Preden so odletele, so se štorklje še kar nekaj časa sprehajale po polju.

Zgodba s srečnim koncem

Štorklje, ki so jih po poškodbi samice odpeljali v zatočišče na Muti, so minuli torek v okolici Cerkelj spustili nazaj v naravo.

Cerklje – V začetku julija smo poročali o nezgodi, ki se je pripetila družini štorkelj, ki že več let gnezdijo v Cerkljah. Po poškodbi samice namreč samec sam ni mogel preživljati štirih odraščajočih mladičev, zato so jih takrat odpeljali v Zatočišče za živali prosto živečih vrst na Muti, kjer so v tem času okrevale.

»Po rentgenski sliki smo bili sprva skeptični, saj je imela samica zlomljen plečni obroč, ki je ključen za letenje, dviganje in jadranje. Vendar smo kost uspešno fiksirali in se je dobro zacelila, tako da je samica že po treh tednih začela leteti,« je o dobrem okrevanju poškodovane štorklje povedal dr. Zlatko Golob iz zatočišča na Muti.

V zavetišču so se dobro počutili tudi štirje mladiči. »V naši oskrbi so pridobili od 1400 do 1800 gramov. V času rasti štorklje namreč potrebujejo veliko kvalitetne hrane, vsak dan pojedo od 25 do trideset odstotkov svoje telesne teže hrane, kar pomeni, da je rast res intenzivna. Pri nas smo jih hranili z živimi mišmi, podganami in ščurki, enodnevnimi piščanci in ribami ter posebnimi vitamini za ribojede ptice,« dodaja Golob.

V torek dopoldan so ptice obročkali in jih na polju nedaleč od gnezda na dimniku cerkljanskega župnišča tudi izpustili na prosto. Kljub temu je težko reči, ali se bodo pridružile samcu, ki je ostal v Cerkljah. »To je težko napovedati. Ko mladiči štorkelj poletijo iz gnezda, namreč družina ne ostane skupaj,« pravi Tilen Basle, varstveni ornitolog iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

Štorklje bodo še nekaj tednov ostale v Cerkljah, nato pa bodo skupaj z drugimi odletele na jug. Kot pravi Basle, bodo za potovanje porabili od dveh tednov do enega meseca. »Štorklje sicer lahko preletijo ogromne razdalje v enem dnevu, tako da bi potovanje lahko opravile precej hitro, a se na poti ustavljajo na območjih, kjer je dosti hrane, dokler ne dosežejo cilja kje v Tanzaniji ali Nigru. Vendar se tudi po Afriki precej selijo in lahko priletijo celo povsem na jug celine,« še pojasnjuje Basle, ki dodaja, da za razliko od odraslih, ki se poleti praviloma vračajo v isto gnezdišče, mlade štorklje prvo poletje pogosto preživijo na jugu. »Velikokrat ostanejo v Afriki ali se pomaknejo nekoliko na sever. Ena izmed štorkelj, ki smo ji pred časom sledili prek GPS-oddajnika, je poletje preživela v Turčiji. Prija jim nekoliko toplejša klima. Poleg tega morajo spolno dozoreti. Velikokrat tudi spletejo nekakšno testno gnezdo, čeprav se še ne parijo,« o zanimivih navadah teh ptic, ki so vse bolj pogoste tudi na Gorenjskem, pripoveduje Basle.

Kam bo pot zanesla cer­kljanske štorklje, tako ne vemo zagotovo, dejstvo pa je, da se je zgodba o nesrečni družini štorkelj za zdaj srečno razpletla. Če jim bo sreča naklonjena, letošnji naraščaj čaka še dolgo življenje, saj te ptice lahko živijo tudi več kot dvajset let.

Oddajte svoj komentar

Kranj 2°

delno oblačno
vlažnost: 88 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

-7/4

sreda

-3/8

četrtek

-2/6

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.