Nepredstavljivo je, kako je pobesnela reka Tržiška Bistrica širila svojo strugo in odplavila hišo štiričlanske družine Dovžan v Čadovljah. Na sliki povsem pretresena Eli Dovžan s tastom Janezom. / Foto: Tina Dokl

Ujma povzročila ogromno škodo

Narava se je razbesnela v noči iz ponedeljka na torek. Samo v občini Tržič, kjer je bilo najhuje na Gorenjskem, škoda presega deset milijonov evrov. Štiričlanski družini je Tržiška Bistrica odnesla hišo. Na Belci v občini Kranjska Gora so evakuirali prebivalce.

Za vse tiste, ki bi najbolj ogroženim prebivalcem Občine Tržič želeli finančno pomagati, je Rdeči križ Slovenije, Območno združenje Tržič, odprl poseben račun na TRR SI56 0510 0801 0063 548- UJMA 2018.

Tržič – Domačini v zaselku Slap, v Čadovljah, Dolini, Jelendolu v tržiški občini takšnega divjanja narave ne pomnijo. Najhuje je bilo v Dolini in Jelendolu, kjer je bilo 187 vaščanov odrezanih od sveta, prvo pošiljko pomoči v hrani in drugih nujnih potrebščinah so jim dostavili v torek zjutraj z vojaškim helikopterjem. Neurje je odneslo dvajset mostov, številne kilometre cest, sanacija bo trajala več let. Družina Dovžan s Cankarjeve ceste v Čadovljah je ostala brez doma. Eli Dovžan je pretresena povedala, da je hiša v ponedeljek po deseti zvečer začela pokati, voda je začela vdirati v otroško sobo. Z otrokoma ji je uspelo pobegniti, preden je hišo odplavila in uničila podivjana reka Tržiška Bistrica. Za Dov­žanove so okoliščine še toliko težje, saj je Elijin mož Jani srčni bolnik. Eli je povedala, da so ostali brez vsega, tudi dokumentov jim ni uspelo rešiti. »Ne vem, kako bo ... Z možem sva hišo, včasih je bilo to gospodarsko poslop­je, dvakrat adaptirala, vzela hipotekarni kredit. Oba otroka sta še v šoli; eden v osnovni, drugi je študent,« je obupana pripovedovala Eli. »V vsej nesreči je edina sreča ta, da človeških žrtev ni bilo,« je povedal tržiški župan Borut Sajovic. Dovžanovi so začasno pri prijateljih na Loki, župan je povedal, da za družino iščejo ustrezno namestitev v mestnem jedru Tržiča, oglasilo se je tudi nekaj občanov, ki so pripravljeni oddati stanovanja.

»V nesreči spoznaš prijatelja in teh imajo prizadeti občani v teh dneh zares veliko,« je poudaril župan. Izjemno požrtvovalno delo so opravile vse pristojne službe zaščite in reševanja, občinski štab Civilne zaščite Tržič so vzpostavili v gasilskem domu v Bistrici.

Ker so vse poškodovane ceste občinske, na Občini Tržič računajo na pomoč države, saj občina več kot desetmilijonske škode ne bo zmogla. Prizadeti občani, ki bi potrebovali denarno ali materialno pomoč po neurju, pa naj to sporočijo na Rdeči križ Slovenije, Območno združenje (RKS, OZ) Tržič, na telefonsko številko 597 16 90 (v času praznikov na interventno številko 051 326 616) ali na e-poštni naslov: trzic.ozrk@ozrks.si.

Pogumni policist rešil nemočnega domačina

Policist Dražen Papec je iz vodnega jarka, ki ga je v Jelendolu naredila hudourniška voda, rešil nemočnega starejšega domačina. Nesrečnežu je na delu, kjer je bila do ujme še cesta, deroča voda spodnesla noge. Zato je padel, velika količina vode ga je začela zalivati in odnašati. Policist, ki takrat ni bil v službi, je brez obotavljanja skočil v vodo in moškega potegnil na varno.

