Paviljon družine Hendrix

Sedemindvajset

Amerika od Jimija do Jima (1)

Evropejce prek Atlantika vodijo različne poti. Če so naši predniki pred sto in več leti čez veliko lužo odhajali v iskanju boljšega življenja in so pred pol stoletja begunci tam prosili za azil, mlade pa v novi dobi v Združene države Amerike vodi želja po znanju in izobrazbi, je še vedno največ tistih, ki tja odhajamo na turistična potovanja. Da bi si ogledali kulturne in naravne znamenitosti, mogoče občutili, kako se živi v nekoč obljubljeni deželi, ki danes to ni več, ali pa se tja odpravimo iz določenega razloga.

Na primer zato, da bi obiskali zadnje počivališče in se poklonili čarovniku električne kitare, glasbeniku z absolutnim posluhom, ki se je s svojimi kitarskimi mojstrovinami, kot so Hey Joe, Purple Haze, If Six Was Nine, Foxy Lady, Voodoo Child, priredbo ameriške himne Star Spangled Banner …, zapisal v zgodovino rok glasbe. Seveda pišem o Jamesu Marshallu »Jimiju« Hendrixu, ki je v svojem kratkem življenju, umrl je pri komaj 27 18. septembra 1970 v Londonu zaradi posledic uživanja drog, postal kitarski heroj za takratne in prihodnje rodove. Njegovo rojstno mesto je Seattle na severozahodu ZDA, kjer je na pokopališču Greenwood v kraju Renton tudi pokopan.

Oče Al Hendrix je sina dal pripeljati domov, kupil družinski grob, a ob številni družini denarja za kaj več kot za skromno spominsko ploščo ni imel. Po nekaj letih pravdanja je leta 1995 na sodišču dosegel, da je družina Hendrix postala lastnik avtorskih pravic za Jimijevo glasbo, kar mu je prineslo finančno stabilnost, da je lahko postavil spominski paviljon. Kitarsko legendo so v nov grob prekopali 26. novembra 2002, na dan preden bi dopolnil šestdeset let. Oče je menil, da Jimi pripada tudi oboževalcem, zato mora biti grob dostopen vsem.

Že ob vhodu na pokopališče zagledamo paviljon. Polkrožna kupola pokriva tri stebre, na katerih so v marmor izrezljani portreti glasbenika ter rokopisi nekaterih besedil. V središču je originalna plošča s prvega groba, na nad njo pa povečana kovinska kopija Jimijeve priljubljene kitare znamke Fender Stratocaster. Za »strune« obiskovalci zatikajo trzalice, rože, podobe so polne poljubov in legenda še živi.

Klop nad jezerom

Seattle je tudi mesto Nirvane in Curta Cobaina. Tudi on je s tega sveta odšel prezgodaj, aprila leta 1994 pri 27 letih. V Ljubljani smo Nirvano lahko slišali 27. februarja, na njihovem predzadnjem koncertu.

Kurt sicer nima uradnega groba, je pa obeležje pod mostom v njegovem rojstnem kraju Aberdeen, južno od Seattla. Njegovo neuradno svetišče, kamor hodijo ljubitelji Kurta in Nirvane z vsega sveta, postal park Viretta v premožnejši soseski vzhodno od centra mesta tik nad obrežjem jezera Washington. Na majhnem travniku ob hiši, kjer se je ustrelil, sta dve klopi, kjer je pogosto posedal. Tam kljubujeta tudi še 25 let kasneje, na njih obiskovalci pokojnemu glasbeniku pišejo posvetila, svoje misli in podobno. In se počutijo povezane. Ko smo se spuščali proti parku, se je v avtu na radijski postaji vrtela Come As You Are – kot da je nekdo vedel, da se peljemo h Kurtu. (Se nadaljuje)

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

pretežno oblačno
vlažnost: 94 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

6/15

sobota

0/17

nedelja

4/16

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 16. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

OBVESTILA / Cerklje, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Šenčur, 16. marec 2024

Pod okence pridem

PRIREDITVE / Cerklje, 16. marec 2024

Cerklje smučamo – pokal občine 2024

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 16. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Goriče, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Visoko, 16. marec 2024

Dobrodelna predstava Bog masakra

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.