V okviru projekta rekonstrukcije smleške ljudske noše so izdelali oblačila, obutev in pokrivala za tri moške in tri ženske. / Foto: Maša Likosar

Predstavili smleško ljudsko nošo

Na Starem gradu je Krajevna skupnost Smlednik v okviru dogodka Grajski lonec predstavila rekonstrukcijo smleške ljudske noše, ki je nastala s pomočjo evropskih sredstev za razvoj podeželja v okviru Lokalne akcijske skupine Za mesto in vas.

Smlednik – Kot je pojasnil predsednik Krajevne skupnosti Smlednik Leon Stare, so za tri leta trajajoč projekt interpretacije oblačenja Smledničanov in okoliških prebivalcev prejeli dobrih 14 tisoč evrov. Osnovni elementi smleške noše se v 19. stoletju pojavljajo na celotnem gorenjskem območju in širše, zanimanje zanjo pa je dobilo zagon leta 2007, ko je bila ta predstavljena na poštni znamki. Videz smleške noše se je ohranil, ker ga je upodobil umetnik Franz Kurz zum Thurn und Goldenstein, ki je sodeloval pri sistematičnem beleženju in promociji ljudskega izročila. Na podlagi njegove slike, ki je bila leta 1844 objavljena v ljubljanski reviji Carniola s podrobno spremno besedo in predstavlja pražnjo nošo premožnega kmeta in kmetice iz okolice Smednika, so bili izdelani po trije kompleti ženskih in moških oblačil vključno z obutvijo, pokrivali in dežniki. Tovrstno opravo je moč videti tudi na freski stene kulturnega doma na Trgu sv. Urha v Smledniku.

Noše so v celoti izdelane ročno in iz naravnih materialov ter po merah vaščanov, ki so prevzeli čast in odgovornost, da bodo nošo predstavljali na prireditvah. To so Sonja in Franc Konjar, Milena Mrežar in Janez Oseli, Milena Simončič in Franci Jenko. V praksi je projekt vodila Andreja Stržinar Poklukar, priznana mojstrica izdelave zgodovinskih kostumov in rekonstrukcij oblačilne dediščine. Strokovno podporo je pri delu nudil etnolog Bojan Knific iz Tržiškega muzeja, ki je napisal tudi obsežen prispevek o smleški noši z Goldensteinove slike. Škornji so delo Romana Zaplotnika, ogrodju starih dežnikov pa je blago dodal dežnikar Tomaž Jenko.

Na uradni predstavitvi je Stržinar Poklukarjeva pojasnila, iz katerih kosov sestoji smledniška noša, ki je bila tedaj namenjena za posebne priložnosti. Moški nosi suknjič oziroma kamižolo, izdelano iz grobega sukna, srajco, ki je spredaj globoko preprezana in ima ozek ovratni obrobek, hlače iz platna ali mezlana, večbarvne naramnice, usnjene škornje in širokokrajni klobuk. Ženska noša sestoji iz krila, izdelanega iz volnenega blaga, krašenega z zelenim trakom in vrvicami, životka iz zlatega ali srebrnega svilenega brokata, krašenega z žametnim trakom, predpasnika iz glajenega modrotiska, ki sta mu dodana žamet in vrvica; rokavcev oziroma kratke bombažne srajce, ki ženski seže komaj malo pod prsi; obuta je v škornje in pokrita z naglavnim okrasjem, ki ga sestavljata do pasu segajoča peča iz belega platna z vezenino in avba.

Predstavitve se je udeležil tudi medvoški župan Nejc Smole, ki je dejal, da smleška noša pomeni pomemben del kulturne dediščine naših krajev. »Želim si, da se glas o naši noši razširi, predvsem pa, da jo bomo znali ceniti, jo s ponosom nositi in tudi približati mlajšim generacijam,« je povedal župan.

Oddajte svoj komentar

Kranj -1°

pretežno jasno
vlažnost: 90 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

-4/13

torek

6/16

sreda

6/13

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

RAZSTAVE / Jesenice, 26. marec 2024

Človek in kovina 2024

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...