Koronski nasveti

V Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta Logout so pripravili preživetveni vodnik za družine v času koronavirusa. Upoštevanje petih koronskih nasvetov bo v času epidemije olajšalo sobivanje družinskih članov v digitaliziranem svetu.

Prvi izmed petih nasvetov, ki ga predlaga psihologinja Špela Reš, sicer svetovalka v Logoutu, je, da rečemo bobu bob in organiziramo družinsko srečanje, na katerem predvsem otrokom in mladostnikom pojasnimo trenutno situacijo, morebitne nevarnosti, ki jih prinaša, ter razložimo, zakaj so ukrepi pomembni in jih je treba upoštevati, predvsem pa, da so ukrepi začasni.

»Prav je, da otrokom in mladostnikom pojasnite, da zaprte šole ne pomenijo počitnic,« pravi Reševa. Tako kot številni odrasli delajo od doma, imajo tudi otroci in mladostniki šolske obveznosti. Pri tem v Logoutu poudarjajo, da to ne pomeni, da starši šolajo otroka od doma, temveč to delo še vedno opravljajo učitelji, profesorji in pedagogi, vendar na daljavo. Starši naj pomagajo pri razumevanju navodil učitelja in preverjajo, ali je delo opravljeno.

Vzemimo si čas za dobro načrtovanje dneva, saj se nikamor ne mudi, se glasi tretji nasvet. V teh dneh manj časa preživimo na poti, manj nakupujemo, se družimo s prijatelji, zato imamo več časa kot sicer. V Logoutu svetujejo, da si vzamemo čas za pogovor, aktivnosti, za katere prej ni bilo časa, pa tudi za lenarjenje in dolgčas.

Ob tem nam pomaga, če si dan dobro organiziramo in strukturiramo. Ljudje smo namreč bitja rutine, ta pa je ključna pri ustvarjanju občutka varnosti, pomirjenosti in domačnosti. Špela Reš tako svetuje, da si organiziramo dnevni urnik, s katerim opredelimo, kdaj je čas za delo, šolo in gospodinjska opravila (najbolje v dopoldanskem času), opredelimo pa tudi čas za sprostitev, zabavo in druženje ter čas za gibanje pa tudi čas za družino in spanje.

Zadnji izmed nasvetov se nanaša na uporabo elektronskih naprav, ki nas dandanes spremljajo na vsakem koraku. Te je treba redno razkuževati, še posebno telefone, tipkovnice in konzole, ki so v stiku z obrazom in rokami. V tem času tudi ni priporočljivo izmenjevanje naprav z osebami zunaj družinskega okolja, če pa se temu ne da izogniti, jih je treba razkužiti. Z otroki in mladostniki velja določiti tudi družinska e-pravila, v katerih opredelimo, kdaj, kje in čemu so namenjene posamezne naprave, ter določimo tudi posledice kršenja pravil. Pri tem v Logoutu dodajajo, naj bodo pravila prilagojena trenutni situaciji, upoštevati pa je treba tudi dejstvo, da večina ljudi trenutno več časa preživi ob različnih elektronskih napravah kot sicer. Pravila naj se sicer nanašajo predvsem na zabavne spletne vsebine, medtem ko je konstruktivno uporabo naprav za šolo in učenje treba opredeliti posebej in jo spodbujati. Po drugi strani pa so lahko prijetne in zabavne spletne vsebine tudi del časa za družino, ko si vsi družinski člani skupaj pogledajo film, odigrajo videoigro ali poslušajo glasbo. Tudi tako priložnost pa lahko družinski člani izkoristijo za krepitev medsebojnih odnosov. V Logoutu sicer dodajajo tudi, naj naprave ne bodo prižgane »v ozadju«, torej ko jih nihče ne gleda. Priporočajo tudi čas za dolgčas, ko so naprave izklopljene, ta del dneva pa je namenjen pomirjanju, kreativnosti in medsebojnim odnosom.

Kljub ukrepom za zajezitev koronavirusa pa v Centru za pomoč pri prekomerni rabi interneta sporočajo, da so vsem, ki potrebujejo pomoč, za vprašanja in pogovor tudi v teh časih na voljo po telefonu ali prek spletnih povezav.

Oddajte svoj komentar

Kranj 15°

zmerno oblačno
vlažnost: 44 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

-1/14

sreda

1/18

četrtek

3/20

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Škofja Loka, 20. marec 2024

Fenomen narodne noše

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

RAZSTAVE / Tržič, 21. marec 2024

Pazi, kam stopiš

 

 
 

 

 
 
 

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.