Središče Novega Sada

Potep po vojvodini (2)

Naše kulinarično popotovanje se je po obisku Sremskih Karlovcev nadaljevalo v Novem Sadu, na poti do Subotice pa smo si kasneje v Čelarevu ogledali še muzej piva.

Za zaključek je v Sremskih Karlovcih sledila še pokušina medu in vina v Muzeju čebelarstva in vinski kleti Živanović, kjer nas je sprejel Borko Živanović mlajši, njegov ded pa je bil tisti, ki se je začel ukvarjati s čebelarjenjem in vinogradništvom. Oče Jovan je vpeljal moderen pogled na čebelarjenje in leta 1968 osnoval muzej. Borko je tako predstavnik že pete generacije.

Tu smo okušali kar nekaj vin in na koncu spoznali še dve posebni, aromatizirani desertni vini: beli in rdeči bermet. Ko sem ga pred leti prvič pokusila, ravno tako med obiskom Vojvodine, so mi razložili, da je narejen tako kot vermut, dodajo pa mu številna zdravilna zelišča, tako da je prijetnega okusa in vonja. Letos sem izvedela, da se mu baje niso mogli upreti niti na Titaniku … Sledila je še degustacija treh vrst medu, med katerimi je popotnike najbolj pritegnil med s sezamom.

Prenočili smo v Novem Sadu, takoj zjutraj pa se sprehodili po središču mesta in potem obiskali Petrovaradinsko trdnjavo, ki jo imenujejo tudi Gibraltar na Donavi. Trdnjava je tipičen primer vojne arhitekture 18. stoletja. Ob sončnem vremenu se nam je s terase s stolpom z uro odprl izjemen pogled na mesto Novi Sad, reko Donavo in ravninsko Vojvodino. Velika zanimivost trdnjave so podzemne galerije, ki se razpredajo v štirih nadstropjih posebnega komunikacijsko-obrambnega sistema, dolgega 16 kilometrov, od katerih je en kilometer odprt za obiskovalce. Baje naj bi obstajali skrivni tuneli, ki naj bi vodili tudi proti Sremskim Karlovcem … Kdor je želel, si je podzemlje ogledal, drugi pa so si privoščili kavico in uživali v razgledu.

Pot nas je potem vodila nazaj na Fruško goro. Ustavili smo se v vinski kleti Miljević, kjer smo pokusili domača vina in žganja, pripravili pa so nam še kosilo. Družili smo se ob zvokih domače skupine Debeli lav.

Nadaljevali smo do Subotice, obiskali pa še Čelarevo, kjer smo si ogledali muzej piva. Sprejela nas je Liljana Radišić in nas popeljala skozi muzej ter nam pripovedovala tudi o tradiciji varjenja piva v Vojvodini. Čelarevo je dobilo pivovarno leta 1892, osnoval jo je Lazar Dunđerski. Leta 1917 ga je nasledil sin, potem pa je na podlagi zakona o nacionalizaciji iz leta 1946 prešla iz rok Lazarjevih vnukov v državno in družbeno lastništvo. Skozi čas je čelarevska pivovarna delala različna piva, danes je najbolj prepoznavna znamka Lav. Od leta 2003 je njen lastnik pivski velikan Carlsberg, pet let za tem pa je bil ustanovljen tudi muzej piva.

(Nadaljevanje prihodnjič)

Oddajte svoj komentar

Kranj -2°

oblačno
vlažnost: 92 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/4

torek

-7/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?