Zmagovita osmerica (od leve): Milan Zver, Ljudmila Novak, Milan Brglez, Tanja Fajon, Klemen Grošelj, Irena Joveva, Franc Bogovič in Romana Tomc / Foto: Gorazd Kavčič

Slovenija je izvolila evropske poslance

Poslanci Evropskega parlamenta iz Slovenije bodo v naslednjih petih letih: Milan Zver, Romana Tomc, Franc Bogovič, Tanja Fajon, Milan Brglez, Irena Joveva, Klemen Grošelj in Ljudmila Novak.

Kranj – V nedeljo natanko ob 23. uri, ko so se zaprla volišča v še zadnji evropski državi, Italiji, je predsednik državne volilne komisije Anton Gašper Frantar razglasil uradne delne izide volitev v Evropski parlament v Sloveniji. Dokončni bodo s preštetjem glasovnic, prispelih po pošti iz domovine in tujine, iz tujine 3. junija. Volilna razmerja se lahko nekoliko spremenijo, usodneje pa nanje verjetno ne morejo vplivati. Najboljši rezultat je v Sloveniji dosegla lista strank SDS in SLS, ki je dosegla 26,43 odstotka glasov in dobila tri poslanske mandate. Potrdili so jih trije dosedanji evroposlanci Milan Zver, Romana Tomc (oba SDS) in Franc Bogovič (SLS). Druga po rezultatu je stranka SD z 18,67 odstotka glasov, ki je dobila dva mandata: poslanka bo ponovno Tanja Fajon, na novo pa še Milan Brglez. Stranka LMŠ je dobila 15,58 odstotka glasov in prav tako dva mandata: v Bruselj pojdeta novinca Irena Joveva in Klemen Grošelj. Osmi mandat pa gre stranki NSi, ki je dobila 11,07 odstotka glasov, poslansko mesto pa Ljudmila Novak, veteranka v državni politiki, ki ji je evropski parket znan že iz mandata 2004–2009. Iz Evropskega parlamenta pa so izpadle ostale parlamentarne stranke: Levica (dobila je 6,34 odstotka glasov), DeSUS (5,66 odstotka), Sab (4,03), SNS (4,01), daleč zadaj pa je ostala še ena pomembna vladna stranka SMC s komaj 1,60 odstotka glasov volivcev. Dobra dva odstotka glasov so prejeli še Zeleni Slovenije. Rezultat pod dvema odstotkoma so dosegle še liste Dom, Povežimo se, Zedinjena Slovenija in Dobra država.

Na podeželju višja volilna udeležba

Volilna udeležba je bila tokrat višja kot pred petimi leti, ko je na volitve odšlo 24,55 odstotka volivcev. Tokrat jih je od 1.704.863 volilnih upravičencev volilo 481.849 ali 28,32 odstotka. V treh dneh predčasnega glasovanja je v Sloveniji volilo 1,84 odstotka volivcev. V primerjavi s prejšnjimi evropskimi volitvami je bilo to blizu sedemdeset odstotkov več, zato so bile napovedi o celotni volilni udeležbi zelo optimistične. V nedeljo je do 11. ure prišlo na volišča 8,85 odstotka volivcev, do 16. ure 18,31 odstotka in ves dan 28,32 odstotka. Najvišja volilna udeležba je bila v volilni enoti Ljubljana – Center, 33,21 odstotka, najnižja na Ptuju 24,18 odstotka.

Na Gorenjskem, kjer voli 209.401 volivec, je udeležba že tradicionalno nad državnim povprečjem. Pred petimi leti je šlo na volišča 26,23 odstotka Gorenjcev, tokrat kar 30,24 odstotka. Običajno je največji odziv volivcev v podeželskih volilnih okrajih in tudi tokrat se tradiciji niso izneverili v volilni enoti Škofja Loka II, ki obsega Selško in Poljansko dolino, kjer je volilo 35,65 odstotka volivcev, največ na Gorenjskem. A tudi v prvem škofjeloškem volilnem okraju so se dobro odrezali, z 32,88-odstotno udeležbo; 32,88 odstotka jih je volilo v okraju Radovljica I, ki vključuje občine Bled, Bohinj in Gorje. Na kranjskem podeželju, v volilnem okraju Kranj III, je bila volilna udeležba 32,93-odstotna.

Na Gorenjskem prva SDS in SLS, druga LMŠ

Gorenjski volivci so tudi nekoliko drugače porazdelili svojo naklonjenost. Tudi v volilni enoti Kranj I je sicer zmagala lista SDS in SLS s 26,28 odstotka volilnih glasov, na drugo mesto pa se ni uvrstila stranka SD tako kot na državni ravni, temveč LMŠ, ki so ji volivci dali 20,18 odstotka glasov. Tretjeuvrščeni stranki SD so namenili 14,38 odstotka glasov, NSi pa 12,62 odstotka, torej več kot na ravni države. Tako je bilo domala v vseh enajstih volilnih okrajih gorenjske volilne enote, razen na Jesenicah in v Kamniku, kjer je najboljši rezultat dosegla LMŠ, na Jesenicah z domačinko Ireno Jovevo in v Kamniku, »rojstnem kraju« stranke in njenega prvaka Marjana Šarca. V okraju Škofja Loka II pa strankama SDS in SLS na drugem mestu sledi NSi. Vrstni red v idrijskem volilnem okraju je enak kot v državi, v okraju Kranj III, ki obsega kranjsko podeželje in manjše občine v okolici, pa zmagovalcema SDS in SLS sledi LMŠ in na tretjem mestu NSi.

