Na Odprtem prvenstvu Slovenije v namiznem hokeju v Kranju je nastopilo 48 tekmovalcev iz Slovenije, Češke, Irske, Latvije, Slovaške in Ukrajine. / Foto: Bernard Škrlep

Namizni hokej navdušuje tudi Slovence

Spoznavali smo namizni hokej. Konec oktobra je v Kranju potekalo Odprto prvenstvo Slovenije, ki je štelo za svetovno ligo, v močni mednarodni konkurenci pa je bil najboljši štiriindvajsetletni Kranjčan Anže Božič. V zadnjem letu se je z obuditvijo krožkov na kranjski OŠ Franceta Prešerna in OŠ Stražišče znova pojavilo veliko novih mladih igralcev namiznega hokeja.

»Za dobrega igralca namiznega hokeja sta pomembna predvsem mirnost v ključnih trenutkih tesnih tekem ter sposobnost ohranjanja zbranosti celoten turnir, saj običajno igralci, ki se prebijejo v zaključno fazo izločilnih bojev, odigrajo več kot petdeset tekem, vsaka pa traja pet minut.«

Kranj – V Sloveniji od leta 2008 deluje Namiznohokejska zveza Slovenije, ki ima sedež v Kranju. Njen glavni cilj je množičen in kakovosten razvoj namiznega hokeja. Potekajo tudi tekmovanja. Konec oktobra je bilo v Kranju 13. Odprto prvenstvo Slovenije kot del svetovne lige. Nastopilo je 48 tekmovalcev iz šestih držav. Zmagal je Kranjčan Anže Božič, kar je prva slovenska zmaga na turnirjih za svetovno ligo. V finalu je bil boljši od lanskoletnega zmagovalca Ukrajinca Mihajla Šalomajeva.

Anže Božič v namiznem hokeju od osnovne šole

»Prvo slovensko zmago na Odprtem prvenstvu Slovenije je dosegel Bernard Rjavec, in sicer na drugi izvedbi leta 2007. Turnir takrat še ni štel za svetovno serijo, vseeno pa je na njem nastopilo tudi precej kvalitetnih igralcev iz tujine. Od takrat pa do letos se nam je zmaga izmikala in vedno odšla v tujino. Veselje ob vrnitvi lovorike v Slovenijo je zato še toliko večje. Zmaga mi pomeni predvsem potrditev, da se lahko tudi v izločilnih bojih kosam z na svetovni lestvici precej višje uvrščenimi tekmovalci,« je povedal 24-letni Anže Božič iz Struževega. Družino Božič smo pogosto srečevali na gorskotekaških prireditvah, tudi Anžeta. »Tekmovalno ne tečem več, tudi sicer nisem prav veliko. Iz naše družine le še mlajši brat nekoliko resneje vztraja v teku, ostali smo ga v zadnjih letih bolj kot ne opustili,« je dejal. V osnovni šoli je treniral nogomet in košarko, nekaj časa tudi namizni tenis. »Danes še največ planinarim, enkrat do dvakrat tedensko pa igram košarko ali nogomet,« pove in pojasni, kako se je srečal z namiznim hokejem: »Namizni hokej sem začel igrati leta 2006. Z njim sem se spoznal na krožku na OŠ Franceta Prešerna, ki sem jo takrat obiskoval. Nad igro sem se hitro navdušil, tako da sem igranje nadaljeval tudi ob prehodu v srednjo šolo.«

Veliko mladih igralcev

V Sloveniji je v namiznem hokeju kar nekaj tekmovanj. »Najpomembnejši je Slovenski pokal, ki ga sestavlja osem turnirjev v Kranju, Mengšu in Sevnici. Občasno v NHK Kranj odigramo še kak interni klubski turnir. Sam tako igram dva do trikrat mesečno, doma pa praktično ne treniram več, morda le pred večjimi mednarodnimi turnirji. V prvih letih igranja sem treniral pogosteje, saj je treba sprva obvladati nadziranje igralcev prek ročk, ki jih premikaš, nato pa osvojiti trike, s katerimi lahko nasprotniku zabiješ gol. Vsi slovenski igralci se redno udeležujemo omenjenih turnirjev, tako da z vsemi igram zelo pogosto. Večina je aktivna že od mojih začetkov, se merimo že več kot deset let in posledično se zelo dobro poznamo. V zadnjem letu se je z obuditvijo krožkov na OŠ Franceta Prešerna in OŠ Stražišče pojavilo veliko novih mladih igralcev, ki bodo ob napredku, ki ga kažejo do sedaj, po vsej verjetnosti kaj kmalu začeli osvajati najvišja mesta na turnirjih v Sloveniji,« je povedal Anže Božič.

