Kdo bo skrbel za starejše v domovih za starejše, če kadra ne bo? / Foto: Gorenjski glas, Tina Dokl

Negovalni kader odhaja v proizvodnjo, trgovino ...

Domovi za starejše se brez dodatnih sredstev ne bodo mogli izogniti podražitvam oskrbnin, hkrati opozarjajo na pomanjkanje kadrov. »Enako kot bolnišnice že zapirajo posamezne oddelke, lahko kmalu pričakujemo, da bomo morali tudi domovi omejiti sprejem, če kadra ne bo,« na morebiten črni scenarij opozarja direktorica Doma upokojencev Kranj. Povprašali smo še v Preddvoru, Škofji Loki in Tržiču.

Ljubljana – Skupnost socialnih zavodov Slovenije se pridružuje pozivu Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije odgovornim, da za napovedana povišanja plač zagotovijo potrebna dodatna sredstva. Skupnost pri tem poudarja, da se domovi za starejše brez dodatnih sredstev ne bodo mogli izogniti povišanju cen oskrbnin, sploh ob upoštevanju tega, da vlada še ni pokrila niti dvigov plač, ki so bili s sindikati dogovorjeni lansko leto. Hkrati ob tem izraža začudenje, da so bili tudi v tokratnih pogajanjih zapostavljeni najslabše plačani delavci v domovih za starejše, kot so kuharji, strežnice, bolničarji in vzdrževalci.

Obstoječi zaposleni so preobremenjeni

Kadrovske težave pri teh poklicih so zato v nekaterih domovih že komaj obvladljive, saj mnogokrat na razpisana delovna mesta praktično ni več prijavljenih kandidatov, opozarja tudi direktorica Doma upokojencev Kranj mag. Zvonka Hočevar: »Nizke plače, izredno težko in naporno delo, delo vse dni v letu, negovalni kader pa poleg nedelj in praznikov dodatno še nočno delo, vse starejši delavci, vse zahtevnejši uporabniki (v domove prihajajo samo še starostniki, ki so nepokretni, ali pa osebe z demenco) in vse večja pričakovanja svojcev, vse to so glavni vzroki za odhajanje delavcev iz domov. Delavci, posebno medicinske sestre, odhajajo v bolnišnice, mlajši v tujino. Negovalni kader, sobarice, delavci iz kuhinje odhajajo v proizvodnjo, trgovino ali na bistveno bolje plačana delovna mesta. Kadrovski normativi so zastareli, plače delavcev do IV. stopnje izobrazbe za zares težko delo so skoraj izenačene s socialno podporo z nekaj dodatki (npr. otroškimi dodatki). Če se delavcem ne bodo povišale plače, tudi mi ne bomo mogli več zagotavljati njihovega zadostnega števila. Že sedaj ne dobimo kadra za kuhinjo in bolničarjev, z reorganizacijo dela in zaposlovanjem oskrbovalcev za zdaj še uspemo nadomestiti kadrovske izpade, a dolgo tako ne bomo zmogli. Enako kot bolnišnice že zapirajo posamezne oddelke, lahko kmalu pričakujemo, da bomo morali tudi domovi omejiti sprejem, če kadra ne bo, obstoječi so že sedaj preobremenjeni, povečuje se bolniški stalež, če pa pride še do kakšne epidemije, ki so zlasti v zimskem času se posebno pogoste, pa me je že danes strah, kako bomo zmogli kvalitetno poskrbeti za stanovalce.«

