Kulturni program na srečanju so oblikovali člani kulturnih društev Slovencev z vsega sveta. Navdušili so tudi dijaki iz Argentine Rast 48, ki so na enomesečnem spoznavanju domovine prednikov. Obiskujejo poletno šolo slovenskega jezika, se družijo s sorodniki, povzpeli se bodo tudi na Triglav. / Foto: Tina Dokl

Radovljica gostila izseljence

Rojaki iz Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Srbije, Makedonije, Italije, Švedske, Argentine, ZDA, Avstralije in od drugod so na osrednjem prizorišču v radovljiškem Grajskem parku uživali v druženju in kulturnih nastopih, ki so jih pripravili člani kulturnih društev Slovencev z vsega sveta.

Radovljica – Zunaj Slovenije živi približno pol milijona Slovencev in oseb slovenskega rodu, ki se s tem še vedno identificirajo. To je kar petina slovenskega naroda. Mnogi med njimi v okviru tradicionalnega srečanja izseljencev, zamejcev in zdomcev Dobrodošli doma vsako leto obiščejo Slovenijo. Zanje pripravijo pester program z ogledi Slovenije, druženji, nastopi, razstavami, razpravami na temo izseljenstva, potekal je tudi nogometni turnir ... Osrednji del srečanja je v soboto gostila Radovljica, organizatorji so pripravili pisan program na več lokacijah po celem mestu. Rojaki iz Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Srbije, Makedonije, Italije, Švedske, Argentine, ZDA, Avstralije in od drugod so na osrednjem prizorišču v Grajskem parku uživali v druženju in kulturnih nastopih, ki so jih pripravili člani kulturnih društev Slovencev z vsega sveta. Nagovorila sta jih tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Peter Jožef Česnik in župan Radovljice Ciril Globočnik, uradnemu delu je sledil koncert skupine Manouche.

Med udeleženci so bili tudi številni mladi, med njimi denimo osemnajst maturantov iz Argentine Rast 48, to je že 48. generacije dijakov srednješolskega tečaja slovenskega jezika, ki so na enomesečnem spoznavanju dežele babic in dedkov. Pred prihodom v Slovenijo so si ogledali Rim in Vatikan in se srečali s papežem Frančiškom, v Sloveniji pa obiskujejo poletno šolo slovenskega jezika, obiskujejo največje znamenitosti, sprejel jih je ljubljanski nadškof Stanislav Zore, družijo se s slovenskimi sorodniki, povzpeli se bodo tudi na Triglav. Navdušili so tudi v kulturnem programu.

Med mladimi udeleženci je bil tudi Anton Rozman iz Čikaga. Šestnajstletni dijak je v Sloveniji prvič, njegov stari oče je iz Bohinja, stara mama iz Kranja. V ZDA sta emigrirala po drugi svetovni vojni. Antonova mama je bila rojena v ZDA, a je s svojo mamo vedno govorila slovensko. Tudi Anton govori jezik svojih prednikov. Slovenija ga je navdušila, bil je na morju, v Kranju, na Brezjah, v Mariboru, Ljubljani, na Bledu ... Kot je povedal, se želi vrniti v Slovenijo na študij, kot nadarjen glasbenik v Ljubljani želi študirati čelo.

Anton je tako odličen primer »kroženja, povezovanja in vračanja v domovino«, kot je to opisala ena od govornic na srečanju Karla Urh, podpredsednica Komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Opozorila je na skrb vzbujajoč trend izseljevanja, saj mladi odhajajo v tujino, le redki pa se potem tudi vrnejo.

Največja narodna skupnost Slovencev v zamejstvu sicer živi v Italiji, kjer se za Slovenca opredeljuje okoli 80.000 ljudi, sledi Avstrija s 50.000. Na Madžarskem naj bi živelo okoli pet tisoč pripadnikov slovenske narodne skupnosti, na Hrvaškem pa po uradnih podatkih deset tisoč. Slovenci so svoj novi dom našli tudi v drugih evropskih državah, živijo v vseh državah bivše Jugoslavije, okoli 50.000 jih živi v Nemčiji, 20.000 v Franciji in pet tisoč v Veliki Britaniji. Na drugih celinah je najbolj živahna slovenska skupnost v ZDA, kjer se za potomce slovenskega rodu opredeljuje 300.000 oseb. Večje skupnosti Slovencev živijo še v Kanadi, Argentini in Avstraliji.

Oddajte svoj komentar

Kranj °


vlažnost: %
veter: -

4/10

četrtek

5/18

petek

4/22

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??