Vladni odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb nalaga razkuževanje opreme v skupnih prostorih, kot so kljuke, ograje, stikala, oprijemala ... / Foto: Gorazd Kavčič

Domovi za starejše žarišča okužb

Poslanci so včeraj obravnavali t. i. mega protikoronski zakon, s katerim naj bi omilili posledice covida-19 za državljane in gospodarstvo. Pristojni iščejo tudi rešitve, kako v domovih za starejše zmanjšati možnost okužb. Odzivi na obvezno razkuževanje v večstanovanjskih stavbah so različni.

Ljubljana, Kranj – Domovi za starejše, v katerih je pri nas okrog dvajset tisoč stanovalcev, so kritične točke za večje število obolelih s covid-19. V sredo, 1. aprila, je bilo v domovih potrjenih že 162 okužb pri stanovalcih in 32 pri zaposlenih. Za primerjavo, kako raste število obolelih: 27. marca je bilo potrjenih obolelih 83 stanovalcev in 23 zaposlenih. Pristojni v državi in regijski koordinatorji iščejo rešitve, kako v domovih in drugih socialnovarstvenih zavodih čim bolj zmanjšati možnosti in poti prenosa okužbe oz. jo preprečiti. Ministra za delo in zdravje Janez Cigler Kralj in Tomaž Gantar sta poudarila prizadevanja za zagotovitev dodatnega kadra, ki bi skrbel za zdravstveni nadzor stanovalcev. Marsikje so zaposleni že izmučeni. Vseh obolelih tudi ne morejo preseliti v bolnišnice, ampak samo tiste s težjim potekom bolezni. V domovih, kjer specifika gradnje to omogoča, naj bi zagotovili ločeno nastanitev zdravih in bolnih stanovalcev, sta povedala ministra. Direktor Klinike Golnik Aleš Rozman pozdravlja to pobudo in tudi to, da bi čim več zdravih stanovalcev svojci začasno vzeli domov, če le imajo možnost za to. Možnosti za začasne nastanitve naj bi iskali tudi v praznih objektih v dogovoru z lokalnimi skupnostmi, in sicer da bi zdrave stanovalce iz domov, kjer že imajo okužbo, začasno preselili.

Prvega aprila do polnoči je bilo potrjenih 56 novih okužb, vseh skupaj do tedaj pa 897. Ena oseba je umrla.

Minister za delo je še pojasnil, kako je z obračunom stroškov, če gre stanovalec doma starejših začasno živet k svojcem: »Ureditev trenutno ni prilagojena razmeram, zato se odračuna samo stroške hrane. O tem se bo treba v kratkem pogovoriti, da bo za vse najbolje.«

Začasno bi jih lahko selili v Dom oddiha Okroglo

V Domu starejših Naklo so sredi prejšnjega tedna potrdili prvo okužbo s koronavirusom pri enem od stanovalcev, pri zaposlenem in nekaj kasneje še pri zunanjem sodelavcu. Kot je povedal nakelski župan Ivan Meglič, so stanovalca včeraj prepeljali v Kliniko Golnik. Sodelavca doma nimata večjih zdravstvenih težav. Zaščitno opremo Štab Civilne zaščite Občine Naklo nekako dopolnjuje, tako da je trenutna situacija pod nadzorom. »Predlog regijske koordinacije je, da v domu naredimo tri cone: za okužene, za tiste s sumom na okužbo in za zdrave. To bi bilo v nakelskem domu za zdaj izvedljivo. Pogovarjal sem se tudi z direktorjem Doma oddiha Okroglo, ki je namenjen slepim in slabovidnim, da bi začasno tja lahko preselili zdrave stanovalce,« je še povedal župan Meglič.

