Vodja sadovnjaka Tatjana Zupan ob nasadu orehov

Letos četrtina običajnega pridelka

V največjem gorenjskem sadovnjaku, v zadružnem sadovnjaku Resju pri Podvinu, so letos zaradi pozebe in toče pridelali okrog dvesto ton sadja, kar predstavlja približno eno četrtine običajne letine.

Ob jubileju Strokovnega sadjarskega društva Slovenije bo prihodnje leto v Radovljiški graščini sadjarska razstava, na kateri bodo predstavili različne sorte sadja.

Mošnje – »V sadovnjaku delam že triintrideset let, a še nikoli doslej letina ni bila tako slaba, kot je bila letos. Običajno smo pridelali od osemsto do devetsto ton sadja, letos smo ga le okoli dvesto ton,« pravi Tatjana Zupan, vodja zadružnega sadovnjaka (KGZ Sava Lesce), in poudarja, da sta razloga za slab pridelek majska pozeba in julijska toča. Sadno drevje je po lanski obilni letini tudi letos dokaj dobro cvetelo, a je nasad v prvih majskih dneh, že med cvetenjem, prizadela močna pozeba. Že takrat so vedeli, da bo zaradi tega manj pridelka, niso pa še mogli oceniti, kolikšen bo izpad. Eni nevšečnosti je kmalu sledila še ena. Julija je sadovnjak prizadela še toča, pri tem pa jo je dobro odnesel le pet hektarjev velik nasad, ki so ga že pred leti zaščitili z mrežo proti toči. Toče je bilo toliko, da je na nekaterih mestih pod njeno težo popustila tudi mreža. »Sadjarstvo si je vse težje predstavljati brez zaščite pred točo,« ugotavlja Tatjana Zupan, ki si želi, da bi v bližnji prihodnosti lahko zaščitili z mrežo še vsaj štiri hektarje mlajšega nasada. Kdaj jim bo to uspelo, bo odvisno predvsem od finančnih možnosti.

Sadje so začeli obirati v prvih septembrskih dneh, končali bodo konec oktobra, ko bodo obrali še najbolj pozno sorto jablan fuji. Da bi zmanjšali stroške, poskušajo čim več sadja obrati sami, kljub temu pa jim pri tem pomaga še petnajst pogodbenih obiralcev. Zgodnjega sadja skorajda niso imeli, od ostalega je največ jabolk sorte zlati delišes, ki je bil v nasadu z mrežo zaščiten pred točo in je zelo kakovosten. Ves letošnji pridelek bodo skušali prodati v sadovnjaku, del ga bodo dali tudi v hladilnico, tako da bo strankam na voljo tudi v prvih mesecih prihodnjega leta. »Cena sadja zaradi slabšega pridelka ni nič višja,« zagotavlja Tatjana Zupan, ki kot predsednica Sadjarskega društva Gorenjske in Društva ekoloških sadjarjev Slovenije Ekotopaz in kot članica upravnega odbora Strokovnega sadjarskega društva Slovenije dobro pozna razmere v sadjarstvu na Gorenjskem in drugje v Sloveniji. »Tudi v sadovnjakih ljubiteljskih sadjarjev na Gorenjskem je letos bolj prazno, sicer pa je pridelek sadja letos manjši tako v Sloveniji kot drugje v Evropi.«

V sadovnjaku Resje je bilo letos v rodnosti 28 hektarjev nasada, od tega 25 hektarjev jablan (poldrugi hektar v ekološki pridelavi), nekaj manj kot pol hektarja hrušk in 2,5 hektarja orehov, ki jih za razliko od jablan pozeba ni prizadela in so dobro obrodili. Jeseni ali čez zimo bodo skrčili en hektar dvajset let starega nasada zlatega delišesa, v poldrugem hektarju nasada jablan, ki so ga posadili lani spomladi, bodo jeseni ali čez zimo poskrbeli za oporo dreves, v prihodnje pa načrtujejo zasaditev še enega hektarja orehov.

Oddajte svoj komentar

Kranj -9°

pretežno jasno
vlažnost: 89 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-10/4

torek

-7/8

sreda

-3/8

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?