Virus afriške prašičje kuge ni nevaren za ljudi, lahko pa povzroči rejcem prašičev veliko gospodarsko škodo.

Prašičje kuge še ni, a grozi

V Sloveniji afriške prašičje kuge še ni, vendar se država tudi s pripravo zakona o interventnih ukrepih pripravlja na scenarij: kuga v Sloveniji.

Pri preprečevanju vnosa in širjenja afriške prašičje kuge je zelo pomembno dobro sodelovanje lovcev in kmetov.

Na spletni strani uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so tudi nasveti za rejce prašičev, za lovce, gozdarje in za obiskovalce gozdov.

Kranj – V Sloveniji doslej še niso odkrili primera afriške prašičje kuge, vendar se je že pojavila v državah, ki so v njeni bližini. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zato skupaj z ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano že pripravila osnutek zakona o interventnih dodatnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih. Osnutek je bil en mesec, od 10. decembra do 10. januarja, v javni obravnavi, zdaj je v medresorskem usklajevanju, vlada pa naj bi ga predvidoma obravnavala na eni od februarskih sej.

Stimulacije za odstrel divjih prašičev

Osnutek zakona določa interventne ukrepe za preprečevanje in zgodnje odkrivanje afriške prašičje kuge med divjimi prašiči, med take ukrepe med drugim sodijo zmanjšanje številčnosti divjih prašičev s povečanim odstrelom in odstrelom samic v reproduktivni dobi, prijava vsakega najdenega poginulega ali povoženega divjega prašiča, prepoved krmljenja z živalskimi stranskimi proizvodi na krmiščih, odstranjevanje odpadkov na počivališčih ob prometnih cestah ter postavitev ograj za zaščito domačih rej prašičev. Da bi bili lovci pri lovu na divje prašiče čim bolj uspešni, osnutek zakona predvideva tudi uporabo posebne opreme in metod, ki sicer pri rednem lovu niso dovoljene, ter tudi izplačilo stimulacije za vsakega odstreljenega divjega prašiča.

Največ primerov v Romuniji

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je vzpostavila spletno stran, na kateri je možno spremljati najnovejše dogajanje, povezano s prašičjo kugo, ter tudi podatke o širjenju kuge po Evropski uniji, še zlasti po državah, ki so blizu Slovenije. Iz teh podatkov je razvidno, da so lani v devetih evropskih državah odkrili pri domačih prašičih 1900 primerov afriške prašičje kuge, od tega daleč največ (1718) v Romuniji, sicer pa tudi na Poljskem, v Ukrajini, Litvi, Latviji, Bolgariji, na Slovaškem, v Srbiji in Italiji. Petnajst primerov so odkrili v zadnjih dveh tednih lanskega leta, od tega 14 v Romuniji.

Velika gospodarska škoda

Na spletni strani je veliko koristnih podatkov o afriški prašičji kugi. Tako izvemo, da je to nalezljiva virusna bolezen domačih in divjih prašičev, za katero ni cepiva. V preteklosti je bila omejena le na Afriko, pred šestimi leti pa se je prvič pojavila v Evropski uniji, na območju baltskih držav, od koder se je razširila še drugam. Evropska unija in pristojni organi v okuženih državah izvajajo številne ukrepe za nadzor in izkoreninjenje bolezni. Bolezen se zelo hitro širi, predvsem z neposrednim stikom med zdravimi in okuženimi divjimi in domačimi prašiči. Virus ni nevaren za ljudi, vendar pa imajo pri širjenju bolezni ključno vlogo prav ljudje, še zlasti lovci, ki so prišli v stik z okuženimi živalmi ali trupli ali če so prašiče krmili z okuženim mesom in mesnimi izdelki okuženih živali. Pri divjih prašičih se bolezen pojavi kot nenaden pogin večjega števila živali na določenem območju, zato se populacije divjih prašičev lahko znatno zmanjšajo ali celo izginejo. Rejcem domačih prašičev lahko bolezen povzroči velike ekonomske izgube, virus namreč povzroča pogine prašičev, na okuženem gospodarstvu pa je potlej treba usmrtiti vse prašiče.

Oddajte svoj komentar

Kranj 4°

pretežno jasno
vlažnost: 96 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

2/18

sobota

3/12

nedelja

-3/15

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

PRIREDITVE / Spodnji Brnik, 24. marec 2024

Ob materinskem dnevu

PRIREDITVE / Adergas, 24. marec 2024

Lep materinski dan

PRIREDITVE / Predoslje, 24. marec 2024

Mama je ena sama

GLEDALIŠČE / Breznica, 24. marec 2024

Premiera predstave Čarovnice

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...