Adrian in Gaja končno skupaj doma v Kranjski Gori / Foto: Gorazd Kavčič

Življenje gre dalje, čeprav po drugačnih poteh

Adrian Černilogar, petindvajsetletnik, doma s Hrušice, je tisti fant, ki mu je sredi lanskega poletja nesrečni skok v vodo na Kredi v Radovni za vedno spremenil življenje. Po skoraj letu dni zdravljenja in rehabilitacije se je junija vrnil v novi dom, ki sta si ga s pomočjo družine z dekletom ustvarila v Kranjski Gori. Da bi lahko čim bolj samostojno zaživel, potrebuje pripomočke in prilagoditve, še posebej prav bi mu prišla terapevtska postelja.

Bil je drugi avgust, z družbo so se šli kot že tolikokrat dotlej kopat v Kredo, priljubljeno naravno kopališče v Radovni. »Ura je bila pol šestih, vzel sem zalet, da bi skočil na glavo v vodo. A mi je pri tem spodrsnilo in z vso silo sem se zaletel v enega od kolov, ki so v vodi. Takoj sem vedel, da se ne bo dobro končalo, saj sem slišal, kako se mi je polomil vrat ...«

Upa, da mu bodo dobri ljudje pomagali pri nakupu postelje in prilagoditvah stanovanja, prispevali za kakšno dodatno terapijo ter morda tudi pri zbiranju denarja za zdravljenje v tujini. Sredstva za Adriana zbirajo na Društvu paraplegikov Gorenjske na računu številka SI56 07000-0000108633, ki je odprt pri GB Kranj.

»Potrebovali bi vašo pomoč,« se je na naš časopis pred kratkim obrnil Peter Robnik, predsednik Društva paraplegikov Gorenjske. »Za mladega fanta gre. Živi pri dekletu v Kranjski Gori in je tetraplegik. Adrian je tisti fant, ki si je lani sredi poletja pri skoku v vodo tako poškodoval vratno vretence, da ne more več uporabljati nog in rok,« je razložil in povedal, da bi zdaj, ko se je po skoraj letu dni po nesreči iz bolnišnice vrnil domov, potreboval vsaj posebno negovalno posteljo, zraven pa še kakšno prilagoditev v stanovanju, ki si ga je mladi par uredil v hiši dekletovih staršev.

V Kranjski Gori nas je malo za tem v majhnem, a skrbno urejenem kletnem stanovanju prijazno pozdravil Adrian. »Takole so nama, medtem ko sem bil najprej v bolnišnici in nato na rehabilitaciji v Soči, uredili stanovanje v hiši Gajinih staršev,« je povedal. »Načrtovala sva, da bi lani konec poletja začela živeti skupaj, ampak potem se je zgodila nesreča ...«

Bil je drugi avgust, zadnji dopustniški dan za takrat 24-letnega Adriana in njegovo nekaj let mlajše dekle Gajo. Z družbo so se šli kot že tolikokrat dotlej kopat v Kredo, priljubljeno naravno kopališče v Radovni. »Ura je bila pol šestih, vzel sem zalet, da bi skočil na glavo v vodo. A mi je pri tem spodrsnilo in z vso silo sem se zaletel v enega od kolov, ki so v vodi. Takoj sem vedel, da se ne bo dobro končalo, saj sem slišal, kako se mi je polomil vrat ...« se tistega nesrečnega dne spominja Adrian in pove, da ni niti za trenutek izgubil zavesti.

Iz vode ga je hitro potegnil izkušen reševalec, ki je bil tam slučajno. Prav tako je bila slučajno ob ribniku zdravnica, ki je takoj klicala reševalno ekipo. »S helikopterjem so bili pri meni v pičlih 15 minutah, v eni uri sem bil že v ljubljanskem kliničnem centru.«

Tam so ugotovili, da ima polomljeno šesto vretence, in ga operirali. Za medicinske ekipe, ki so skrbele zanj, ima same lepe besede. »Zdravnik, ki me je operiral, je res pravi mojster. Pravzaprav je zdaj vrat edini del mojega telesa, ki res dobro dela,« se zna v tej resni situaciji celo pošaliti nekdanji rekreativni športnik, ki je ljubil moč, hitrost, višino ... Rad je hodil v hribe, fitnes, plezal, se vozil z motorjem, h Gaji pa je v Kranjsko Goro z domače Hrušice prihajal kar na rolerjih.

»Takole me je pač življenje ustavilo ...« preprosto pove in doda, da hujših psihičnih težav po nesreči ni imel, čeprav pridejo trenutki, ko je težko. Ampak takrat, pravi, se zamoti s filmom, knjigo ali pogovorom. Sicer pa, pove, je imel v dolgih mesecih v bolnišnici dovolj časa, da je o vsem temeljito razmislil. Nesrečo jemlje kot del življenja. Prepričan je, da mu je ta pretresljiva izkušnja vsemu navkljub veliko dala. Pa vendar: s tem, kar se ti je zgodilo, se soočiš, sprijazniš pa nikoli, pravi.

»Takoj po poškodbi od vratu navzdol nisem čutil ničesar. Zdaj, po enem letu, lahko kolikor toliko stabilno sedim, pripet na vozičku, in uporabljam zgornje dele rok. Pravijo, da se stanje izboljšuje do treh let po poškodbi in v tem času bi rad izkoristil res vse, kar je mogoče. Ampak dodatne terapije je treba doplačevati, na zdravljenje z matičnimi celicami, ki se je v svetu izkazalo za dokaj učinkovito, bi moral oditi na Dunaj in za to plačati okoli trideset tisoč evrov, pri nas je vse skupaj še zelo v povojih. Za začetek pa bi najbolj potreboval terapevtsko posteljo, zato da bi tistemu, ki me neguje, olajšal delo. Pa tudi sedel bi lahko v njej, kar je zame zelo pomembno,« je povedal.

Upa, da mu bodo dobri ljudje pomagali pri nakupu postelje in prilagoditvah stanovanja, prispevali za kakšno dodatno terapijo ter morda tudi pri zbiranju denarja za zdravljenje v tujini. Sredstva za Adriana zbirajo na Društvu paraplegikov Gorenjske na računu številka SI56 07000-0000108633, ki je odprt pri GB Kranj.

Oddajte svoj komentar

Kranj 14°

delno oblačno
vlažnost: 63 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.