Direktor Splošne bolnišnice Jesenice Janez Poklukar: V državi žal še vedno obstajajo bolnišnice, ki nimajo niti javljalnikov požarov. / Foto: Gorazd Kavčič

K sreči se ogenj ni razširil

Direktor jeseniške bolnišnice Janez Poklukar pravi, da imajo izdelan načrt požarne sanacije stavb, a začela se bo lahko šele, ko bo država kot lastnica bolnišnice zagotovila potrebnih 2,7 milijona evrov.

Vodstvo bolnišnice je poskrbelo tudi za psihološko pomoč zaposlenim, ki so pomagali pri reševanju pacientov ob požaru. Strokovnjaki iz begunjske psihiatrične bolnišnice namreč nudijo psihoterapevtsko svetovanje vsem, ki to želijo. Po direktorjevih besedah je kar nekaj zaposlenih to svetovanje tudi sprejelo. Kot pravi, bi nudenje takšne psihosocialne pomoči po tragičnih dogodkih moralo postati stalna praksa.

Jesenice – Dober teden po tragičnem požaru v Splošni bolnišnici Jesenice, v katerem sta umrla dva pacienta, v bolnišnici poteka obnova poškodovanih prostorov. Po besedah direktorja Janeza Poklukarja naj bi oddelek za zdravstveno nego ponovno odprli predvidoma konec naslednjega tedna. Izsledki kriminalistične preiskave, ki bodo pokazali, zakaj natančno je zagorelo, še niso znani. Prav tako še ni zaključen notranji nadzor, v katerem ugotavljajo predvsem ustreznost ravnanja zaposlenih ob požaru. A po Poklukarjevih besedah je že zdaj jasno, da gre predvsem hitremu in strokovnemu odzivu zaposlenih, gasilcev in policije zahvala, da posledice požara niso še veliko hujše. Tako je ogenj zaradi pravilnega ukrepanja ostal omejen samo na eno bolniško sobo in se ni razširil na večji del stavbe. »Ključno vlogo so vsekakor odigrali gasilci, policisti, reševalci in naši zaposleni. Vse nas je namreč presenetilo, kako hitro se je požar razširil. Kljub temu pa je bil odziv gasilcev neverjetno hiter,« je povedal Poklukar. Sreča je tudi v tem, da na Jesenicah deluje poklicna gasilska enota; pri gašenju je sicer sodelovalo tudi šest prostovoljnih gasilskih društev.

Dvigala niso delovala

Zaposleni so po požaru z rokami in na nosilih reševali bolnike iz zgornjih dveh nadstropij bolnišnice, saj dvigala niso delovala. Bolnišnica namreč nima evakuacijskih dvigal, temveč navadna. Direktor Poklukar je povedal, da se navadna dvigala v primeru požara spustijo v pritličje in jih ni mogoče uporabljati. Nujna bi bila vgradnja evakuacijskih dvigal (za požarna dvigala namreč v stavbi iz leta 1948 ni prostora) in izvedba ostalih ukrepov požarne sanacije. Na to po direktorjevih besedah državo, ki je lastnica bolnišnice, opozarjajo že nekaj let.

Zunanja požarna stopnišča, požarna vrata

V bolnišnici so, zavedajoč se problematike dotrajanih prostorov, sami pripravili projekt izboljšanja požarne varnosti, ki so ga vključili v strategijo razvoja bolnišnice za obdobje 2018–2025. V skladu s projektom je načrtovana gradnja treh zunanjih jeklenih požarnih stopnišč, treh evakuacijskih dvigal, vgradnja požarnih vrat in ureditev požarnih ločitev. Nujna je tudi požarna sanacija fasade na ambulantni in bolnišnični stavbi. Požarna sanacija naj bi po ocenah stala 2,7 milijona evrov, zanjo pa bi potrebovali poldrugo leto. Pa direktor meni, da bo država zdaj, po tragičnem požaru, kaj prej našla denar za projekt? »Verjamem, da ima država izdelan časovni okvir. Žalostno bi bilo, da bi odgovorne v to moral prisiliti ta tragični dogodek,« je dejal Poklukar. Kot je dodal, bi nasploh celotna infrastruktura slovenskih bolnišnic morala biti prilagojena današnjemu času, standardom in potrebam. Žal pa v državi še vedno obstajajo tudi bolnišnice, ki še vedno nimajo niti javljalnikov požarov ...

Gradnja nove, sodobne bolnišnice

Direktor Poklukar je ob tem ponovno poudaril, da je nujna gradnja nove, sodobne regijske bolnišnice s šeststo posteljami, medtem ko bi sedanje stavbe – ob ustrezni sanaciji – namenili za potrebe prav tako nujno potrebne negovalne bolnišnice.

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

oblačno
vlažnost: 61 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

-4/15

torek

6/17

sreda

6/14

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

RAZSTAVE / Jesenice, 26. marec 2024

Človek in kovina 2024

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??