V Banki Slovenije opozarjajo na nekatera finančna tveganja. / Foto: Gorazd Kavčič

Povečujejo se nekatera tveganja

Finančni sistem v Sloveniji je stabilen, a se ob »ohlajanju« gospodarstva in negotovosti v mednarodnem okolju povečujejo nekatera sistemska tveganja.

Banka Slovenije je v poročilu o finančni stabilnosti objavila tudi rezultate ankete med bankami. Rezultati kažejo, da banke vse več denarja namenjajo za razvoj izdelkov in storitev, ki temeljijo na novih finančnih tehnologijah (FinTech), in da se zavedajo obstoja podnebnih tveganj.

Kranj – Banka Slovenije v najnovejšem Poročilu o finančni stabilnosti ugotavlja, da je finančni sistem v Sloveniji stabilen, vendar se zaradi »ohlajanja« gospodarstva in negotovosti v mednarodnem okolju povečujejo tudi glavna sistemska tveganja. Da se negotovost v mednarodnem okolju povečuje, se kaže v šibkejši rasti slovenskega gospodarstva; to pa v razmerah nizkih obrestnih mer povečuje dohodkovno tveganje bančnega sistema. »Dobičkonosnost bank bo tako vse bolj odvisna od obsega kreditiranja,« ugotavljajo v Banki Slovenije in dodajajo: »Povečano je tudi tveganje, ki izhaja iz trga nepremičnin, a se ob umirjanju rasti cen to tveganje zmanjšuje. Rast stanovanjskih posojil ostaja zmerna in stabilna, izpostavljenost bank do gradbeništva pa nizka.« Kreditno tveganje v bančnem sistemu ocenjujejo kot nizko, kar je predvsem posledica uspešnega znižanja nedonosnih posojil v zadnjih letih. Potrošniška posojila so predstavljala pomemben vir tveganj, a so se ta po sprejetju zavezujočih ukrepov zmanjšala. »Kapitalska ustreznost bančnega sistema je dokaj dobra, a bo z 'ohlajanjem' gospodarske rasti ustvarjanje dobička postalo za banke izziv. V prihodnje bo za banke pomembna smotrna razdelitev dobička, še posebej v bankah z nižjimi kapitalskimi presežki. Razlike med bankami so namreč tako glede kapitalskega kot likvidnostnega položaja precejšnje,« ugotavljajo v Banki Slovenije.


Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

megla
vlažnost: 98 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.