V Jelendolu je razdejanje povzročil potok Dovžanka. »Naplavilo je več tisoč kubičnih metrov lesnih ostankov, štorov, mulja ..., v vasi sta se zamašila dva ključna mostova. Uničilo je cesto, igrišče, ribogojnico, zalilo kleti .... Najprej je bilo treba poskrbeti za varnost ljudi in premoženja, zdaj pa so prizadeta območja že začeli sanirati. »Nastali škodi ni botrovala samo nekajkrat presežena količina vode, ampak še največ ostanki sečnje, ki so bili v gozdu razžagani, ne pa odpeljani,« je opozoril Sajovic.

Nižje od Jelendola do Tržiča je besnela Tržiška Bistrica. Odneslo je tristo let staro kovačnico, je pokazal Miha Gašperlin iz Čadovelj. Zalilo je spremljajoče objekte in drvarnice, zalilo je Kulturni center Tržič, podjetje Tokos, hiše in kleti. Tudi na naslovih hiš Slap 1, 3 in 24 so stanovalci čistili nanose vej in drugega materiala. Nekaj tamkajšnjih stanovalcev je povedalo, da celo noč niso spali in da se ob vsakem deževju počutijo ogrožene. Apelirajo na občino in vodnogospodarsko podjetje, naj sanirajo strugo reke z opornimi zidovi tudi v spodnjem delu zaselka Slap.

Prevoz za prebivalce Jelendola in Doline

Najbolj prizadeta območja v tržiški občini so si ogledali predsednik vlade Marjan Šarec, minister za obrambo Karl Erjavec, poveljnik republiške Civilne zaščite Srečko Šestan, državni sekretar na ministrstvu za okolje Aleš Prijon, direktor republiške Agencije za okolje mag. Joško Knez, direktorica Urada za upravljanje z vodami na republiški Direkciji za vode mag. Suzana Stražar. Tržiški župan je govoril tudi z ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek. Župan ima danes v Ljubljani že prvi sestanek.

V teh dneh jim je uspelo toliko sanirati cesto, da prebivalce Jelendola in Doline s kombijem vozijo do severne strani predora v Dovžanovi soteski, kjer je cesta popolnoma uničena. Tam mimo gredo peš, na drugi strani predora pa jih čaka drug kombi za prevoz do Tržiča, je pojasnil župan. Do božično-novoletnih praznikov bodo po njegovih zagotovilih uredili boljšo rešitev, medtem ko bo sanacijski program na državni ravni na celotnem prizadetem območju trajal približno tri leta. Hudo je bilo tudi v Lomu pod Storžičem, kjer je poplavil Beli potok in naplavil nekaj tisoč »kubikov« lesnih ostankov, peska ...

Na Belci evakuirali prebivalce

V ponedeljek zvečer je podivjani hudournik Belca zaradi podora materiala, ki je bil nakopičen v strugi, prestopil bregove in z ogromno materiala v manj kot pol ure povsem zasul žago in hidroelektrarno na Belci. Vsi objekti in stroji so uničeni, zasuti z več metri materiala. Škoda je po prvih ocenah milijonska. Zaradi nevarnosti so tudi evakuirali okrog petdeset prebivalcev vseh hiš v zgornjem delu naselja. Noč so preživeli pri sorodnikih, nekateri tudi v prostorih osnovne šole v Mojstrani.

»Samo pograbil sem vnukinjo in smo tekli!« je povedal domačin Joško Zorman in dodal, da so jih na nevarnost opozorile gasilske sirene in gasilci, ki so prišli potrkat na vrata. »K sreči smo bili pripravljeni in smo samo šli,« je dodal Zorman. V torek zjutraj so se sicer domačini že vrnili v svoje domove, saj so se padavine umirile.

Kot je povedal kranjskogorski župan Janez Hrovat, ki je bil ves čas na terenu, so civilni zaščiti in gasilcem na pomoč takoj priskočili domačini gradbeniki in s težko gradbeno mehanizacijo preusmerili tok vode in naredili pregrado, ki je zaščitila tri hiše, da jih ni odneslo.

»Ker je voda narasla, smo se odločili za evakuacijo, potem pa smo samo čakali, če bo pregrada zdržala,« je dejal poveljnik PGD Dovje Ivan Orejaš. Dežurali so vso noč in stanje še vedno spremljajo. Največjo skrb pa povzroča plaz nad vasjo; ob dodatnem hudem deževju in sprožitvi bi prišlo do katastrofe, saj bi odneslo vse hiše v zgornjem delu vasi, so zaskrbljeni domačini. Ogorčeni so predvsem nad državo, saj na nevarnost plazu opozarjajo že dalj časa, odgovorni si stanje samo ogledujejo, ne ukrepa pa nihče, so nam povedali. Tudi struge hudournika Belca že leta niso očistili, so opozorili.

