Gorenjski glas / Foto: Gg

Za sprostitev napetosti mišic

Športno društvo Gorenjski glas organizira v soboto, 7. marca 2020, delavnico AEQ metode®, ki v osnovi uči, kako z izvajanjem vaj sprostiti kronično napete mišice in s tem spremeniti in zmanjšati z njimi povezane bolečine. Informacije in prijave na tel.: 031 38 26 25 ali po elektronski pošti: grega.flajnik@g-glas.si.

Vas bolijo mišice, ker ste se pred kratkim poškodovali? Ali pa morda zaradi dolgotrajnega sedenja? Ali v ramenih in hrbtu zaradi stalnega stresa čutite zakrčenost in bolečine? Ali se počutite utrujene, kljub temu da se nadpovprečno rekreirate? O teh bolečinah smo se že pred novim letom pogovarjali s Samom Šinikom, ki se ukvarja z odpravljanjem bolečin v mišicah in nam na svojih AEQ-delavnicah pomaga zaznati nepravilnosti v našem gibanju in načinu življenja ter ukrepati preventivno. Samo Šinik ob tem razmišlja: »Hitrost in stres sta rezultat današnjega načina življenja, ki nas vsak dan postavljata pred odločitve, kaj storiti prej, kaj kasneje in nemalokdaj nam zmanjka časa zase in za družino. Smo pod neprestanimi pritiski okolice, ki od nas vedno več zahteva in neobvladljivo vleče našo pozornost. Naš že tako nemiren um postaja vse bolj odmaknjen od tukaj in zdaj, večinoma so naše misli usmerjene v prihodnost. Vse to se odraža na našem telesu. Počutimo se vse bolj utrujene, čutimo bolečine, ki jim ne najdemo razloga«. Ko se odločimo, da je skrajni čas, da storimo nekaj dobrega zase – in se začnemo rekreirati. Šinik pri tem poudarja: »Ko se začnemo ukvarjati z rekreacijo, nam pozornost ukradejo tisoči nasvetov prijateljev, trenerjev, svoje dodajo še prodajalci športne opreme, ki nas opremijo z vsemi potrebnimi in nepotrebnimi pripomočki. Rekreiramo se po programih športnih trenerjev in vse skupaj budno spremljamo preko štoparic, pulzmetrov, wattmetrov in raznih aplikacij, ki zelo dobro zaposlijo naš um in ego. Ob vsem tem pa vedno bolj zgubljamo občutek, zakaj smo se sploh lotili rekreacije, in vedno bolj tekmujemo – z drugimi, sami s seboj, s štoparico in raznimi drugimi parametri in grafi, ki nam jih sodobna tehnologija omogoča. Nekaj časa verjetno res napredujemo, se počutimo bolje, sčasoma pa spoznamo, da se počutimo še bolj utrujene, da so se bolečine vrnile v še večji meri, da smo postali na neki način odvisni še od nečesa.«

Kronične bolečine, ki jih občutimo, so posledica kronično napetih mišic. Mišice so napete, kolikor jim narekujejo naši možgani. Napetost mišic narekuje našo držo, mobilnost in gibljivost naših sklepov ter s tem naše gibanje, gibalne omejitve. Vpliva na hitrost procesa obrabe sklepov in povečuje možnost bolečin in poškodb. Zato Šinik predlaga, da začnemo izvajati vaje za sproščanje kronično napetih mišic: »Bolečine, katerih vzrok ni udarec ali fizična poškodba tkiva, izvirajo namreč iz kronično napetih mišic. Z zmanjšanjem tonusa mišic se zmanjša tudi poraba energije in pridobi večja svoboda gibanja. Preko rednega izvajanja vaj vse bolje vzpostavljamo povezavo med umom in telesom, vračamo in izboljšujemo občutke iz telesa, ki pa so nujno potrebni za boljši nadzor nad njim. Z več občutka in kontrole se veča naša učinkovitost, dosegamo boljše rezultate in se v svoji koži počutimo vedno udobneje.« Da bi bolečine omilili, vas vabimo na triurno delavnico AEQ metode®, kjer se bomo učili vaje, ki vam bodo že na delavnici omogočile boljše občutenje in zavedanje lastnega telesa in gibanja.

×