Naslednjih štirinajst dni bo ključnih

Skupno število hospitaliziranih oseb je bilo v bolnišnicah prvega aprila 112, 29 jih je bilo v intenzivni negi. Od začetka epidemije je umrlo 16 oseb. Podatki se sicer hitro spreminjajo, pregled potrjenih okužb v sredo, 1. aprila, ki ga vodi NIJZ, pa je po občinah širše Gorenjske pokazal: po en primer na Bledu, v Bohinju, Trzinu, Tržiču in Železnikih, po dva v Cerkljah, Gorjah, Kranjski Gori, Naklem, Preddvoru in Šenčurju, po tri v Medvodah in Mengšu, pet primerov v Radovljici, po šest na Jesenicah in v Vodicah, osem primerov v Škofji Loki, devet v Žirovnici, 15 v Domžalah, 16 v Kamniku in 17 potrjenih primerov v Kranju. Strokovni direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske prim. dr. Aleksander Stepanović, dr. med., je povedal, da imajo gorenjski zdravstveni domovi in vstopne točke za obravnavo bolnikov s sumom na covid-19 zaščitne opreme za sproti, vstopna točka v ZD Škofja Loka pa ostaja zaprta. »Naslednjih 14 dni bo ključnih. Upoštevajmo navodila glede samozaščitnega ravnanja, spoštujmo omejitve, da ne bomo presegli zmogljivosti zdravstvenega sistema. Posebej ključni so domovi za starejše.«

Obvezno razkuževanje

Nov začasni vladni Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb nalaga razkuževanje opreme v skupnih prostorih, kot so kljuke, ograje, stikala, oprijemala ... Razkuževati je treba vsaj dvakrat na dan, izvede ga upravnik ali lastniki večstanovanjskih stavb.

Thomas Krelj, direktor nepremičninske družbe Fesst, ki upravlja večstanovanjske stavbe, je povedal, da so se lastniki v osemdeset do devetdeset odstotkih odločili, da skupne prostore razkužujejo sami. »Že smo jim že dostavili pakete, v katerih so razkužila, pršilke, rokavice, papir. Paketi naj bi zadoščali za približno dva tedna, odvisno od porabe. Ko jih bo zmanjkalo, jih bomo ponovno dostavili, če bo epidemija seveda še trajala. Težav z dobavo zaščitnih sredstev nisem imel (najtežje je bilo priti do rokavic), ker imam veliko poslovnih partnerjev,« je pojasnil Krelj. Druga možnost, storitev razkuževanja, ki jo opravi čistilni servis, stane dodatno okrog pol evra na dan na stanovanje. »Mogoče bi bila učinkovitejša rešitev od razkuževanja, da bi si vsak, ko zapusti stanovanje, nadel zaščitne rokavice in masko, skupne prostore bi pa razkuževali ob rednem čiščenju,« razmišlja Krelj.

Peter Kern, vodja PE Nepremičnine iz Domplana, ki upravlja večstanovanjske stavbe, je povedal, da tudi pri njih nimajo usposobljenega svojega kadra za razkuževanje skupnih prostorov. »Lastnike smo obvestili, da lahko zagotovimo razkuževanje z zunanjimi izvajalci (npr. čistilkami), dodaten strošek na stanovanje je v tem primeru okrog trideset evrov na mesec. Druga možnost je, da zagotovimo ustrezna razkužila. V večini stavb v našem upravljanju so se lastniki za to odločili in bodo razkuževali sami na način sosedske pomoči. To je tudi cenejša rešitev. V Domplanu smo – sicer z veliko napora, ker razkužil na trgu ni dovolj – ta uspeli pridobiti; na stanovanjski blok bo cena razkužila pod štirideset evrov na mesec. Zahvalil bi se kranjskim poklicnim gasilcem, ki so prevzeli del koncentrata in tisoč litrov brezplačno zmešali za takojšnjo pripravo.«

Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so prepričani, da je zapovedano razkuževanje ukrep za zagotavljanje javnega zdravja, ki ga mora stroške kriti država. Zato pozivajo pristojne, da ponovno razmislijo o o uresničljivosti tega odloka in ga ustrezno dopolnijo. Ker odlok določa razkuževanje in ne čiščenje skupnih prostorov, je očitno, da ga ne morejo izvajati osebe brez posebne zaščitne opreme in brez ustreznega izobraževanja, opozarjajo na ZPS.

Oddajte svoj komentar

Kranj -2°

jasno
vlažnost: 93 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-1/16

sreda

-1/18

četrtek

1/18

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 13. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 13. marec 2024

Minljivost trenutka

RAZSTAVE / Bled, 13. marec 2024

Semena za življenje

PRIREDITVE / Medvode, 13. marec 2024

Razstava ročnih del in slik

PRIREDITVE / Škofja Loka, 13. marec 2024

Pripovedke z Boštjanom Napotnikom

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 14. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

OBVESTILA / Škofja Loka, 14. marec 2024

Zbor članov društva invalidov Škofja Loka

IZLETI / Kranj, 14. marec 2024

Izlet na Planino nad Vrhniko

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...