Izvolili uravnoteženo

Osmerica izvoljenih poslancev je uravnotežena v vseh pogledih: enako je število moških in žensk, glede politične opcije je enako število levo in desno orientiranih, po štirje so dosedanji poslanci Evropskega parlamenta in štirje novinci. Pri novincih sicer odstopa Ljudmila Novak, ki je v preteklosti že bila poslanka v Evropskem parlamentu. In zastopana je tudi Gorenjska, z Ireno Jovevo z Jesenic in Ljudmilo Novak, ki je doma na robu Gorenjske, v Moravčah.

Zmagovalka tokratnih evropskih volitev je torej SDS skupaj s SLS. Prvak SDS Janez Janša, ki je ob tem povedal, da je njihova stranka slavila že na treh volitvah, je poudaril pomen povezave s SLS, kar vidi kot dober obet za prihodnost. Bila pa je to edina povezava strank na tokratnih volitvah. V LMŠ so zadovoljni, da so na volitvah osvojili dva mandata. »Uspešne so bile stranke, ki čutijo Evropo, ki ne izključujejo,« je dejal predsednik LMŠ premier Marjan Šarec. »Naša naloga je, da dobre stranke povežemo ideje, ki so se izkristalizirale v času kampanje, v evropskem prostoru, ker EU potrebuje prenovo.« Tudi v strankah SD in NSi, ki sta dobili evropske mandate, so nad tem izrazili zadovoljstvo, pretiranega razočaranja, ker so se jim izmuznili, pa ne kažejo v parlamentarnih strankah DeSUS in Sab. Pač pa bodo resno analizirali slab rezultat v stranki SMC in se pogovorili, kako naprej, predsednik stranke Miro Cerar pa ocenjuje, da bi slovenske liberalne stranke, če bi se povezale, dobile en poslanski mandat več. Razočaranje nad izidom pa so izrazili v Levici, češ da so nastopili z dobrim programom, morda pa so premalo storili v volilni kampanji. Bodo pa tudi v tej stranki pretehtali rezultate in se odločili o nadaljnjih korakih.

V Evropi volila polovica volivcev

Volitve so od minulega četrtka do nedelje potekale v vseh državah članicah Evropske unije. Zmagovalka je po začasnih izidih znova Evropska ljudska stranka, ki je v Evropskem parlamentu pridobila 179 sedežev, S&D imajo 150 sedežev, ALDE 107 sedežev, Zeleni 70 sedežev, nacionalistične in populistične stranke pa 114 sedežev. Vodilni stranki sta v primerjavi s prejšnjimi volitvami dobili manj glasov, vzpeli pa so se liberalci, zeleni in skrajna desnica. Volilna udeležba je bila 50–59-odstotna. Največ volivcev je volilo v Belgiji, kar 89 odstotkov, v Luxemburgu in na Malti, najmanj pa na Slovaškem, slabih 23 odstotkov. V družbi držav z najnižjo volilno udeležbo je tudi Slovenija.

Oddajte svoj komentar

Kranj 5°

oblačno
vlažnost: 97 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

6/8

ponedeljek

-2/13

torek

-4/10

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

PRIREDITVE / Poženik, 13. februar 2024

Veselo pustno rajanje

PRIREDITVE / Podnart, 14. februar 2024

Ljubezen in mir

IZLETI / Kranj, 22. februar 2024

Druženje ob dnevu žena

OBVESTILA / Kranj, 24. februar 2024

Zbor članov MDI Kranj

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

 

 
 

 

 
 
 

Nasprotujejo trasi obvoza / 06:31, 11. februar

Ko se gredo otroci gradbince.

Ministrica Švarc Pipan (še) ne razmišlja o odstopu / 08:48, 8. februar

Za časa korone sem bil na bolniški, vrstilo se je kar eno za drugim. Vse sem prebrodil, hvala Bogu. Tudi Slovenija je prebrodila epidemijo s...

Ministrica Švarc Pipan (še) ne razmišlja o odstopu / 07:53, 8. februar

Tanja, Golob, Dominika... to je najboljše kar ima Slovenija. Vse drugega bo samo slabše. SDS je pa sploh katastrofa kar so počeli med Corona krizo.

Ministrica Švarc Pipan (še) ne razmišlja o odstopu / 09:23, 7. februar

Vsak se lahko vpraša, madonca, pa kva sm jest volu? Danes seveda ga ni, da bi se pohvalil, da je volil holoba, niti tanje. Ja, sem pa ziher,...

Ministrica Švarc Pipan (še) ne razmišlja o odstopu / 16:42, 3. februar

Noro, kakšna tolpa kriminalcev trenutno vlada SLO !!

Evropska sredstva unovčena / 09:11, 3. februar

Gradi se kolesarska povezava Obrne-Boh.Bistrica. Do Bleda se ne gradi nič. Razdalja Obrne-Bled je 8km. Na tej razdalji je že zgrajena kolesa...

V Šenčurju poklon štiridesetim talcem / 21:59, 1. februar

"Vstaja se je končala z znamenito dražgoško bitko, ki je pokazala, da Nemci niso nepremagljivi,«Kdo bo učencem razložil nemško nepremagljivo...