Tereza Kouřilova v svoji šiviljsko-reciklažni delavnici izdeluje tudi vrečke za sadje in zelenjavo, ki jih lahko večkrat uporabimo. Kako jih narediti in uporabljati, je jeseni Radovljičane poučila na predavanju in delavnici, ki jih je organizirala Ljudska univerza Radovljica. / Foto: Gorazd Kavčič

Vrečka z dobrim namenom

Tereza Kouřilova si je izmislila Re.Vrečko. za večkratno uporabo pri nakupih sadja in zelenjave. Turizem Radovljica jo je opremil z logom Radol'ca in jo v svoji trgovinici ponuja kot spominek s sporočilom o dobri praksi.

Radovljica – Z začetkom leta je v veljavo stopila prepoved brezplačnega razdeljevanja plastičnih vrečk v trgovinah, a s pomembno izjemo: še vedno so v uporabi manjše tanke vrečke, ki v katerih kupci v trgovinah naložijo sadje in zelenjavo, preden ga stehtajo in nato plačajo na blagajni. »Glede na to, da ne gre za popolno prepoved plastičnih vrečk, mislim, da ni bilo potrebnih preveč naporov za prilagoditev,« stanje komentira Tereza Kouřilova, v Radovljici živeča Čehinja, ki je že jeseni na Ljudski univerzi Radovljica pripravila predavanje o problematiki vse večjih količin odpadkov pa tudi delavnico, na kateri je udeležence učila šivanja vrečk za nakup sadja in zelenjave, ki jih je mogoče uporabiti večkrat: imenuje jih Re.Vrečke.

»Izkušnja je bila zelo pozitivna. Ljudska univerza mi je na široko odprla svoja vrata. Vodstvo univerze je takoj razumelo pomen in namen dogodka in tudi zaključni nakup z Re.Vrečko., ki so si jo udeleženke same sešile, je prišel z njihove strani. V trgovini je pa bilo tudi lepo, celo vodja poslovalnice je bila navdušena. Zavedala se je težave, da ogromna količina ravno teh zelo lahkih plastičnih nosilnih vrečk dnevno odhaja iz trgovine,« je povedala Kouřilova.

Idejo je nato nadgradila in zdaj njene Re.Vrečke. lahko kupimo tudi v trgovinici Turistično-informacijskega centra v Radovljici. Kot spominek ali darilo. »Radovljica pristopila k programu Zero Waste Slovenija, s Turizmom Radovljica pa smo se že pred časom začeli pogovarjati o problematiki uporabe lončkov za enkratno uporabo na prireditvah na trgu. Vodstvo Turizma Radovljica se je zelo pozitivno odzvalo. Zato sem pomislila, da bi lahko turistom ponudili en takšen priročen spominek. Da bo nekdo vrečke ponovno uporabljal tudi v svoji deželi in tja prenesel našo dobro prakso,« je povedala in poudarila, da ima Re.Vrečka., ki jo prodajajo v TIC, tudi logotip Radol'ca.

Kot še pravi, se je projekta lotila tudi zato, ker vedno želi nekaj konkretnega narediti, da se bodo stvari spremenile na bolje, in se ne samo pritoževati. »Re.Vrečka. je doprinos k čistemu okolju. V ozadju je tudi velika podpora prijateljev in znancev, ki mi ne le neprestano nosijo material, ampak preprosto verjamejo v to, kar delam. Moj cilj namreč ni samo ponovna uporaba vrečke, ampak tudi to, da je narejena iz že odsluženega blaga, ki pa ga je na pretek. Pri izdelavi skoraj ni nastalo odpadka. Ker želim, da se bo vsaka Re.Vrečka. dolgo uporabljala, je kvalitetno narejena. Cilj je, da lokalno nekaj dobrega naredimo, mimo poceni tuje proizvodnje. Ljudje, ki bodo to vrečko kupili, pa bodo postali del te pozitivne zgodbe.«

Kot pravi Tereza Kouřilova, so nas trgovska podjetja v zadnjih letih, desetletjih navadila, da je treba vse, kar želimo kupiti, dati v vrečko, si stehtati in etiketo nalepiti na vrečko. »Kot da je le to higienično in priročno. Sistem nakupovanja je takšen in večina ga sprejme. Da je tako, pa smo krivi vsi. Politika, trgovec in kupec.«

Meni, da bodo tudi uporaba teh vrečk sčasoma postala regulirana. »Trgovci pa že ponujajo nadomestke iz blaga, ki omogočajo ponovno uporabo, razvoj pa bo šel naprej tudi pri novih materialih za enkratno uporabo.«

Pri tem je prepričana, da popolna ukinitev plastičnih vrečk za enkratno uporabo ne bi predstavljala nobene katastrofe, temveč priložnosti. In kaj lahko stori vsak od nas, da zmanjša obremenjevanje okolja s plastiko? »Ne želim drugim soliti pameti. Predvsem je količina stvari tista, ki obremenjuje. Ponovna uporaba pa je ena od poti.«

Oddajte svoj komentar

Kranj -4°

pretežno oblačno
vlažnost: 89 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/7

torek

-6/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?