Napor bolj psihičen, pomembna zbranost

In kaj mora imeti dober igralec namiznega hokeja? »Predvsem mirnost v ključnih trenutkih tesnih tekem ter sposobnost ohranjanja zbranosti celoten turnir, saj običajno igralci, ki se prebijejo v zaključno fazo izločilnih bojev, odigrajo več kot petdeset tekem, vsaka pa traja pet minut. Napor je bolj psihičen kot fizičen. Telo niti ne trpi tako zelo, le pri višjih igralcih se ob celodnevnem igranju občasno pojavljajo bolečine v spodnjem predelu hrbta,« je razložil. Želi si, da bi v igranju še naprej užival ter v čim večji meri pripomogel k nadaljnjemu razvoju namiznega hokeja v Sloveniji. »Želim se udeležiti še kakšnega močnejšega turnirja v tujini. Prva takšna priložnost bo že naslednje leto, in sicer svetovno prvenstvo v Minsku.«

Slovenski pokal se seli v Mengeš. Odprto prvenstvo bo tam 17. novembra, 15. decembra pa še Miklavžev turnir. Na lestvici za slovenski pokal je v vodstvu prav Anže Božič pred Bernardom Rjavcem in Nejcem Škrlepom.

Razvoj namiznega hokeja

Namizni hokej je igra in zabava, a hkrati tudi šport, ki navdušuje mlade in stare po vsem svetu. Igrajo ga na vseh celinah, v Rusiji turnirje prenašajo celo po televiziji. Vsake dve leti je organizirano svetovno prvenstvo. Kot je zapisano na spletni strani Namiznohokejske zveze Slovenije, naj bi najzgodnejšo mehansko igro namiznega hokeja v Torontu izumil Donald H. Munro leta 1932. Narejena je bila iz lesa in kovinskih delčkov, ki jih je našel v okolici. To je bilo božično darilo za njegove otroke, saj si zaradi vsesplošne gospodarske krize ni mogel privoščiti, da bi darilo kupil. Izdelal je še nekaj hokejev, ki jih je ponudil eni izmed športnih trgovin v Torontu – in igra je doživela takojšen uspeh. Prvo prvenstvo v namiznem hokeju je bilo odigrano leta 1982 na Švedskem. V Sloveniji je namizni hokej znan že nekaj desetletij, saj so ga hokejisti domov prinesli iz raznih turnej po Evropi. Organizirani začetki igranja namiznega hokeja v Sloveniji pa segajo v leto 2004, ko je bil v Mengšu ustanovljen prvi namiznohokejski klub pri nas – NHK Mengeš, dobra dva meseca po tem je bil organiziran tudi prvi uradni turnir, ki se ga je udeležilo 12 igralcev.

Potek in pravila igre

Igra traja pet minut, zmaga pa tisti igralec, ki v tem času doseže več zadetkov. Gol je priznan, če pak ostane v golu in se ne odbije iz njega ter če je dosežen čez več kot tri sekunde po izvajanju bulija (buli se izvaja na začetku tekme ter takrat, ko pak odleti z igrišča ali pa je bil dosežen zadetek). Gol prav tako ne velja, če si igralec do zadetka ni vsaj enkrat prej podal paka. Igralec ne sme igrati pasivno in mora pak oddati do drugega hokejista ali pa streljati proti golu najkasneje po petih sekundah. Skratka – igra, ki zabava vse več Slovencev.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

zmerno oblačno
vlažnost: 70 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

2/18

sobota

2/12

nedelja

-3/15

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

PRIREDITVE / Spodnji Brnik, 24. marec 2024

Ob materinskem dnevu

PRIREDITVE / Adergas, 24. marec 2024

Lep materinski dan

PRIREDITVE / Predoslje, 24. marec 2024

Mama je ena sama

GLEDALIŠČE / Breznica, 24. marec 2024

Premiera predstave Čarovnice

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...