Janez Fajfar

Tudi jezero zdaj počiva

Z javnim pismom so v Občini Bled pred časom opozorili na izredno slabo stanje Blejskega jezera. Kot opozarja tudi župan Janez Fajfar, jezero potrebuje urgentno pomoč države, saj je lokalna skupnost storila vse, kar je bilo v njihovi pristojnosti.

Pred časom ste opozorili na izredno slabo stanje jezera, ki so si ga ogledali tudi predstavniki države. So vaši pozivi pristojnim k čimprejšnjemu ukrepanju že obrodili tudi konkretne sadove?

Že v začetku marca sem predsednikoma republike in vlade ter državnemu zboru in državnemu svetu poslal pismo, v katerih sem najvišji državni vrh opozoril na skrb vzbujajoče stanje Blejskega jezera. V pismu sem na podlagi poročil Špele Remec Rekar z Agencije RS za okolje pojasnil stanje Blejskega jezera, predstavil ukrepe, ki jih je lokalna skupnost že sprejela in izvedla, ter sklepe županovega posvetovalnega telesa, ki sem ga ustanovil prav v ta namen. Medtem je Občina Bled ves čas fizično čistila alge, nazadnje aprila. Že v začetku marca je bil na Bledu prvi sestanek s predstavniki države. Na sestanku smo se dogovorili, da bodo ministrstvo za okolje in prostor ter organi v njegovi sestavi – Direkcija RS za vode, Agencija RS za okolje in Inšpektorat Republike Slovenije za okolje in prostor – pospešeno pristopili k izvajanju ukrepov, ki so v njihovi pristojnosti. Na sestanku smo se pogovarjali tudi o naboru srednjeročnih in dolgoročnih ukrepov za izboljšanje stanja jezera in možnostih za njihovo izvedbo. Konec marca nas je na to temo sprejel minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Skupna ugotovitev je bila, da je treba združiti ukrepe, ki jih je možno realizirati v čim krajšem času z namenom zajezitve problematike onesnaženosti jezera in med dolgoročnimi ukrepi izbrati tiste, ki bodo ustvarili pogoje za ohranitev neokrnjenega bisera, Blejskega jezera. Glede na pristojnosti za izvedbo posameznih predlaganih ukrepov so ukrepi razdeljeni na tiste, katerih izvedba je v pristojnosti občine, in na ukrepe države. Upam in verjamem, da bomo končno začeli izvajati skupne ukrepe in sanacijo jezera.

Med drugim ste predlagali sprejem podrobnega načrta upravljanja jezera. Ali se je pri tem že kaj premaknilo?

Pogovori o tem pospešeno potekajo. Pripravljajo se načrti ukrepov za sanacijo jezera.

Kako pa kaže pobudi, da bi država sprejela poseben zakon o Bledu po vzoru zakona o našem glavnem mestu?

Glede na predlog občine in na odziv državne politike na to temo je verjetnost, da bo zakon o Bledu sprejet v bližnji prihodnosti, majhna; vsi akterji zagotavljajo, da že sedanji pravni okvir omogoča normalno delovanje blejske lokalne skupnosti.

Kaj konkretno pričakujete od takega zakona?

Občina Bled in lokalni politiki so podali pobudo, da bi državni zbor sprejel poseben zakon o Bledu, ki bo s celovitim pristopom lahko rešil številne probleme, ki jih zaznavamo na mnogih področjih, predvsem pa na področju največje vrednote Bleda in ene najbolj prepoznavnih in najlepših točk v državi, kar je vsekakor Blejsko jezero. Naj naštejem še nekaj primerov, kjer bi lahko uporabili zakon: zaščita imena Bled kot destinacije, saj se nam dogaja, da se ime Bleda uporablja in zlorablja tudi zunaj občine Bled, in to predvsem v komercialne namene; uporaba slovenskega jezika – na Bledu menimo, da se mora striktno upoštevati slovenski jezik pri nazivih gostinskih obratov, nastanitev, trgovin in hotelov. Zakon bi lahko omogočil tudi urejanje področne problematike, kot sta kmetijstvo in ribištvo, predvsem pa namensko financiranje državne in lokalne infrastrukture.

V zadnjem obdobju se trudite stanje jezera izboljšati z umikanjem prometa z območja jezerske sklede, dolgoročno rešitev na tem področju pa bo prinesla šele južna razbremenilna cesta.

Ali aktivnosti v zvezi z njeno gradnjo potekajo naprej ali so ta čas povsem zastale?

Aktivnosti potekajo nemoteno, vodi jih ministrstvo za infrastrukturo v sodelovanju z občinsko upravo Občine Bled.

Se zatišje na področju turizma, ki je posledica epidemije covida-19, odraža tudi na stanju jezera, je v teh dneh kaj manj pritiskov nanj?

Vsekakor so pritiski na jezero v dneh epidemije močno zmanjšani. Jezero v tem času tudi sicer počiva.

Oddajte svoj komentar

Kranj 14°

oblačno
vlažnost: 84 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

7/18

nedelja

8/18

ponedeljek

7/16

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??