Tomaž Šušteršič, podpredsednik in generalni sekretar Organizacijskega odbora Pokljuka / Foto: Gorazd Kavčič

S Pokljuško hišo v Italijo

Letošnja Pokljuka je bila za organizatorje preizkus pred svetovnim prvenstvom v biatlonu, ki bo pri nas prihodnje leto. »Ko slišimo pohvale, vemo, da smo delo dobro opravili in da smo na pravi poti,« pravi Tomaž Šušteršič, podpredsednik in generalni sekretar Organizacijskega odbora Pokljuka. Če si je letos tekme ogledalo okrog 18.500 gledalcev, jih prihodnje leto pričakujejo med 130 in 135 tisoč.

Za oceno letošnjih tekmovanj na Pokljuki smo vprašali tudi Boruta Nunarja, direktorja tekmovanj svetovnega pokala pri Mednarodni biatlonski zvezi IBU, ki pravi: »Letošnji svetovni pokal na Pokljuki je bil po mojem mnenju izveden na najvišji ravni doslej. Vse spremembe so šle v pravo smer. Mislim, da so bile ekipe zadovoljne. To je bilo zadnje tekmovanje pred svetovnim prvenstvom, na katerem so organizatorji lahko preverili, kaj jim še manjka, mi pa, kako jim lahko pomagamo, kje še lahko sodelujemo. Nekaj takih stvari je še, večina na področju logistike.«

Pokljuka – Svetovni pokal v biatlonu na Pokljuki, ki se je končal v nedeljo, ki je bil za organizatorje zadnji resni preizkus pred svetovnim prvenstvom, ki ga bodo gostili februarja prihodnje leto. Po koncu tekmovanj smo se pogovarjali s Tomažem Šušteršičem, podpredsednikom in generalnim sekretarjem Organizacijskega odbora Pokljuka.

Ocena letošnje Pokljuke?

Resnično smo ponosni, da so vsi štirje tekmovalni dnevi in dva dneva uradnega treninga uspeli, kot smo si zamislili. To pomeni, da smo skoraj v celoti zadovoljili interese vseh, ki so za Pokljuko in za svetovni pokal na Pokljuki najpomembnejši: v prvi vrsti tekmovalne ekipe, medijski in televizijski predstavniki ter gledalci na prizorišču. Ko slišimo pohvale, vemo, da smo delo dobro opravili in da smo na pravi poti tudi za prihajajoče svetovno prvenstvo. Skoraj 18.500 gledalcev v štirih tekmovalnih dneh nam to samo potrjuje. Bodimo iskreni: Pokljuka nikoli ne bo največja v smislu dvesto in več tisoč gledalcev, želimo pa, da je svetovno prvenstvo prihodnje leto izvedeno na tako visokem nivoju, da si ga bodo tako gledalci kot tekmovalne ekipe zapomnili še zelo dolgo. Pokljuka je edino prizorišče, kjer tekmovanje poteka v nacionalnem parku, je svojevrstna izkušnja, lahko rečemo celo privilegij. Že za letošnje tekme svetovnega pokala so bile delno spremenjene tekaške proge, pravzaprav gre za gozdne vlake, ki so sedaj tehnično še zahtevnejše, še bolj selektivne, zato prihaja do še večjih razlik med najboljšimi in tistimi malo manj dobrimi tekmovalci že na progi. Trasirane so bile v sodelovanju vodje tekmovanja Mateja Kordeža, delno pa je pri njihovih meritvah pomagal tudi delegat FIS Uroš Ponikvar, ki je sicer specialist za smučarskotekaške proge, in predstavnikov Mednarodne biatlonske zveze na čelu z Borutom Nunarjem, ki so jih verificirali.

Na svetovnem prvenstvu pričakujete še veliko več gledalcev, predstavnikov medijev ... Do kam sežejo te številke?

