V sklopu srečanja ravnateljev so pripravili tudi okroglo mizo z naslovom »Prenove šolstva: tri korake naprej, dva koraka nazaj?«.

Potrebna dolgoročna vizija

Ravnatelji osnovnih šol so se minuli petek zbrali na šestem letnem srečanju, ki ga je pod naslovom Bela knjiga včeraj, danes in jutri pripravila Mladinska knjiga v sodelovanju z Združenjem ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije.

Zgornji Brnik – Je slovensko šolstvo na razpotju, je Bela knjiga začetek prenove ali le politično orodje, ki ima s prakso (pre)malo skupnega, in kakšno šolo želimo ponuditi slovenskim otrokom je bilo le nekaj vsebinskih izhodišč, o katerih so na srečanju razpravljali uveljavljeni slovenski strokovnjaki in ravnatelji. V sklopu srečanja so pripravili tudi okroglo mizo z naslovom Prenove šolstva: tri korake naprej, dva koraka nazaj?, na kateri so med drugim spregovorili o razmerju med stroko, prakso in politiko na področju šolstva. Udeleženci so tudi poudarili, da šolstvo potrebuje dolgoročno vizijo, pri čemer pa je treba graditi na dosedanjih izkušnjah.

Največji dosežek na področju izobraževanja v zadnjih treh desetletjih je po mnenju ravnateljice Osnovne šole Danile Kumar Mojce Mihelič v tem, da je šola danes manj uniformirana in si učitelji lahko privoščijo več svobode, največji problem pa sta po njenem vdor laične javnosti v šolo in pretirana birokratizacija. »Politika je tista, ki bi nam lahko izborila moč in status v tej državi, saj daje glas tako teoretikom kot praktikom na področju šolstva,« je njen pogled na idealno razmerje med stroko, prakso in politiko. Ravnateljica Osnovne šole Podbrdo Polona Kenda je opozorila na problem centralizacije, ki ga občutijo na podeželju, ravnateljica Osnovne šole Toneta Čufarja Maribor Špela Drstvenšek pa je kot težavo izpostavila predvsem vstop prava in množice predpisov v šolstvo. Sistem bi moral biti po njenem prepričanju dovolj prožen, da bi se lahko prilagodil specifikam otroka in šole. Da bi se šolski sistem razvijal v pravo smer, je po njenem treba poskrbeti, da so odločitve dovolj strokovno podprte in obenem izvedljive.

Največji napredek je bil po mnenju direktorja republiškega zavoda za šolstvo Vinka Logaja dosežen pred tridesetimi leti, ko so postavili šolski sistem, ki je v tem obdobju postal mednarodno primerljiv. Obenem pa je po njegovem privilegij v slovenskem šolskem prostoru, da se ohranja močan stik med razvojnim delom na nacionalni ravni in izvedbenim delom v šolah. Kot največjo nevarnost je izpostavil vdor vseh politik v šolsko politiko, kar je za sam šolski sistem nevarno. »Problem je, če šolski prostor nima jasne strategije,« je opozoril. Izredni profesor za področje sociologije vzgoje na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani Slavko Gaber je za zamujeno priložnost označil, da nismo sposobni konsistentno spremljati in nadgrajevati stvari, zaradi česar se boji, da smo že padli pregloboko. Psiholog in docent na Univerzi na Primorskem Kristjan Lešnik Musek pa pogreša močno šolsko politiko z jasno idejo in jasno vizijo. »Za to pa je potreben sorazmerno visok družbeni konsenz, kakšno državo hočemo in kakšno družbo si želimo v prihodnje. Politika naj ve, kaj hoče od tega sistema, potem pa ga pusti, da zaživi in gre svojo pot.« Akademiki bi po njegovem morali včasih poslušati tudi mnenja v »strelskih jarkih« oziroma ljudi s terena. Težavo vidi tudi v birokratizaciji. »Več se ukvarjamo s stvarmi kot ljudmi, to je rak rana sistema. Zato naši otroci ne marajo šole in imajo odpor do posameznih predmetov.«

Redna profesorica na oddelku za pedagogiko in andragogiko na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani Mojca Kovač Šebart je poudarila, da lahko odpor do šole izvira tudi v šoli sami, sploh če nam vse predstavlja pretiran napor, namesto da bi krepili pozitivno samopodobo. Predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Gregor Pečan pa je še opozoril, da pri nas kontrolni mehanizem za nadziranje šol ne deluje, saj inšpekcija preverja samo upravni del šole, pedagoški del pa je ne zanima.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

pretežno oblačno
vlažnost: 94 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

6/15

sobota

0/17

nedelja

4/16

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 16. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

OBVESTILA / Cerklje, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Šenčur, 16. marec 2024

Pod okence pridem

PRIREDITVE / Cerklje, 16. marec 2024

Cerklje smučamo – pokal občine 2024

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 16. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Goriče, 16. marec 2024

Preventivne meritve

PRIREDITVE / Visoko, 16. marec 2024

Dobrodelna predstava Bog masakra

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.