Ivan Oman / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv GG

Umrl starosta slovenske pomladi

V devetdesetem letu starosti je umrl Ivan Oman, soustanovitelj in prvi predsednik Slovenske kmečke zveze, so v nedeljo sporočili iz SLS. Oman je veljal za starosto slovenske politične pomladi – bil je eden ključnih posameznikov pri ustanavljanju Demosa in osamosvajanju Slovenije.

V spomin na Ivana Omana je danes od 9. do 17. ure na tajništvu NSi odprta žalna knjiga, v žalno knjigo se je mogoče vpisati tudi na sedežu SLS od 9. do 16. ure. Ob 17. uri bodo pripravili žalno sejo v vrtni dvorani hotela Union v Ljubljani ob obeležju, ki ga je Ivan Oman odkril 4. decembra lani ob 30-letnici Slovenske kmečke zveze.

Škofja Loka – Ivan Oman, ki se je rodil 10. septembra 1929 v kmečki družini v Zmincu, je bil velik borec za pravice kmetov in karizmatični narodni voditelj, so ob njegovi smrti še zapisali v SLS. Sožalje ob njegovi smrti so že izrazili tudi številni drugi njegovi politični sopotniki in tekmeci, ki mu vsi priznavajo, da je pomembno zaznamoval slovensko politiko in prelomne čase osamosvajanja naše države. Pogrebna sveta maša bo jutri, v sredo, 21. avgusta, ob 16. uri v cerkvi sv. Jakoba v Škofji Loki, po maši bo pogreb na mestnem pokopališču v Škofji Loki. V spomin na svojega častnega občana so v Škofji Loki odprli žalno knjigo v Loški hiši, v katero se bo mogoče vpisati do srede, 21. avgusta, v poslovnem času občine.

Ivan Oman je leta 1988 prevzel vodenje iniciativnega odbora za ustanovitev Slovenske kmečke zveze, 12. maja 1988 pa je bil na zborovanju v Unionski dvorani v Ljubljani izvoljen za njenega predsednika. Omenjeno stranko, ki se je kasneje preimenovala v SLS, je vodil do pomladi 1992, ko je njeno vodenje prevzel njegov zet Marjan Podobnik. Na svoji kmetiji je novembra leta 1989 gostil srečanje, na katerem so se dogovorili o ustanovitvi Demokratične opozicije Slovenije (Demos), ki je izpeljala osamosvojitev Slovenije. Ob nastanku Združene opozicije Slovenije Demos je Oman postal njen podpredsednik.

Sodeloval je tudi pri ustanavljanju ostalih pomladnih strank Demosa. Ob predstavitvi Demosa januarja 1990 so se v zgodovino zapisale njegove znamenite besede: »Mi gremo na volitve zato, da zmagamo.« Leta 1990 je bil izvoljen za člana predsedstva Republike Slovenije. Ker si je želel združitve SLS s SKD, je pred volitvami leta 1992 pristopil k SKD in bil na njihovi listi izvoljen za poslanca v državnem zboru. Po izteku poslanskega mandata se je poslovil od aktivne politike, a je s svojimi komentarji aktualnih razmer ostal skoraj do zadnjega prisoten v slovenskem političnem in družbenem prostoru. Med drugim se je zavzemal za vnovično sodelovanje strank, predvsem na desnici. Še decembra lani je nagovoril tudi več sto zbranih na slavnostni akademiji SLS ob 30. obletnici ustanovitve njene predhodnice, Slovenske kmečke zveze. Leta 1996 je prejel državno odlikovanje zlati častni znak svobode RS za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Slovenije.

Predsednik NSi Matej Tonin je ob novici o njegovi smrti zapisal, da se je poslovil eden izmed očetov samostojne Slovenije. »Bil je izjemen človek. Ko je prišel čas za dejanja, ni okleval. Ko je prišel čas za jasne misli, se ni bal. Domovino je nosil v srcu in domovina mu bo večno hvaležna.« V spomin na Ivana Omana je danes od 9. do 17. ure na tajništvu NSi odprta žalna knjiga, v žalno knjigo se je mogoče vpisati tudi na sedežu SLS od 9. do 16. ure. Ob 17. uri bodo pripravili žalno sejo v vrtni dvorani hotela Union v Ljubljani ob obeležju, ki ga je Ivan Oman odkril 4. decembra lani ob 30-letnici Slovenske kmečke zveze. Tudi v stranki SDS so zapisali, da se je poslovil »velik Slovenec«, ki je s svojo »trezno besedo, jasno in kritično mislijo ter pristnim domoljubjem večkrat nakazal smer, v katero bi moral iti slovenski narod, če bi želel doživeti blagostanje in enakomeren razvoj«. Prvi predsednik republike Milan Kučan je za STA med drugim poudaril, da je ponosen na čase sodelovanja z Omanom, ki je kot človek dialoga prispeval, da je predsedstvo nekdanje Republike Slovenije enotno sprejemalo odločitve, pomembne za uspeh prizadevanj v procesu ustanavljanja samostojne države. Predsednik vlade Marjan Šarec je v odzivu zapisal, da je Oman aktivno sodeloval pri osamosvojitvi Slovenije in vanjo tudi ves čas verjel. Sožalje družini Oman je izrazil tudi predsednik države Borut Pahor, ki je ob tem dejal, da žaluje ves slovenski svet. »Ivan Oman je bil ena osrednjih osebnosti slovenske politične pomladi in osamosvojitve, eden očetov naše države. Hvaležni smo usodi, da nam je v prelomnih časih naše zgodovine dala modrega in odločnega ljudskega voditelja odprtega in mehkega srca.« Tudi predsednik državnega zbora in stranke SD Dejan Židan je poudaril, da je Slovenija izgubila modrega in preudarnega človeka, predsednik državnega sveta Alojz Kovšca pa je zapisal, da Oman zapušča »dragoceno dediščino duha slovenske pomladi«. Sožalje ob smrti Ivana Omana je izrazil tudi ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki je ob tem še poudaril, da je bil Oman »ljubeč mož in skrben varuh svoji družini, pokončen kristjan, dosleden domoljub in preudaren politik«.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

oblačno
vlažnost: 90 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

4/10

četrtek

5/18

petek

4/22

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??