Enega izmed štirih mladičev cerkljanskih štorkelj so v začetku januarja opazili nedaleč od Madrida. / Foto: Elena Del Val Del Olmo

Cerkljanska štorklja v Španiji

Mladiča štorklje iz Cerkelj so nedavno ornitologi opazili v Pintu v Španiji, medtem ko mama zimo preživlja v Sloveniji.

Cerklje – Cerkljanska družina štorkelj je lani poleti vzbudila precej pozornosti, ko se je samica poškodovala, samec pa sam ni mogel skrbeti za štiri odraščajoče potomce. Člani Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije so tako štorklje odpeljali v zavetišče na Muti, kjer so pod nadzorom dr. Zlatka Goloba poskrbeli za poškodovano mamo in tudi vse štiri mladiče, ki so v dobrem mesecu pridobili od 1,4 do 1,8 kilograma telesne teže. Sredi avgusta so na travniku v bližini Cerkelj štorklje izpustili, kmalu pa se jim je pridružil tudi oče štrk, ki je v tem času ostal v Cerkljah.

Kot smo zapisali takrat, je šlo za zgodbo s srečnim koncem, ki pa je nedavno dobila zanimivo nadaljevanje. Enega izmed mladičev so namreč v večji jati opazili nedaleč od španske prestolnice. Ornitologinja Elena Del Val Del Olmo je tem obvestila mariborskega opazovalca ptic Franca Bračka, ta pa Slovenski center za obročkanje ptičev, ki deluje pod okriljem Prirodoslovnega muzeja Slovenije.

Da je cerkljanska štorklja v Španiji, je tako izvedel tudi zunanji sodelavec centra Dušan Dimnik, ki je vse štiri štorklje pred izpustitvijo nazaj v naravo tudi obročkal. Kot nam je povedal, ga vselej zanima, kam odletijo »njegove« ptice, zato ga je novica razveselila, špansko ornitologinjo pa je poprosil tudi za več informacij.

Mladiča, ki ga je Dimnik obročkal v Cerkljah, je Del Olmova fotografirala 10. januarja, ko se je zadrževal na smetišču v Pintu, predmestju Madrida. »Tisti dan je fotografirala 92 ptic z obročki, v jati pa jih je bilo okoli osemsto,« nam je povedal Dimnik, ki je vselej vesel, ko prejme obvestilo, da so drugi opazovalci opazili katero od ptic, ki jih je obročkal.

Štorkljin mladič je do Španije preletel dobrih 1600 kilometrov, to pa najverjetneje ne bo njegova končna postaja, saj večina štorkelj prezimuje v Afriki. Mlade štorklje lahko na jugu ostanejo tudi dve ali tri leta, preden se priletijo nazaj, v nasprotju z odraslimi, ki se spomladi vsako leto vračajo v domače gnezdo, kjer vzredijo nov zarod mladičev. Tudi cerkljanski štorklji se bosta tako spomladi vrnili nazaj v domače gnezdo na dimniku župnijske stavbe v Cerkljah, saj pari skupaj ostanejo vse življenje.

Mama ostala v Sloveniji

Znano pa je tudi, kje je samica, ki so jo zaradi poškodbe lani oskrbeli v zavetišču na Muti. Nazadnje so jo namreč opazili v bližini vasi Buče na območju Kozjanskega parka. Na daljšo pot se samica ni podala morda prav zaradi poškodbe, zaradi katere se še ne počuti dovolj dobro, menijo opazovalci.

»Za nas, ki ptice obročkamo, je velik uspeh, če vemo, kje je ptica in kako se giblje. To pa je pomembno tudi zato, ker na ta način več izvemo o življenju posameznih ptic.« Tako je denimo izvedel, da so decembra na Azurni obali opazili meniščka (iz družine sinic), ki ga je pred časom ujel na Krvavcu. »Gre za devet gramov težkega ptička, ki je priletel vse do juga Francije. Podatek je zanimiv tudi za ornitologe, saj doslej še nismo zaznali, da bi kateri od teh ptičev odletel tako daleč.«

Podatke o gibanju ptic v Prirodoslovnem muzeju zbirajo od leta 1927. V glavnem gre za informacije o tem, kdaj so posamezno ptico opazili na nekem področju. Z napredkom tehnologije pa si proučevalci ptic vse pogosteje pomagajo tudi z GPS-napravami, s katerimi lahko sledijo njihovemu gibanju. Lani so na ta način spremljali štrka Srečka, ki pa je na poti poginil, potem ko se je zapletel v plastično vrečko.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

pretežno jasno
vlažnost: 88 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

7/25

torek

10/19

sreda

3/23

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 9. april 2024

Na kopanje v Portorož

IZLETI / Naklo, 9. april 2024

Pohod po Dovžanovi soteski

IZLETI / Cerklje, 9. april 2024

Kolesarjenje do Preddvora

RAZSTAVE / Radovljica, 9. april 2024

Istra 2023

PRIREDITVE / Škofja Loka, 9. april 2024

Knjigosnedke praznujejo polnoletnost

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 10. april 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč, zdravi odnosi ...

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

IZLETI / Naklo, 11. april 2024

S kolesom v Voglje

 

 
 

 

 
 
 

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.