Soavtorici knjige Janja Železnikar in mag. Zora Torkar z oblikovalko Sašo Kovačič / Foto: Jasna Paladin

Kamniška zgodovina na dlani

Izšla je dolgo pričakovana knjiga z naslovom Odsevi kamniških tisočletij, ki jo je Medobčinski muzej Kamnik izdal ob 790-letnici prve pisne omembe Kamnika. Gre za strnjeno in na zelo zanimivim način prikazano zgodovino kamniškega območja od fosilnih najdb do leta 1918.

Prva in najstarejša pisna omemba kamniških meščanov je bila zapisana leta 1229, ko je v Kamniku vladala rodbina Andeško-Meranski.

Kamnik – Odsevi kamniških tisočletij je naslov stalne zbirke v kamniškem muzeju, pred dnevi pa je izšla še istoimenska knjiga, ki za nekatere predstavlja le hiter vir informacij, ljubiteljem preteklosti pa ponuja tudi zanimive zgodbe in podrobnosti.

»Ob 790-letnici prve do zdaj znane pisne omembe kamniških meščanov in ob bližajoči se 60-letnici kamniškega muzeja smo pripravili kratek vpogled v geološko, arheološko, zgodovinsko in umetnostnozgodovinsko dogajanje s kulturno in naravno dediščino izredno bogatega območja Kamnika in širše okolice. Osrednje mesto v publikaciji imajo muzejski predmeti, ki jih hranimo, a še zdaleč ne gre 'le' za vodnik po naši stalni, istoimenski muzejski zbirki,« je na nedavni predstavitvi knjige povedala direktorica Medobčinskega muzeja Kamnik mag. Zora Torkar, ki je prispevala poglavja o zgodovini od 11. stoletja naprej oz. zgodovinski pregled. Soavtorja knjige sta še dr. Jure Žalohar, ki je raziskoval tukajšnje fosile in prispeval geološki pregled, in Janja Železnikar, kustosinja kamniškega muzeja, ki je poskrbela za arheološki pregled tukajšnjega območja.

»Kamnik je nastajal in se razvijal v dolgih stoletjih ob izredno pomembni trgovski poti, eni od najpomembnejših v srednjem in novem veku na slove­nskih tleh, ki je povezovala vzhodne in zahodne dežele. Kamnik je ena od prvih načrtnih mestnih naselbin na Kranjskem. V 19. in 20. stoletju je pridobival novo vlogo: z razvojem industrije, turizma, z moderno infrastrukturo je postal središče kamniško-domžalskega območja. Naša želja je bila pripraviti pregledno, kratko in zanimivo zgodovino kamniškega območja, v kateri lahko vsakdo najde kaj zanimivega,« je Torkarjeva med drugim zapisala v uvodu knjige, ki je po zaslugi oblikovalke Saše Kovačič res lično oblikovana in polna izjemnih fotografij in ilustracij. Knjiga ne vsebuje suhoparnih zgodovinskih podatkov, ampak je polna zanimivosti, za katere še veliko Kamničanov ne ve.

Kot denimo ta, da je bil fosil morskega konjička, star kar 12,5 milijona let, ki so ga našli v Tunjiškem gričevju, uvrščen med sto najlepših fosilov na Zemlji. V knjigi je opisano najdišče slovitega mamuta, ki je v Nevljah poginil pred 20 tisoč leti, manj znano pa je, da so na vzpetinici v neposredni bližini današnjega Mamutovega mostu našli tudi ostanke tedaj živečih ljudi. Manj znan je tudi spodmol Pod Gričo v Godiču, kjer so našli arheološke ostanke rimskodobnega svetišča, kjer naj bi od 2. do 5. stoletja častili eno ali več božanstev. Najstarejši grb mesta Kamnik je ohranjen na sklepniku cerkve sv. Primoža nad Kamnikom, sega pa v 70. leta 15. stoletja.

To in še mnogo drugega je strnjenega v knjigi, ob kateri se bodo Kamničani počutili kar ponosne, da živijo na tako zgodovinsko bogatem območju.

Oddajte svoj komentar

Kranj 2°

jasno
vlažnost: 64 %
veter: SV, hitrost: 0 km/h

-10/7

nedelja

-7/6

ponedeljek

-8/8

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PRIREDITVE / Kranj, 30. januar 2024

O slikanici in drugih knjigah Nataše Rupena

IZLETI / Kranj, 1. februar 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

 

 
 

 

 
 
 

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...