Žan Kranjec je novo ime v družbi smučarjev z zmago v svetovnem pokalu. / Foto: Gorazd Kavčič

Ne počutim se kot kakšna legenda

Slovensko moško alpsko smučanje ima dve veleslalomski zmagi na tekmah svetovnega pokala. Pod prvo je podpisan Boris Strel, pod drugo pa šestintrideset let kasneje Žan Kranjec. »Vsake toliko časa me kdo spomni, kakšen zgodovinski uspeh mi je uspel. Ne počutim se kot kakšna legenda ali kaj podobnega, sem pa ponosen na to zmago,« pravi 26-letnik iz Bukovice pri Vodicah.

Žana Kranjca sta pri sedmih letih starša vpisala v Smučarski klub Domžale, da ga tam naučijo osnov smučanja, da bi lahko samostojno smučal na družinskih dopustih. V osnovni šoli je poleg smučanja treniral judo, spogledoval pa se je tudi z atletiko in se uspešno udeleževal šolskih tekmovanj. Od desetega leta je član Smučarskega društva Novinar.

Za alpskim smučarjem Žanom Kranjcem je izjemen zaključek leta 2018. Najprej je dosegel svojo prvo zmago v svetovnem pokalu, najboljši je bil v veleslalomu, nato je z enajstim mestom prismučal še do rezultata kariere v slalomu. Božič je preživel v krogu družine, že v sredo pa odšel na tridnevni trening veleslaloma in slaloma v Zagreb.

Kako nekaj dni kasneje gledate na svojo prvo zmago v svetovnem pokalu?

»Vsak dan razmišljam o svojih podvigih na zadnjih dveh tekmah. Velik uspeh zame je zmaga, tudi na slalomu sem zelo dobro tekmoval in dosegel svoj najboljši rezultat. Zadnji dnevi so posebni, vse je lepše. Zelo sem zadovoljen in upam, da nadaljujem v tej smeri.«

To je prva slovenska moška veleslalomska zmaga po šestintridesetih letih, po Borisu Strelu.

»Vsake toliko časa me kdo spomni, kakšen zgodovinski uspeh mi je uspel. Ne počutim se kot kakšna legenda ali kaj podobnega, je pa lepo slišati, da sem v družbi slovenskih smučarjev, ki so kdaj stali na vrhu. Ponosen sem na to.«

Kateri so najpomembnejši dejavniki, ki so vas pripeljali do tega?

»V prvi vrsti dobro smučanje. Tudi glava zagotovo naredi svoje. Že kakšno tekmo prej sem si želel res dobrega rezultata, da bi mi bilo lažje naprej, na naslednjih tekmah. Verjel sem vanj in na zadnjem veleslalomu pokazal dve dobri vožnji. Končno sem naredil tisto, kar znam, potem pa je prišla zmaga.«

Je bil to že optimalen nastop ali so še rezerve?

»Vedno so rezerve. Zelo težko, nemogoče je narediti optimalno tekmo. V Saalbachu to ni bila optimalna tekma. Kar sem naredil optimalno, je bil moj pristop v drugem teku. So se pa tudi meni dogajale napake. Tehnično, fizično, psihološko sem na zelo visokem nivoju, vedno pa so rezerve in v tej smeri bom delal naprej, da grem vedno višje.«

Kdaj ste bili v sebi prepričani, da lahko stopite na vrh?

»Že lani sem verjel, da sem med najboljšimi. Bil sem nenehno blizu, dosegel ene stopničke, nikoli pa mi ni uspel ta največji met – zmaga. Da sem med najboljšimi, sem verjel tudi letos, kljub temu da nisem začel optimalno. Verjel sem v to, v pripravljalnem obdobju sem zelo dobro smučal. Verjel sem do konca in na srečo je moja vztrajnost obrodila sadove. Z nobene tekme nisem odšel res zadovoljen in to mi je manjkalo. Po zadnjih dveh tekmah je to zadovoljstvo bilo.«

Kaj je bilo v Saalbachu drugače, da ste predvsem v drugi vožnji uspeli narediti to, česar prej niste?

»Že v Alta Badii sem dal stoodstotno vse od sebe, a nisem mogel pokazati tistega, kar znam. Morda sem zaradi prvih treh tekem, ko ni bilo vse optimalno, začutil v sebi tudi nekoliko jeze. Samo en način je za vrhunski rezultat in v Saalbachu sem to dobro naredil. Tudi pogoji so bili takšni, da sem lahko pokazal, kar znam. To je pripeljalo do vrhunskega dosežka, do prve zmage.«

Trener Klemen Bergant je poudaril tudi vašo dobro fizično pripravljenost.

»Fizično je bil veleslalom res naporen, proga je bila dolga, pogoji so bili težki. Težko je bilo ostati zbran do cilja. Dobra fizična pripravljenost je delo zadnjih let, ekstremne razlike se ne da narediti v eni sami sezoni. V pripravljalnem obdobju treniram na polno, kvalitetno in to na takšnih tekmah še bolj pride do izraza.«

V osnovni šoli ste poleg smučanja trenirali tudi judo. Vam pride kaj prav?

»Morda. Tudi pri judu moraš biti kondicijsko dobro pripravljen, močan v trupu. Zagotovo sem kakšne stvari odnesel tudi od juda.«

Na isti dan kot vi je drugič v sezoni zmagala tudi Ilka Štuhec. Ste vedeli za to, šli kaj lažje na start?

