Predstavitev prenovljenih samostanskih prostorov je potekala v dvorani, kjer so bile odkrite izjemne baročne stenske poslikave, ki si jih v prihodnje želijo predstaviti v celoti. / Foto: Gorazd Kavčič

Pri prenovi odkrili poslikave

Občina Kamnik je zaključila prvi sklop obnov v nekdanjem mekinjskem samostanu, odkar so ga od sester uršulink prejeli v dar. Z obnovo jih čaka še veliko dela, denar za to pa bodo skušali pridobiti na različnih razpisih.

Kamnik – Občina Kamnik, ki je nekdanji mekinjski samostan od sester uršulink v dar prejela pred tremi leti, je nedavno zaključila prvi sklop obnove, ki so jo izvedli v okviru projekta Preobrazba.

Samostan oživljajo s številnimi dogodki

Omenjeni projekt je bil potrjen na javnem pozivu Lokalne akcijske skupine Srce Slovenije, s pridobljenim denarjem pa so v samostanskem kompleksu organizirali več kot petdeset različnih dogodkov in obnovili štiri dvorane ter veliki atrij. Za vsebino in dogodke že leto dni skrbi Javni zavod Mekinjski samostan, ki ga vodi v. d. direktorice Javnega zavoda Mekinjski samostan Saša Ceglar Vidmar, investicijski del pa vodijo na občini.

Samostan je od leta 1998 s posebnim aktom razglašen za kulturni spomenik, zato so pri obnovi tesno sodelovali s kranjsko enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine in pristojno konservatorko Majo Avguštin.

Stenske poslikave segajo v 17. stoletje

V okviru projekta so temeljito prenovili štiri dvorane. Zamenjali so tlake, izvedli nekatere manjše prezidave, uredili električne instalacije ter ogrevanje, obdelali stene in uredili novo osvetlitev. Pri sondiranju sten v veliki dvorani so odkrili poslikave, ki najverjetneje datirajo v 17. stoletje. Gre za stensko poslikavo celotne dvorane – stene in obokan strop – oziroma približno 255 kvadratnih metrov površine, izvedene raziskave pa nakazujejo izjemno baročno stensko poslikavo, ki si jo v prihodnje želijo odkriti v celoti (za zdaj so vidni le posamezni deli), zato so se že prijavili na razpis ministrstva za kulturo, na katerem si obetajo dobiti denar za prezentacijo fresk v celoti, kar bi samostanu dalo novo dimenzijo v kulturnem in turističnem smislu.

Poleg dvoran je bil velik zalogaj te obnove tudi ureditev velikega atrija, v katerem so uredili odvodnjavanje, odstranili neustrezno podlago, namestili električne instalacije ter površino na novo nasuli, da bo zdaj primerna za različne dogodke, ki jih tu nameravajo gostiti v poletnem času. Vrednost opravljenih del je 142 tisoč evrov, od tega bo občina osemdeset odstotkov te vrednosti dobila s koriščenjem nepovratnih sredstev.

Kaj vse je bilo v zadnjih mesecih obnovljenega, si je na uradni predstavitvi z zanimanjem pogledalo tudi nekaj sester uršulink.

Uredili bodo muzejsko sobo in info točko

Prenovljene prostore (v katerih se dogodki sicer vrstijo že nekaj mesecev) so v začetku tedna predstavili tudi javnosti, ko so pripravili tudi voden ogled po samostanskem kompleksu. Kot je bilo videti, občino pri obnovi čaka še veliko dela. V najslabšem stanju je jugozahodni trakt samostana, ki je potreben celovite prenove, a ta se bo lahko izvedla šele po izdelavi konservatorskega načrta za celotni kompleks.

Zavod Mekinjski samostan in občina se bosta še naprej prijavljala na nove projekte in razpise; trenutno je tako v pripravi projekt za ureditev muzejske sobe in info točke, ki si ju želijo urediti še letos. Samostan namreč 'skriva' bogato kulturno dediščino, ki ni zanimiva le za Kamničane, ampak tudi mnogo širše.

Oddajte svoj komentar

Kranj -9°

pretežno jasno
vlažnost: 91 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-10/4

torek

-7/8

sreda

-3/8

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?