Španski kolonialni imperij

Devetega januarja leta 1899 se je Španija s podpisom mirovnega sporazuma z ZDA v Parizu odpovedala svojim kolonijam – Kubi, Filipinom in Portoriku. Tako je izginila ena od takratnih svetovnih velesil oziroma španski kolonialni imperij.

Španija je postala evropska in svetovna velesila, ko sta leta 1479 s poroko združila svoji kraljestvi na Iberskem polotoku Ferdinand II. Aragonski in Izabela Kastiljska. Pod njuno vladavino je začel nastajati velikanski čezmorski kolonialni imperij. Pod njunima naslednikoma Karlom V. in Filipom II. pa je doživela Španija svojo zlato dobo. Španski kolonialni imperij je obsegal tudi Kanarske otoke, večino Zahodnoindijskih otokov, vso Srednjo Ameriko, velike dele Južne Amerike in Filipine. Osnove tega imperija je položil Krištof Kolumb med letoma 1492 in 1504, ko je iskal zahodno morsko pot na Orient. Sledili so mu konkvistadorji, ki so nasilno kolonizirali Mehiko, Peru in druge pokrajine. Zaradi zlata in srebra iz novega sveta je bila Španija pod Karlom V. v začetku 16. stoletja najbogatejša država na svetu.

V začetku 19. stoletja je Španija zaradi Napoleonovih vojn izgubila stik s kolonijami v Južni Ameriki in na Pacifiku. Špansko-južnoameriške vojne so pripeljale do ustanovitve Argentine, Bolivije, Peruja, Venezuele in Mehike. Tako je dobila Španija v Evropi, ki se je sicer hitro industrializirala, položaj obrobne nerazvite države.

Vso drugo polovico 19. stoletja so živele ZDA po doktrini, ki jo je razglasil njihov predsednik Monroe: Ameriko Američanom! V začetku so se zanimali samo za svojo državo, kasneje pa so načelo prenesli tudi na Južno Ameriko. Ko se je Španija zapletla v spor s svojimi južnoameriškimi kolonijami, so ji ZDA napovedale vojno.

Povod za vojno napoved je bila eksplozija na ameriški vojni ladji Maine v havanskem pristanišču. Vzroki so bili globlji. ZDA so že leta 1849 ponudile Španiji sto milijonov dolarjev za Kubo. Španija je ponudbo odklonila, ZDA pa so začele na Kubi nastopati s svojim kapitalom in že čez deset let so popolnoma obvladovale kubansko gospodarstvo.

Kuba je skozi zgodovino močno vplivala na razvoj ZDA. Ko je leta 1895 prišlo do kubanskega upora, je to škodovalo tudi Američanom. Dobički so se razpolovili in zato so bančniki in gospodarstveniki zahtevali vojaško intervencijo, ki se je končala z umikom Špancev iz svojih kolonij v Južni Ameriki.

Pregovori in reki

Češki pregovor: Če dneva ne ujameš za roge, ga tudi za rep ne boš.

Nemški pregovor: Lep dan se že zjutraj začne.

Ruski pregovor: Z razmišljanjem ne boš premaknil kamna s poti.

Finski pregovor: Ko bog dušo vzame, pripelje hudič dediče.

Smeh ni greh

Žena možu: »Predlagam, da si vse odločitve deliva. Kadar bova enotna, bo obveljala tvoja, kadar ne, pa moja.«

Policist ponoči opazi sumljivega moškega, ki se po vseh štirih plazi po ulici. »Ste kaj izgubili?« »Hik, sem. Ravnotežje.«

Dekle fantu: »Za novo leto ti želim vse tisto, kar želiš ti meni.« Fant: »Sram te bodi!«

Oddajte svoj komentar

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PREDAVANJA / Škofja Loka,

O ukvarjanju s homeopatijo

PRIREDITVE / Kranj,

Navigacija ?GPS v gorah

IZLETI / Naklo,

S kolesom v Otoče

PRIREDITVE / Milje,

Koncert citrark Notice

PRIREDITVE / Jesenice,

Mladost mesta rdečega prahu

 

 
 

 

 
 
 

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?