Raziskava zavoda za šolstvo je pokazala, da slovenski šolarji niso pretirano obremenjeni s šolo. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl

Šolarji niso preobremenjeni

V raziskavi Zavoda RS za za šolstvo med učenci šestih in osmih razredov osnovne šole so ugotavljali, ali so slovenski učenci preobremenjeni in ali je šola prezahtevna.

Ljubljana – Slovenska šola je dobra in otroci s šolo niso preveč obremenjeni, na podlagi izsledkov raziskave Doživljanje in znaki stresa pri učenkah in učencih v 6. in 8. razredu osnovne šole ugotavljata njena avtorja Tanja Rupnik Vec in Branko Slivar z republiškega zavoda za šolstvo. Raziskava je namreč pokazala, da je stres v šoli prisoten, a šola za učence ni preveč stresna. Po prepričanju ministra Jerneja Pikala so z raziskavo dobili dobro znanstveno in strokovno raziskavo o stresu in obremenjenostih, ki jih čutijo učenci. »Gre za konkretne odgovore, in ne le za mnenja, ki nam bodo lahko služili pri pripravi novega strateškega dokumenta na področju izobraževanja in pri oblikovanju prihodnjih šolskih politik.«

V raziskavi je sodelovalo 8316 učencev iz 269 osnovnih šol, od tega 4293 učencev šestih razredov in 3798 učencev osmih razredov, za 225 učencev pa ni podatka o razredu, ki ga obiskujejo. Med drugim so ugotavljali, kako močni so subjektivni občutki obremenjenosti oziroma stresa pri šestošolcih in osmošolcih, kako pogosto so po lastni presoji  izpostavljeni stresorjem, kako pogosto doživljajo znake stresa in v čem se učenci, ki doživljajo močnejši stres, razlikujejo od učencev, ki doživljajo zgolj šibek stres. Kot je poudarila Tanja Rupnik Vec, učenci v povprečju šolo doživljajo manj stresno, kot bi pričakovali. Na lestvici od 15 do 75 je namreč njihovo doživljanje stresa v povprečju doseglo 37,5 točke, pri čemer je bila srednja stopnja stresa določena pri 45 točkah. Raziskava je pokazala, da največji vir stresa za učence predstavljata ocenjevanje in veliko število predmetov na dan, medtem ko pričakovanja staršev, odnosi s sošolci in učitelji ter dejavnosti zunaj šole za učence ne predstavljajo pomembnega vira stresa. Učenci iz raziskave po besedah Branka Slivarja različnih znakov stresa v povprečju ne doživljajo prav pogosto, izjema so utrujenost, nezmožnost koncentracije in občutki napetosti, ki jih dve tretjini učencev doživlja precej ali zelo pogosto. Izkazalo se je tudi, da učenci osmih razredov v šoli čutijo večji stres od učencev šestih razredov. Fantje se na stres odzivajo predvsem z nekaterimi negativnimi vedenjskimi znaki, deklice pa v obliki negotovosti, z napetostjo in s pomakanjem apetita.

Učenci, ki doživljajo močan stres, so v večji meri prepričani, da so njihovi učni dosežki odvisni od pameti, ki pa je prirojena lastnost in je ni moč spremeniti, še ugotavljajo v raziskavi in dodajajo, da so ti učenci tudi prepričani, da so njihovi učni dosežki odvisni od sreče in od tega, ali so učitelju všeč. Učenci s šibkim doživljanjem stresa pa verjamejo, da so njihovi dosežki odvisni od delovnih navad ter od količine in kakovosti učenja. Med učenci, ki poročajo o močnejših občutkih stresa, in učenci, ki poročajo o minimalnem stresu, obstaja razlika še glede izrabe popoldanskega časa: učenci z močnejšim doživljanjem stresa porabijo več časa za učenje, domače naloge, interesne dejavnosti ter uporabo računalnika ali mobilne naprave v primerjavi z učenci, ki doživljajo šibkejši stres.

Po besedah ministra Pikala bodo učitelje seznanili z rezultati raziskave. »Imajo pa že zdaj možnost, da brez zakonskih ali drugih sprememb spremenijo svoje delo, da pridemo do tistega, kar sta raziskovalca iz zavoda poimenovala kot 'optimalni stres',« je še dejal in zaključil, da pa večje spremembe sistema terjajo več časa in so dolgoročne.

Oddajte svoj komentar

Kranj 5°

pretežno jasno
vlažnost: 95 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

6/23

petek

6/25

sobota

6/29

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

RAZSTAVE / Koroška Bela, 12. april 2024

Likovna dela sekcije Kreativnost

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 12. april 2024

Vzorčni valjček

PREDAVANJA / Žiri, 12. april 2024

O potovanju po Afriki

IZLETI / Kokrica, 12. april 2024

Pohod na Križno goro

GLASBA / Kranj, 13. april 2024

Večerna pesem

GLEDALIŠČE / Visoko, 13. april 2024

Na Visokem Emigranta

GLEDALIŠČE / Kokrica, 13. april 2024

Dopoldne za otroke, zvečer za odrasle

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...