Tamara Dovžan med delom od doma, njena sinova pa med učenjem na daljavo. / Foto: osebni arhiv

Učenje naj ne bodo le zvezki in učbeniki

Tamara Dovžan je v teh dneh šolanja na daljavo v dvojni učiteljski vlogi: kot učiteljica prvega razreda na OŠ F. S. Finžgarja Lesce in svojega sina drugošolca. »Pomembno je, da smo razumni, da se učitelji zavedamo, da po spletu ne moremo obdelati vseh učnih vsebin tako, kot bi jih sicer v šoli, otroci pa, da je njihova odgovornost, da opravijo šolsko delo,« poudarja.

»Učenje naj v teh dneh ne bodo le zvezki in učbeniki. Vključite jih v vsakdanja opravila doma: naj pomagajo pri kuhanju, obesijo perilo, pomagajo na vrtu ... S tem se bodo veliko naučili.«

Lesce – Odkar se so se v Sloveniji zaprle vse šole in vrtci, se je začelo šolanje na daljavo. O tem, kako se sooča z nastalo situacijo, smo se pogovarjali s Tamaro Dovžan, učiteljico prvega razreda in mamo dveh otrok, enega šoloobveznega.

Starši in tudi učitelji smo se znašli v situaciji, ki je nismo vajeni. Vi ste v obeh vlogah. Kako poteka vaše delo kot učiteljica? Imate že kaj odzivov staršev in otrok?

Delo v prvem razredu je res specifično, uporablja se veliko didaktičnih pripomočkov in učil. Tak način poučevanja je skoraj nemogoče prenesti v domače okolje. Pri pripravi navodil za delo doma skušam čim manj obremenjevati starše, a žal brez njihove pomoči ne gre. Prvošolci se šele učijo branja in pisanja, torej nujno potrebujejo nekoga, da jim prebere navodila za delo. Veliko staršev in otrok se mi je že oglasilo po e-pošti, pošiljajo mi fotografije, risbice, veliko jih že pogreša šolo.

Kaj se vam zdi najpomembnejše? Vaši nasveti?

V tem obdobju na začetku šolanja otrok pridobiva učne navade. Pomembno je, da redno opravlja naloge, da je čim bolj samostojen pri delu, da sam išče rešitve. Naj pa učenje v teh dneh ne bodo le zvezki in učbeniki. Vključite jih v vsakdanja opravila doma: naj pomagajo pri kuhanju, obesijo perilo, pomagajo na vrtu ... S tem se bodo veliko naučili. V prostem času naj bodo otroci čim manj izpostavljeni tablicam, računalnikom, tega je trenutno več kot dovolj že v času opravljanja šolskih nalog. Prosti čas naj preživijo zunaj na svežem zraku, kolikor je to možno v trenutnih razmerah, in z gibanjem nadomestijo čas, ki so ga preživeli za zasloni.

Kako pomembno je učno okolje? Kako si doma urediti mini učilnico?

Učno okolje je zelo pomembno, sploh za najmlajše, ki šele pridobivajo delovne navade. Ni toliko pomembno, kje je delovni kotiček, pomembnejše je, da je stalen, urejen, brez motečih dejavnikov, ki bi otroku odvračale pozornost, in da je prijeten, da se otrok dobro počuti. Delovni kotiček lahko predstavlja tudi miza v jedilnici, zraven pa lahko uredimo poličnik, kjer naj bodo potrebščine.

Doma imate drugošolca. Kako poteka njegov dan?

Razen tega, da popoldne ne zahaja na igrišče in nima nekaterih popoldanskih obveznosti, se njegov delovni dan ni bistveno spremenil. Dopoldanski čas je namenjen šolskemu delu. V tem času tudi jaz lahko postorim kaj za službo, najmlajšega pa zaposlim s kakšno dejavnostjo. Popoldneve preživlja na vrtu, vadi instrument ali dela z materialom, ki mu ga pripravim.

V učenje vključujete tudi druge materiale, ne le delovne zvezke ...

V učenje skušam tako doma kot tudi v šoli uvesti čim več dela s konkretnim materialom. Navdušujem se nad montessori pedagogiko, kjer je okolje vnaprej pripravljeno. Materiali otroku omogočajo globlje razumevanje vsebin. Pri delu v svojem tempu se lahko giba in je samostojen. Tak način dela omogoča optimalen razvoj otroka.

Vaš najstarejši sin obiskuje še glasbeno šolo, kjer pouk prav tako poteka na daljavo. Kako je steklo? Za pouk solfeggia sem po e-pošti prejela vsa navodila in zvočne posnetke, pouk instrumenta pa sta z učiteljem opravila po Skypu.

Še v težji situaciji so starši otrok s posebnimi potrebami, ki potrebujejo različne prilagoditve že v fazi podajanja učne snovi.

Vsak starš najbolje pozna svojega otroka. Tu odgovora ne moremo posplošiti, odvisno, s kakšnimi težavami se srečuje otrok. Starši naj otroku, ki ima težave npr. s pozornostjo, razdelijo delo na več manjših enot, mogoče težji del nalog opravi v dopoldanskih urah, lažje v popoldanskih. Vmes naj ima več krajših gibalnih odmorov. Pomembno je imeti urnik, da otrok točno ve, kdaj je na vrsti šolsko delo in kdaj prosti čas. Verjamem pa, da se starši spopadajo z različnimi izzivi, biti morajo učitelji, hkrati pa opraviti svoje delo. Če so izzivi preveliki, se starši vedno lahko obrnete na učitelje, ki poučujejo vašega otroka, pojasnite jim svojo stisko. Tudi šolska svetovalna služba je ves čas na voljo. Zagotovo vam bodo priskočili na pomoč.

Vsekakor pa sedaj niso počitnice. Po vrnitvi v šolo bo treba pokazati znanje.

Trenutno je najpomembnejše, da vsak posameznik pripomore k temu, da se epidemija zajezi. V tem času je pomembno, da smo razumni. Da se učitelji zavedamo, da po spletu ne moremo obdelati vseh učnih vsebin tako, kot bi jih sicer v šoli, otroci pa, da je njihova odgovornost, da opravijo šolsko delo in potem bodo lahko izkazali tudi znanje. Starši smo tu zato, da jim pomagamo, čeprav je včasih zelo naporno, saj moramo tudi sami opraviti svoje delovne obveznosti.

Je pomembno, da imajo zadolžitve tudi predšolski otroci, še posebno bodoči prvošolci?

To je pomembno za vse otroke, ne le za bodoče prvošolce, tudi za mlajše. Seveda morajo biti zadolžitve prilagojene njihovi starosti. Ko ima otrok obveznost oziroma zadolžitev, se uči odgovornosti, sodelovanja, samostojnosti, solidarnosti ...

Oddajte svoj komentar

Kranj -2°

zmerno oblačno
vlažnost: 93 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-7/4

sreda

-2/7

četrtek

-2/7

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.