Najpogostejše skupne naloge občinskih uprav so medobčinski inšpektorati in redarstva (slika je simbolična). / Foto: Tina Dokl

Skupna predvsem inšpektorat in redarstvo

Država že lep čas sofinancira skupne občinske uprave in ponekod v Sloveniji poznamo zelo uspešne primere. Na Gorenjskem se občine povezujejo zlasti na področju medobčinskih inšpektoratov in redarstva ter revizij, ob spremenjeni zakonodaji z zaostritvijo meril pri sofinanciranju pa bo treba razmisliti o širšem naboru nalog.

Kranj – Ministrstvo za javno upravo z zakonom o financiranju občin že poldrugo desetletje financira delovanje skupnih občinskih uprav. Letos je začel veljati spremenjeni način sofinanciranja, ki omogoča sofinanciranje skupnih občinskih uprav z dosedanjih dveh na najmanj tri občine, višina sredstev države pa je odvisna tudi od nabora nalog, ki jih uprava opravlja. Ena naloga prinese 30-odstotno sofinanciranje, vsaka dodatna še pet odstotkov, pri čemer skupna višina sofinanciranja ne sme preseči 55 odstotkov. V Sloveniji imamo primere uspešnega združevanja občinskih uprav: najstarejša je skupna občinska uprava Spodnjega Podravja, ki združuje kar 22 občin, opravlja pa osem skupnih nalog: na področju urejanja prostora, varstva okolja, urejanja prometa, medobčinskega redarstva, medobčinske inšpekcije, skupne notranje revizijske službe, pravne službe in skupnega proračunskega računovodstva. Letos pa je nastala skupna občinska uprava, ki je pod imenom 5G povezala obljubljanske občine Grosuplje, Ivančna Gorica, Škofljica, Ig in Dobrepolje. S tem bodo občine dosegle maksimalno sofinanciranje iz državnega proračuna, 55 odstotkov.

Tri občine in več nalog

Najpogosteje se občine združujejo na področju inšpektoratov in redarstva, kar velja tudi za Gorenjsko, kjer imajo izkušnje tudi s skupnimi revizijskimi službami. Vprašanja o izkušnjah s skupno upravo, deležu državnega financiranja in o morebitnih načrtih po nadaljnjem združevanju nalog smo naslovili na dve večji gorenjski občini, Jesenice in Mestno občino Kranj.

»Trenutno imajo občine Jesenice, Kranjska Gora, Žirovnica in Gorje ustanovljeno skupno občinsko upravo, Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Jesenice, Gorje, Kranjska Gora in Žirovnica (MIR Jesenice), ki opravlja naloge občinske inšpekcije in redarstva. Omenjena organizacija skupne občinske uprave se je izkazala za izjemno učinkovito, kar se kaže v stalnem večanju obsega nalog. MIR Jesenice je bil do konca leta 2019 s strani države sofinanciran v višini 50 odstotkov,« odgovarjajo z Občine Jesenice. »V letu 2020 so stopile v veljavo spremembe državne zakonodaje, ki predvidevajo nove deleže sofinanciranja skupnih občinskih uprav in možnost uvedbe dodatnih nalog, ki se lahko izvajajo v takšni organizacijski obliki. Zaradi vseh okoliščin (sprememba zakonodaje in povečanje obsega nalog) ter predvsem zaradi racionalizacije in optimizacije določenih delovnih procesov se omenjene občine že intenzivno dogovarjajo o morebitnih novih nalogah in kadrovskem obsegu skupne občinske uprave. Po novi zakonodaji država za tri občine in eno nalogo sofinancira trideset odstotkov stroškov, vsaka dodatna naloga pa pomeni pet odstotkov sofinanciranja, vendar največ do 55 odstotkov. V našem primeru (za štiri občine in dve nalogi) to pomeni 35 odstotkov, z morebitnimi novimi nalogami skupne občinske uprave pa bi ta odstotek lahko povečali.«

Skupna inšpektorat in revizija

V okviru Mestne občine Kranj trenutno delujeta dve skupni občinski upravi, in sicer Medobčinski inšpektorat Kranj (MIK) ter Skupna služba notranje revizije Kranj (SSNRK), pa pojasnjujejo v Kranju. »Skupna služba notranje revizije Kranj izvaja naloge notranjega revidiranja za Mestno občino Kranj ter občine Naklo, Preddvor in Tržič, s tem da pokriva delovanje tudi z njihove strani ustanovljenih posrednih proračunskih uporabnikov (javnih zavodov). Trenutno je Skupna služba notranje revizije Kranj s strani države financirana v višini trideset odstotkov v prejšnjem letu realiziranih odhodkov, namenjenih masi plač organa, ter dvajset odstotkov od mase plač za pokrivanje materialnih stroškov organa. Medobčinski inšpektorat Kranj (MIK) je skupna občinska uprava občin ustanoviteljic (Mestna občina Kranj in občine Tržič, Preddvor, Jezersko, Šenčur in Cerklje na Gorenjskem). MIK ima kot službo v sestavi tudi Medobčinsko redarstvo Kranj, kar pomeni, da ima skupna občinska uprava šest občin ustanoviteljic in dve nalogi (inšpekcijo in redarstvo). Na podlagi zakona o financiranju občin je MIK upravičen za sofinanciranje nalog v višini 35 odstotkov v prejšnjem letu realiziranih odhodkov, namenjenih masi plač organa ter dvajset odstotkov od mase plač za pokrivanje materialnih stroškov organa. Ali se bodo skupne občinske uprave MIK in SSNRK združile ter ali bo skupna občinska uprava opravljala še kakšno dodatno nalogo, pa je odvisno od vodstva občin/e.«

Pred tremi leti so o združitvi nalog s področja financ razmišljali v občinah Jezersko in Preddvor, a potem načrt do konca mandata prejšnjih županov ni uspel. O tem, kako je z dogovori v novem mandatu, pa župan občine Jezersko Andrej Karničar pove, da konkretnih dogovorov še ni, se pa o teh možnostih začenjajo pogovori, vendar bo zaradi sprememb v zakonodaji treba razmišljati širše, in ne zgolj o sodelovanju dveh občin. »Ko smo se začeli dogovarjati o skupni upravi občin Jezersko in Preddvor, je država podpirala skupno upravo dveh občin in eno funkcijo. Vmes se je spremenila zakonodaja in je za sofinanciranje države potrebnih več občin in več nalog. Zdaj je še v fazi dogovora, da se nas poveže šest občin z devetimi nalogami, da bi s tem prišli do 55-odstotnega sofinanciranja države,« pa je povedal preddvorski župan Rok Roblek. O tem, katere občine bi se povezale, še ne želi govoriti, saj je za zdaj izražen šele ustni interes. Povezale pa bi se na nalogah financ, okolja in prostora, civilne zaščite, gasilstva ... Pravi, da pripravljajo idejne akte, nato naj bi prišlo do odločitve.

Oddajte svoj komentar

Kranj -1°

pretežno jasno
vlažnost: 90 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

-4/13

torek

6/16

sreda

6/13

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

RAZSTAVE / Jesenice, 26. marec 2024

Človek in kovina 2024

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...