Lani po ujmi ob ogledu škode, ki je ocenjena na več kot deset milijonov evrov. Ob ujmi je imela Tržiška Bistrica kar 25-krat večji pretok vode od običajnega. / Foto: Tina Dokl

Leto dni po siloviti ujmi

Neurja, ki je divjalo v ponedeljek in v noči na torek, 29. in 30. oktobra 2018, prebivalci dela tržiške občine zlepa ne bodo pozabili. In kako je s sanacijo škode leto dni po ujmi?

Tržič – Najhuje je bilo v Dolini in Jelendolu, ogromno je bilo poškodb na infrastrukturi, npr. na cestah, mostovih v Dovžanovi soteski in tudi v Lomu. Škoda je bila na kmetijskih površinah, še posebej v Čadovljah, Lomu in Grahovšah. In kako je leto dni po ujmi? Zaključujejo se prva večja sanacijska dela na enajstih odsekih, za katera je država letos zagotovila skoraj dva milijona evrov, Občina Tržič je prispevala še približno en milijon evrov iz lastnih in drugih virov. Veliko dela so z lastnimi sredstvi opravili vodarji na vodotokih. Država je postavila rok za izvedbo del v štirih mesecih, s katerimi zaključujejo v novembru. »Skupaj s stroko smo določili prioritete del, želeli smo pa čim prej zagotoviti prevoznost. Julija sem še dvomil, ali v tako kratkem času lahko toliko gradbeno postorimo,« je ob torkovem ogledu terena povedal tržiški župan Borut Sajovic. Izbrani izvajalci del Gorenjska gradbena družba, VGP in EHO projekt so že uredili nekatere struge in brežine, zgradili nekaj zaplavnih pregrad in ustalitvenih pragov, podbetonirali obstoječe cestne zidove, na novo so začeli postavljati podrte ali poškodovane mostove ... Štirje odseki cest od Čadovelj do Jelendola (najdaljši, približno 1,5 kilometra je pred Jelendolom) imajo zamenjan spodnji in zgornji ustroj ter nove preplastitve, postavljene so varovalne ograje, na določenih mestih na poti v Dovžanovo sotesko so na novo postavili pločnike. »Zapor cest oziroma omejitev pri prevoznosti cest po koncu gradnje v novembru ne bo več, razen v delu, kjer ceste še niso sanirane. Ker so nekateri mostovi še poškodovani, dotrajani, bo treba do popolne sanacije omejiti težo prevoza lesa s tovornjaki, na kar nas opozarja stroka. Samo Bornovi na leto zvozijo približno 25 tisoč kubičnih metrov lesa. Pomembno je tudi pametno gospodarjenje z gozdovi. Pred leti je bilo veliko novih vlak, gozdnih cest, tudi posekov, ki so bili že na meji goloseka, in povsod tam se je na dnu sečišča pojavilo erozijsko območje,« je opozoril župan Sajovic in dodal, da jim je do zdaj uspelo sanirati do petdeset odstotkov škode, sprejet je sicer večletni sanacijski načrt. »Za temeljito sanacijo poškodovanega bi v naslednjem letu potrebovali vsaj še dobrih 2,5 milijona evrov zunanjega financiranja ob slabem milijonu sofinanciranja s strani Občine Tržič.« Decembra bo na občini na delovnem obisku ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, kajti velik problem v tržiški občini ostajajo gozdne ceste, na katerih je bilo po ujmi za približno sedemsto tisoč evrov škode. »Na oktobrski seji občinskega sveta smo sprejeli tudi Pravilnik o dodeljevanju enkratne denarne pomoči pri odpravi posledic naravnih in drugih nesreč iz sredstev občinskega proračuna. Ta je podlaga za izvedbo javnega razpisa za vsaj del pomoči tistim občanom, ki so sami sanirali škodo na kmetijskih zemljiščih. V ta namen bomo še letos razdelili dvajset tisoč evrov.«

Župan Sajovic se zahvaljuje domačinom za potrpežljivost in pomoč (tudi društvom) v času sanacijskih del, vodarjem za usklajeno delo, celotni Sloveniji za odziv na več humanitarnih akcij, ki so tudi omogočile, da so tisti občani, ki so utrpeli največjo osebno stanovanjsko škodo, to lahko uredili že v spomladanskih mesecih.

Predsednik sveta Krajevne skupnosti Jelendol Stojan Štefe je povedal, da so bili krajani, čeprav so bili zaradi sanacijskih del praktično več mesecev skoraj odrezani od sveta, kar potrpežljivi. S potekom sanacije so v glavnem zadovoljni, je pa Štefe opozoril: »Eden večjih problemov ostaja velika količina naplavin v strugi Tržiške Bistrice nad Jelendolom. Do t. i. Jagra je v redu, naprej proti Medvodju je pa struga polna. Krajane nas skrbi, kaj bo, če bo naplavine odneslo nižje dol. V minulih dneh, ko je deževalo, je voda iz struge Zalega potoka že udarjala čez ... Kaj bo, če bo količina padavin še večja? Ostale stvari se urejajo, dnevno sem tudi v stiku z županom.«

Že kot je lani po ujmi rekel Jože Steiner, srčni prostovoljni gasilec iz Jelendola: »V nesreči smo bili solidarni, stopili smo skupaj.« Steiner tudi v času sanacijskih del z gasilskim kombijem opravlja prevoze šolskih otrok in po potrebi krajanov, ki hodijo na delo v dolino. Pripelje jih do aktualne zapore ceste, potem gredo malo peš, potem pa jih v dolino odpelje javni prevoz. »Varnost je na prvem mestu,« je poudaril in sklenil, da je potrpeti že treba, res pa vsi že težko čakajo dan, ko zapor ne bo več.


Oddajte svoj komentar

Kranj 15°

oblačno
vlažnost: 69 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

6/17

petek

5/23

sobota

7/18

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??