Pogosto slišimo vprašanje, kakšna je primerjava med svetovnim pokalom in svetovnim prvenstvom. Najbolj skromna ocena razmerja bi bila ena proti pet, najbolj ambiciozna pa celo ena proti deset. Vsega bo več: tekmovalnih dni, tekmovalcev, gledalcev ... Zadnjih kar do 15 tisoč vsak dan. Predstavnikov medijev in televizij je bilo že letos okrog štiristo, poleg tega še približno 650 članov tekmovalnih ekip, prodanih je bilo več kot tisoč turističnih paketov. To pomeni kar precejšen korak naprej za Pokljuko in okoliške občine, kjer se veča turistični obisk. Smo na dobri poti, da se počasi približamo tistim največjim prizoriščem.

Pokljuka je bila že letos videti kar polna, tako na tribunah kot v medijskem središču ... Kako boste to uredili?

Večinoma z novimi objekti, ki bodo začasni in postavljeni le za čas svetovnega prvenstva. Poseben izziv bo logistika, kako pripeljati toliko ljudi na Pokljuko ... In nekatere od teh rešitev smo letos že preizkusili.

Do Pokljuke 2021 je še dobro leto časa. Vstopnice so že v prodaji. Kakšne bodo vaše naslednje aktivnosti?

Pomembno mesto zasedata dve zadevi, ki ju še moramo urediti na Pokljuki. Prva je sanacija in rekonstrukcija umetnega vodnega zajetja, ki je načrtovana na začetku poletja, druga pa vstopni prostor za prihod tekmovalcev v cilj. Ta bo tekmovalcem še nekoliko znižal hitrost, da bo boj do ciljne črte še bolj napet in dramatičen. Kar zadeva promocijske aktivnosti, pa te potekajo že celotno sezono. Promocijski avtodom, tako imenovani Biathlon Tour Mobil, potuje po prizoriščih svetovnih pokalov. Zelo aktivni bomo tudi prihodnji mesec na svetovnem prvenstvu v Anterselvi v Italiji, in sicer s projektom Pokljuška hiša. Obiskovalcem bomo predstavili vse, kar lahko ponudi Slovenija s Pokljuko, Bledom in Bohinjem, od naravnih lepot do kulinarike, gospodarstva in kulture. Na Pokljuko želimo privabiti čim več gledalcev iz tujine, saj bomo le na ta način lahko dosegli želeno številko. Če so bili do sedaj na biatlonskih tekmah na Pokljuki v večini domači gledalci, bo razmerje prihodnje leto drugačno. Domačih gledalcev pričakujemo do tretjine, preostali bodo tujci. To pomeni tudi, da bodo pri nas 24 ur na dan in da bo zanje treba poskrbeti tudi zunaj ožjega prizorišča Pokljuke. Dogajanje se bo moralo vsak dan s Pokljuke preseliti na Bled, v Bohinj. Osrednje prizorišče zabavnega dela programa bo na blejski promenadi, kjer bodo potekale tudi podelitve medalj. Na ta način bodo v organizacijo svetovnega prvenstva v biatlonu vpete še lokalne skupnosti, kar se nam zdi zelo pomembno.

Oddajte svoj komentar

Kranj 4°

delno oblačno
vlažnost: 82 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

-2/14

petek

-1/15

sobota

-2/12

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Jesenice, 19. april 2024

Mladost mesta rdečega prahu

PRIREDITVE / Mojstrana, 19. april 2024

Nepal – dežela himalajskih velikanov

PRIREDITVE / Medvode, 19. april 2024

Evropski teden mladih

PRIREDITVE / Adergas, 19. april 2024

Večer otroškega kamišibaja

OBVESTILA / Britof, 20. april 2024

Blagoslov koles

OBVESTILA / Šenčur, 20. april 2024

Spominska plošča Janezu Mlakarju

PRIREDITVE / Adergas, 20. april 2024

Ljudske pesmi v evropskem prostoru

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

 

 
 

 

 
 
 

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...