Martina Jelovčan in Tone Košir s knjigo, v kateri sta ob osemdesetletnici šolske stavbe v Lučinah opisala zgodovino tamkajšnjega šolstva.

Jubilej lučinskega hrama učenosti

V podružnični šoli v Lučinah so minulo nedeljo zaznamovali osemdesetletnico šolske stavbe, šolstvo pa ima sicer v kraju precej daljšo tradicijo, saj so otroke organizirano prvič začeli poučevati pred 157 leti.

Lučine – Prireditev v večnamenskem domu v Lučinah je predstavljala vrhunec praznovanja osemdesetletnice, ki so ga začeli že v septembru. Program so pomagali oblikovati sedanji in nekdanji učenci, ob tej priložnosti pa so predstavili tudi knjigo 80 let v lučinskem hramu učenosti avtorjev Martine Jelovčan in Toneta Koširja.

Priprave na praznovanje osemdesetletnice so po besedah vodje šole Martine Jelovčan stekle septembra, ko so pripravili srečanje z nekdanjimi učenci. »Najstarejši udeleženec je bil 92-letni Jakob Košir, obiskali sta nas tudi nekdanja kuharica Štefka Cankar in nekdanja učiteljica Slavka Buh.« Učenci so z zanimanjem prisluhnili njihovim zgodbam. »Danes otroci kar težko verjamejo, da so včasih na prvi dan šole dobili kos belega kruha, ne tortice ali česa podobnega, pa da so ocenjevali tudi lepopis ali lepo vedenje.« Septembra so gostili še srečanje manjših podružničnih šol, na katerem se je zbralo 250 udeležencev iz sedmih šol. Minulo nedeljo pa je sledila osrednja prireditev s predstavitvijo knjige, v kateri so zbrali vso zgodovino šolstva v Lučinah, ki ima 157 let dolgo tradicijo. »To je bil izredno velik zalogaj, saj sva s Tonetom Koširjem v njej opisala tako začetke šolstva in dejavnosti, ki so se odvijale v šoli, pa gradnjo sedanje šolske stavbe, organizacijo pouka in podobno,« je razložila Martina Jelovčan. Knjigo sta bogato opremila s fotografijami, v njej so svoje spomine na šolo delili nekdanji učenci, učitelji in drugi zaposleni. Knjiga je tako namenjena vsem, ki so šolo gradili, v njej delali in se učili, je zapisano v začetni misli.

Novo šolsko stavbo so po več letih načrtovanja in gradnje v Lučinah dobili leta 1939. »Domačini so gradnjo vzeli v svoje roke. Ker so se zavedali, da jo gradijo zase, so uporabljali samo najboljše materiale,« je pojasnila Martina Jelovčan in dodala, da se je to potrdilo tudi ob obnovi strehe pred sedmimi leti, saj so zamenjali le kritino, leseno ostrešje pa je bilo tako kakovostno, da so ga večinoma ohranili, obnovili so ga le na mestih, kjer je zamakalo. V prvih letih po končani gradnji je šolo obiskovalo okrog 140 otrok, danes v njej znanje nabira 41 otrok od prvega do petega razreda, od tega šest prvošolcev. Medtem ko pouk v prvem in drugem ter tretjem in petem razredu poteka v kombinaciji, je četrti razred samostojen. Od šolskega leta 2007/08 dalje so v pritličju organizirali tudi varstvo predšolskih otrok, ta čas je v vrtcu 17 malčkov.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

pretežno oblačno
vlažnost: 94 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

6/15

sobota

0/17

nedelja

4/16

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

PRIREDITVE / Cerklje, 16. marec 2024

Cerklje smučamo – pokal občine 2024

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 16. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Goriče, 16. marec 2024

Preventivne meritve

OBVESTILA / Cerklje, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Šenčur, 16. marec 2024

Pod okence pridem

PRIREDITVE / Visoko, 16. marec 2024

Dobrodelna predstava Bog masakra

GLEDALIŠČE / Koroška Bela, 16. marec 2024

Izpolnjene sanje

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.