Gonilna sila projekta Vodne zgodbe Kamniško-Savinjskih Alp na Občini Kamnik je Barbara Strajnar.

Vodne zgodbe Kamniško-Savinjskih Alp

Občine Kamnik, Luče, Solčava, Jezersko, Preddvor in Cerklje so že dve leti povezane v Združenje Kamniško-Savinjske Alpe. Kot eno glavnih skupnih točk navajajo ogromen naravni rezervoar pitne vode, ki je na tem območju, in vodne zgodbe, ki jih nameravajo iz tega razviti.

Kamnik – Projekt Vodne zgodbe Kamniško-Savinjskih Alp je pred dnevi v Samostanu Mekinje združil predstavnike občin, društev, številne strokovnjake in mnoge druge, ki jih to območje povezuje.

»Občine na območju Kamniško-Savinjskih Alp čutimo potrebo, da se povezujemo in sodelujemo, in zato smo že leta 2016 ustanovili Združenje Kamniško-Savinjske Alpe, ki združuje občine Kamnik, Luče, Solčava, Jezersko, Preddvor in Cerklje. Sodelujemo predvsem na področju turizma in se navzven že predstavljamo pod skupno blagovno znamko Kamniško-Savinjske Alpe, razvijamo pa tudi skupne turistične produkte. Za razvoj tega območja v okviru projekta iščemo različne vire, poleg občinskih tudi evropske, zanj pa smo pridobili tudi sredstva Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Gore so nam skupne, a so nas doslej zaradi geografskih preprek pogosto tudi ločevale. Vseeno smo želeli najti kakšno točko, ki nam je skupna in je tisti potencial, na katerem bi lahko gradili prihodnji razvoj. Poleg gora je to tudi več milijonov kubičnih metrov pitne vode, ki se nahaja znotraj njih, in to je res velik potencial, tudi v evropskem merilu, ki se ga verjetno sploh še ne zavedamo dobro,« nam je povedala Barbara Strajnar z Občine Kamnik, ki je kot največja občina tega območja prevzela pobudo.

Nosilci projekta Vodne zgodbe Kamniško-Savinjskih Alp so Lokalne akcijske skupine (LAS), in sicer LAS Srce Slovenije, LAS Gorenjska košarica in LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline, pri projektu pa tesno sodeluje tudi Jamarski klub Kamnik z Vidom Kregarjem in Rajkom Slapnikom na čelu ter številni posamezniki, strokovnjaki na svojih področjih.

V okviru projekta je Jamarski klub Kamnik analiziral približno osemdeset vodnih izvirov na tem območju, in to zelo podrobno; fizikalno-kemijske analize kažejo na stanje voda ta trenutek, biološke pa na dolgoročno kvaliteto glede na floro in favno, ki je tam. »Kakovost voda je zelo dobra, se pa v njih žal že kaže vpliv človeka. Infrastruktura na tem območju namreč ni namenjena množičnemu turizmu in vse turistične produkte, ki jih bomo še razvijali v prihodnje, bomo morali osnovati zelo premišljeno in subtilno. Če bomo k najlepšim izvirom postavili klopi, se bodo tam hitro začele žal kopičiti tudi smeti, to pa nikakor ni naš namen,« pa pravi koordinator Združenja Kamniško-Savinjske Alpe Grega Ugovšek.

Eden od produktov bo Vodna pot okoli Kamniško-Savinjskih Alp, zbrali so že tudi zgodbe o naravi in kulturi, ki povezujejo to območje, po vseh občinah pa so pripravili tudi sedem festivalov pitne vode.

Z nedavnim dogodkom v Samostanu Mekinje so zaključili projekt, v delu, ki je bil sofinanciran s strani Evropske unije, a vsi vpleteni se še kako dobro zavedajo, da se pravo delo v resnici šele začenja.

Oddajte svoj komentar

Kranj -2°

delno oblačno
vlažnost: 96 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-7/4

sreda

-3/8

četrtek

-2/6

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.