V Zavodu za gozdove Slovenije ocenjujejo, da je veter na gozdnih sestojih na območju celotne države povzročil za 5,6 milijona evrov škode.

Škoda v gozdovih in na gozdnih cestah

Po oceni zavoda za gozdove je veter v noči z 29. na 30. oktober v gozdovih na območju države poškodoval 280 tisoč kubičnih metrov drevja, od tega na Gorenjskem 75 tisoč »kubikov«.

Kranj, Bled – Zavod za gozdove Slovenije je že zbral podrobne podatke o škodi, ki sta jo deževje in močan veter povzročila v gozdovih v noči z 29. na 30. oktober. Po zadnjih podatkih je veter na območju države poškodoval 280 tisoč kubičnih metrov drevja, kar je v primerjavi z lanskim decembrskim vetrolomom približno desetkrat manj. Več kot tri četrtine celotne količine poškodovanih dreves so drevesa smreke, ki predstavljajo nevarnost za čezmerno razmnožitev lubadarja. Največ poškodovanega drevja je na slovenjegraškem območju (125 tisoč kubičnih metrov), še zlasti v Mežiški dolini, na širšem območju Bleda in Bohinja (60 tisoč) in na Postojnskem (45 tisoč), še zlasti v severnem delu Snežniškega pogorja, ki ga je močno prizadel že vetrolom decembra lani. Močno je poškodovanih dvanajst tisoč hektarjev gozdov, od tega je 164 hektarjev popolnoma ogolelih. Veliko je razpršenih poškodb sestojev, še posebej na območjih, ki so jih že v preteklosti prizadeli žledolom, vetrolom ter lubadar. »V večini primerov gre za izruvana drevesa in polomljena debla, ki predstavljajo veliko nevarnost pri poseku in spravilu poškodovanega drevja, zato je glavna prioriteta zagotovitev varnosti vseh, ki sodelujejo pri sanaciji,« opozarjajo v zavodu za gozdove in dodajajo, da je pomembna tudi hitrost sanacije – ne samo zaradi nevarnosti, da bi se v poškodovanih smrekovih gozdovih pretirano razmnožil lubadar, ampak tudi za to, da bi lastniki pri prodaji poškodovanega lesa dosegli čim boljši finančni rezultat.

Poškodovani predvsem iglavci

Na blejskem gozdnogospodarskem območju, kjer je veter poškodoval okoli šestdeset tisoč kubičnih metrov drevja, je po podatkih blejske območne enote zavoda za gozdove na območju krajevne enote (KE) Bohinj 25 tisoč kubičnih metrov poškodovanega drevja, v KE Pokljuka 20 tisoč »kubikov«, v KE Jesenice 10 tisoč in v KE Radovljica okoli pet tisoč kubičnih metrov. Večinoma so poškodovani iglavci. V zavodu že izdajajo odločbe o poseku poškodovanih gozdov, in sicer za višje ležeča območja z rokom 15. maj prihodnje leto, za nižje ležeča območja pa z rokom 1. marec. Kot še dodajajo v zavodu, sanacija poškodovanih gozdov že intenzivno poteka.

Velika škoda tudi na gozdnih cestah

Na kranjskem gozdnogospodarskem območju je veter poškodoval okoli 15 tisoč kubičnih metrov drevja, od tega štiri tisoč »kubikov« na območju krajevne enote (KE) Tržič, prav toliko tudi na območju KE Preddvor, predvsem na območju Jezerskega, ter tri tisoč kubičnih metrov v KE Železniki, kjer je bila »na udaru« predvsem Jelovica. Ostalo poškodovano drevje je razpršeno po celotnem območju, še najmanj škode je veter tokrat povzročil v Poljanski dolini. Med poškodovanim drevjem je 95 odstotkov iglavcev, ki predstavljajo novo nevarnost za čezmerno razmnožitev lubadarja. Kot je povedal Janez Logar, vodja kranjske območne enote zavoda za gozdove, lastnikom poškodovanih gozdov že izdajajo odločbe o poseku in spravilu drevja, roki za izvedbo so različno dolgi. Za drevje, ki je padlo na gozdne ceste, je rok konec novembra, za posamezna poškodovana drevesa na območjih, ki jih ogroža lubadar, je rok konec aprila prihodnje leto, za gozdove, kjer so poškodbe bolj koncentrirane in prevladuje smreka, hkrati pa to območje ogroža lubadar, je rok do konca maja prihodnje leto, v višje ležečih gozdovih je rok še nekoliko daljši. Velika škoda je tudi na gozdnih cestah, natančna ocena bo znana do konca novembra, po prvi oceni pa znaša okoli 900 tisoč evrov, od tega največ v občinah Tržič (700 tisoč), Jezersko (104 tisoč) in Preddvor (67 tisoč).

Oddajte svoj komentar

Kranj 13°

delno oblačno
vlažnost: 32 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

-3/16

ponedeljek

-3/15

torek

7/17

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...