»Med prvim in drugim tekom sem gledal njeno vožnjo. Vedel sem, da je zmagala. Težko rečem, ali je to kaj pomagalo pri moji zmagi. Sem pa zelo vesel zanjo in ji zelo privoščim. Prehodila je težko pot. To je bil lep dan za celo Smučarsko zvezo Slovenije, za Slovenijo in za naju.«

Vam bo po tej zmagi lažje ali zaradi višjih pričakovanj, tudi javnosti, težje?

»Mislim, da mi bo po eni strani lažje, ker sem naredil rezultat, ki mi omogoča večjo sproščenost za naprej. Točno vem, kaj moram narediti za vrhunski dosežek. Tudi meni pa so se apetiti povečali.«

Najboljši rezultat v karieri ste z enajstim mestom dosegli tudi v slalomu. Ste sedaj tudi slalom vzeli za »svojega«?

»Slalom sem letos dvignil na višji nivo, a z visoko številko nikoli ne veš točno, kaj je možno in kaj ni. V Madonni di Campiglio so bili pogoji odlični in morda mi je tudi to dalo dodatni zagon, da sem res pokazal, kar znam. To je super rezultat in mi daje dodaten zagon za naprej. Upam, da v slalomu čim prej naredim še kakšen dober rezultat, da se tudi številka izboljša. Potrebujem še en takšen rezultat za naslednje leto, ko se spremenijo pravila. Med sezono poleg svetovnega pokala na drugih tekmah ne bom startal.«

Kdo odloča o tem, na katerih slalomskih tekmah boste na startu?

»To, da ne startam na vseh tekmah, je odločitev trenerja, se pa o tem pogovoriva. Na srečo smo dobro izbrali tekme. V Saalbachu bi bilo z mojo številko nemogoče doseči dober rezultat, v Madonni pa je, kakor smo videli, veliko višjih številk uspelo priti naprej. Na srečo sem to izkoristil.«

Po novem letu bo slalom v Zagrebu. Boste na startu?

»Če bo proga dobra, bom zagotovo na startu, še posebej po tej dobri uvrstitvi na zadnji tekmi. Je pa tako, da ko si na startu, se s pogoji ne smeš obremenjevati.«

Bo zaradi tega rezultata kaj več slalomskega treninga?

»Še vedno bo največji poudarek na veleslalomu. Bom pa zagotovo, če se bo le dalo, naredil tudi kakšen slalomski trening. Pred Madonno ga je bilo res zelo malo, pa sem vseeno dobro smučal. Na slalomskih tekmah si ne nalagam večjega pritiska in zato se morda tudi lažje sprostim. Sem pa letos slalomsko formo dvignil na višji nivo, na treningih sem se dobro vozil. Vedel sem, da sem lahko dober tudi v slalomu, a z mojo številko je potrebna tudi sreča.«

Kako umirite misli na vaš največji uspeh, kako poskrbite za sprostitev?

»Ko sem doma, skušam odklopiti od smučanja, se spočiti. Sezona je dolga in razmišljanja o smučanju bo še zelo veliko. Ta rezultat je zagotovo dober, ko pridejo treningi, tekme, pa se je treba osredotočiti na smučanje. Zaradi te zmage se kaj preveč sprostiti ne smem.«

Kakšni pa so vaši letošnji prazniki?

»Za božič klasično z družino, večerja ... Za novo leto bomo sicer doma, a gremo potem hitro naprej na naslednje tekme.«

Ste imeli v domačem kraju že sprejem?

»Ne še. Mislim, da bo bolj primeren trenutek ob koncu sezone, ko bo več časa. Čestitk pa je bilo seveda veliko. Po Vodicah in okolici so postavili tudi plakate s čestitko in mojo sliko. Vsi so veseli in ponosni.«

Do konca sezone je še veliko tekem. Kako obdržati formo na visokem nivoju?

»Mislim, da sem lahko na večini tekem med najboljšimi. Naslednja je Adelboden. Lani sem bil tam peti. Teren mi ustreza, bomo videli, kakšni bodo pogoji. Optimalno se bom pripravil in iztržil največ, kar se da. Treba bo še naprej dobro trenirati, vsak trening skušati izpeljati optimalno. Z dobrim rezultatom dobiš še dodatne energije in je lažje zdržati sezono do konca.«

So pričakovanja višja tudi za svetovno prvenstvo?

»Apetiti so sedaj zagotovo visoki. Že prej so bili, a dokler ne dosežeš kakšnega vrhunskega rezultata, ni toliko realno razmišljati o najvišjih mestih. Za svetovno prvenstvo se ne obremenjujem toliko z rezultatom, kot bom skušal biti osredotočen na samo smučanje.«

Kako pomembna pa bo tekma v Kranjski Gori, ki bo na vrsti marca?

»Vsako leto je zame Kranjska Gora eden izmed vrhuncev sezone. Če bi izbiral med prizorišči, kje bi osvojil stopničke ali zmagal, bi zagotovo izbral Kranjsko Goro. Tam si želim vrhunsko odsmučati in pokazati, kar znam. Želim si vrhunske uvrstitve.«

Oddajte svoj komentar

Kranj -4°

pretežno oblačno
vlažnost: 89 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/7

torek

-6/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?