Da v Preddvoru že omejujejo sprejem novih stanovalcev, ne drži

Ali drži, da v Domu starejših občanov Preddvor zaradi kadrovskega primanjkljaja že omejujejo sprejeme starostnikov v dom? Direktorica Andreja Valant, na katero so že naslavljali enako vprašanje, nam je odgovorila, da to ne drži. »Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih za izvajanje storitev institucionalnega varstva starejših oseb določa standarde bivanja tudi za domove. Ta pravilnik sicer začne veljati v letu 2021, se pa domovi na to že intenzivno pripravljamo. Pri tem se vsak dom prilagaja svojim pogojem in zmožnostim. Dom starejših občanov Preddvor je s ciljem posodobitve bivalnega standarda v celoti obnovil en objekt, kjer 78 stanovalcev biva v prijetno urejenih eno- oziroma dvoposteljnih sobah. V objektu grad pa so še vedno nekatere sobe več posteljne in te se počasi opuščajo. Dom starejših občanov Preddvor torej še naprej sprejema stanovalce in za bivanje v našem domu zaznavamo tudi velik interes. S ciljem zmanjšanja kapacitet v tro- in večposteljnih sobah pa smo nekoliko omejili namestitve v več posteljne sobe,« pojasni Valantova. O kadrovski stiski pa pravi: »Že tako nizke kadrovske normative dodatno otežuje pomanjkanje predvsem bolničarjev negovalcev. Ta težava je občutna po celi državi. DSO Preddvor že nekaj časa razpisuje dve prosti delovni mesti bolničarja negovalca za nedoločen čas. Ker na trgu dela ustrezno usposobljenega kadra ni, smo s ciljem, da zapolnimo te vrzeli, razpisali možnost zaposlitve tudi ostalim profilom (medicinska sestra, strežnica in oskrbovalec) z možnostjo prekvalifikacije. Interesente vljudno vabimo k oddaji vloge za zaposlitev.«

Poslujejo na meji normativa

Silva Košnjek, direktorica Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka pritrjuje, da tudi v njihovi ustanovi poslujejo na meji normativa in da jim občasno manjkajo od dva do trije delavci. Težko je dobiti delavce za vzdrževanje in kuhinjo, kajti ti delajo za minimalno plačo. Tudi zdravstveno-negovalni kader, zlasti začetniki, imajo po njenih besedah nizke plače. Gre za zahtevno delo, ki bi ga radi nagradili s stimulativnimi izplačili, vendar te možnosti nimajo, pravi Košnjekova, saj zdravstvena zavarovalnica s svojim financiranjem tega ne omogoča.

Tvegano je zaposlovanje neustreznega kadra ...

... in ne samo v gorenjskih domovih, temveč tudi širše, opozarja dr. Anamarija Kejžar, direktorica Doma Petra Uzarja Tržič. »Na razpise za delovna mesta bolničar, kuhinjski pomočnik, kuhar, v zadnjem času pa tudi zdravstveni tehnik in diplomirana medicinska sestra se ne javljajo več kandidati z ustrezno izobrazbo. Še bolj problematično je dejstvo, da se tudi ne šolajo več za profil bolničarja in da je zmanjšan vpis v program zdravstvenega tehnika – kar utegne ob pričakujočih upokojitvah v poklice zdravstvene nege povzročiti kolaps in manjšo zdravstveno varnost. Da lahko izvedemo ustrezne procese nege in oskrbe, ki jih uporabniki plačujejo, moramo imeti vsaj ustrezno število po normativih predpisanega usposobljenega kadra. Zaposlovanje neustreznega kadra ali pa sploh nezaposlovanje bosta nedvomno vodila v veliko večja zdravstvena tveganja,« je povedala Kejžarjeva in dodala: »Ob tem smo priča izjavam in zahtevam, da breme višjih plač prevesimo na rame uporabnikov in svojcev. Res mora priti denar od nekod, treba se je zavedati, da zavoljo deficita kadra lahko že prihaja do nižje kakovosti. Vse to bi lahko združili v ''več denarja za manj storitev'', kar pa ni ustrezna rešitev. Skupnostne službe in ministrstva bi lahko iskala ustrezno rešitev, pa to za zdaj še ni nikomur v interesu – do tistega trenutka, ko nekdo potrebuje takoj namestitev v dom.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

zmerno oblačno
vlažnost: 82 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...