitve, ki bi pomagale tako turističnim agencijam kot tudi potrošnikom. »Posledice koronavirusa niso prizadele samo turističnih agencij, hude posledice čutijo tudi potrošniki,« so poudarili pri ZPS.

Po prepričanju ZPS je nesprejemljivo, da bi se finančna kriza turističnih agencij reševala na plečih potrošnikov, ki so že s krizo finančno prizadeti. Ob tem opozarjajo, da za določene skupine potrošnikov vrednotnice sploh niso rešitev. Med njimi je rizična skupina potnikov, to so denimo starejši ljudje ali ljudje s kroničnimi obolenji, ki zaradi nevarnosti ponovitve epidemije v prihodnjih letih ne nameravajo potovati, zlasti ne v tujino oziroma na bolj ogrožene destinacije. Taka skupina so še učenci, dijaki in študentje, ki so vplačali ekskurzije, dijaška potovanja, maturantske ali absolventske izlete in za katere prestavitev potovanja ni aktualna oziroma sprejemljiva. V ZPS zato predlagajo, da potrošniku v primeru, če ta v dveh letih ne unovči vrednotnice v celoti ali delno, organizator potovanja v naslednjih štirinajstih dneh vrne znesek z obrestmi po letni obrestni meri dveh odstotkov. Zahtevajo tudi, da za vrednotnice jamči država.

V podjetju Kompas so pojasnili, da se glede odpovedanih počitnic in potovanj med prvomajskimi prazniki z vsemi potniki dogovarjajo individualno. »Z veliko večino nam uspe skleniti dogovor za prestavitev rezervacije na kasnejše datume, tudi v prihodnje leto – tako za enak aranžma, kot je bil odpovedani, kot za drugo izbiro iz naše ponudbe.« V primeru, da stranka ne želi niti prestaviti potovanja oziroma počitnic niti izbrati druge možnosti iz njihove ponudbe, bodo z vračilom počakali na odločitev vlade glede predlaganih vrednotnic. »Vrednotnice bi bile namenjene izključno turističnim proizvodom, ki zaradi ukrepov v času pandemije niso bili izvedeni,« so ob tem poudarili v Kompasu. Kako je z rezervacijami za poletne počitnice, pa ta čas še ne želijo napovedovati, saj bo »vse odvisno od dinamike 'odpiranja' Slovenije in seveda vseh drugih držav glede na trenutna zdravstvena tveganja v posamezni državi oziroma po svetu«.

Tudi pri Relax Turizmu so za vse aranžmaje, ki so jih stornirali v času prvomajskih praznikov, gostom izdali vrednotnice v višini vseh vplačil. »Če se potrošnik s ponujeno vrednotnico ne strinja, lahko zahteva od organizatorja potovanja vračilo vseh plačil. Organizator je v tem primeru dolžan, da vsa plačila vrne v dvanajstih mesecih po razglasitvi prenehanja epidemije,« je pojasnil Jože Režonja iz Relax Turizma. Kot je še zatrdil, za poletne počitnice njihove stranke še ne odpovedujejo rezervacij. »Vsi namreč pričakujemo, da se bodo do takrat zadeve uredile, sicer bomo to potem reševali posamezno od primera do primera.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 8°

pretežno oblačno
vlažnost: 90 %
veter: J, hitrost: 0 km/h

6/15

sobota

0/17

nedelja

4/16

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

PRIREDITVE / Cerklje, 16. marec 2024

Cerklje smučamo – pokal občine 2024

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 16. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Goriče, 16. marec 2024

Preventivne meritve

OBVESTILA / Cerklje, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Šenčur, 16. marec 2024

Pod okence pridem

PRIREDITVE / Visoko, 16. marec 2024

Dobrodelna predstava Bog masakra

GLEDALIŠČE / Koroška Bela, 16. marec 2024

Izpolnjene sanje

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.