Upokojitvena starost se bo s sedanjih 65 postopoma povečala na 67 let, a le za tiste, ki ne bodo dosegli štirideset let delovne dobe (slika je simbolična). / Foto: Tina Dokl

Novosti v pokojninski zakonodaji

Ministrica za delo Ksenija Klampfer je predstavila novosti na področju pokojninske, socialne in zakonodaje na področju trga dela.

Kranj – Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo predloge sprememb treh zakonov: o socialno varstvenih prejemkih, o urejanju trga dela in o pokojninskem in invalidskem varstvu. Minis­trica Ksenija Klampfer kot razloge za spremembe v pokojninski zakonodaji navaja neugodna demografska gibanja, staranje prebivalstva in nizko stopnjo delovne aktivnosti ter hitrejšo aktivacijo. Kot odziv na demografske trende bodo postopno izpeljali zviševanje pogoja starosti; za tiste, ki nimajo štirideset let delovne dobe, za dva meseca na leto do 67 let. Zdajšnja upokojitvena starost znaša 65 let. Ob tem pogoj štirideset let delovne dobe ostaja nespremenjen, starostna meja se bo postopno (do leta 2034) podaljševala samo za tiste, ki ne bodo imeli štirideset let pokojninske dobe, je poudarila minis­trica.

Sprememba pokojninske zakonodaje zajema tudi dvig odmernega odstotka in spremembe pri plačilu regresa, poleg tega pa naj bi uvedli tudi dvojni status upokojencev. Odmerni odstotek za izračun pokojnin, ki naj bi zagotovil višje pokojnine novim upokojencem, naj bi se prav tako zviševal postopoma, v šestih letih na 63 odstotkov. Zviševala se bo odmera za moške in zaustavila padajoča odmera za ženske. Predviden je tudi dodatni odmerni odstotek za skrb za otroke.

Na podlagi izračunov ministrstva za delo bodo pokojnine tistih, ki se bodo upokojili v letu 2025 s štiridesetimi leti delovne dobe, za osem odstotkov višje. Višje naj bi bile tudi druge pokojnine, invalidske, družinske in vdovske, ki naj bi se zvišale v povprečju za od pet do 15 odstotkov, odvisno od posamezne kategorije.

Spremembe pokojninskega zakona bodo predvidoma zajele tudi spremembe zavarovalne osnove za plačilo prispevkov od regresa za letni dopust, s čimer se bo razbremenil regres za letni dopust, saj do stoodstotne višine povprečne plače od tega ne bi bilo treba plačati prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Višina regresa za letni dopust, od katere se ne plačujejo prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, se iz sedanjih sedemdeset odstotkov zviša na sto odstotkov povprečne plače.

Upokojencem bo po izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev (ob upoštevanju ustreznih varovalk) omogočeno prejemanje dela oziroma po določenem času celotne pokojnine ob pogoju plačevanja vseh prispevkov za socialna zavarovanja. Zaposleni, ki bodo izpolnjevali pogoje za upokojitev, bodo lahko podaljšali delovni staž in v prvih treh letih dela za polni delovni čas po izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev prejeli še petdeset odstotkov starostne pokojnine. Zdaj prejemajo zgolj dvajset odstotkov pokojnine. Poleg tega bi se vsako leto odmerni odstotek pokojnine zvišal za dva odstotka namesto 1,25 odstotka. V četrtem letu in naprej pa bo upokojenec prejemal stoodstotno pokojnino.

Določene spremembe so predlagane tudi pri zakonu o urejanju trga dela, med drugim gre za zvišanje najnižjega nadomestila za primer brezposelnosti, ki naj bi se tako izenačilo z osnovnim zneskom minimalnega dohodka. Predvideno pa je tudi skrajšanje maksimalne dobe prejemanja nadomestila s 25 na 19 mesecev in s tem odprava čakanja na upokojitev na zavodu za zaposlovanje. To je veljalo za starejše od 55 let z vsaj 25 leti zavarovalne dobre. Z novostjo pa bi bili ti izenačeni s starejšimi od petdeset let in z vsaj 25 leti pokojninske dobe.

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

oblačno
vlažnost: 81 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

6/17

petek

5/22

sobota

8/20

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??