Na potezi je zdaj država; posledice si je v torek popoldne ogledal tudi predsednik vlade Marjan Šarec. Kakšno je stanje plazu, pa so si v sredo iz helikopterja ogledali predstavniki stroke, ki so ocenili, da je v plazu sicer več žarišč erozije, a material nikjer ne zastaja. Tako so ocenili, da ni pričakovati, da bi se ponovilo zasutje v takšnem obsegu kot v ponedeljek. Domačini pa vsekakor pričakujejo, da bodo odgovorni izdelali načrte in tudi izvedli trajne varnostne ukrepe, ki bodo zaščitili vas in prebivalce.

Pod Krvavcem znova zasulo cesto

Pet mesecev po velikem plazu, ki je zasul cesto in spodnjo postajo kabinske žičnice družbe RTC Krvavec, je neurje v noči s ponedeljka na torek obiskovalce in zaposlene ponovno odrezalo od gondole. Podor je tokrat sicer prizanesel postaji, ki je ostala nepoškodovana, cesta pa je bila v torek zjutraj zasuta, potok je poplavljal tudi parkirišče. Kot nam je povedal cerkljanski župan Franc Čebulj, so stroji že takoj začeli s čiščenjem. Podor je bil manjši kot pred meseci, zato je cesta že očiščena. Čebulj, ki je o podoru takoj obvestil pristojne, pa je razočaran nad počasno reakcijo Direkcije RS za vode in koncesionarja Hidrotehnika. »To bi lahko preprečili, če bi država ustrezno urejala struge. Nekaj bo treba spremeniti, sicer se bodo takšne situacije ponavljale, na kar pa nikakor ne moremo pristati,« je še povedal župan Cerkelj. Neurje je sicer povzročilo nekaj nevšečnosti tudi drugod po občini, med drugim je zalilo nekaj stanovanjskih in gospodarskih objektov na Spodnjem Brniku, v Vopovljah, Zalogu in Cerkljah.

Hudournik stekel skozi hišo

V dolini Kokre in na Jezerskem, kjer so ob zadnjem neurju leta 2017 utrpeli veliko škodo, jim je tokrat vreme prizaneslo. Na cesto v dolini Kokre se je posul plaz kamenja, a so ga delavci kranjskega Cestnega podjetja že kmalu odstranili. Na Jezerskem je neurje odneslo nekaj bankin, skalilo je tudi pitno vodo, zaradi česar so prebivalcem svetovali prekuhavanje. Najhuje je prizadelo Kropivnikovo domačijo, kjer je hudournik z brega dobesedno stekel skozi hišo, okoli nje pa je polno nanosov. Marinka Perič Arh pravi, da je uničena tudi pravkar nova peč za centralno ogrevanje, okno je silovit tok odtrgal in zalil prostore. Kar štirideset centimetrov vode je bilo v hiši, ki so jo v noči s ponedeljka na torek od enih pa vse do osme ure zjutraj črpali domači gasilci, pomagala je tudi občinska civilna zaščita, pa je povedal lastničin sin Aleš.

Poškodbe v sestojih in na gozdnih cestah

Gozdarji iz kranjske in blejske območne enote zavoda za gozdove so v torek že ugotavljali stanje v gozdovih, vendar se do vseh območij zaradi uničenih ali poškodovanih gozdnih cest niso mogli prebiti. Kot je dejal Andrej Avsenek, vodja blejske območne enote zavoda, so bili glede vetra najbolj na udaru gozdovi nad tisoč metrov nadmorske višine. Po prvi oceni naj bi veter v gozdovih na Zgornjem Gorenjskem poškodoval okoli 21 tisoč kubičnih metrov dreves, od tega 11 tisoč v krajevni enoti Pokljuka, 6500 »kubikov« v enoti Jesenice, tri tisoč v enoti Bohinj in petsto kubičnih metrov v krajevni enoti Radovljica. Na kranjskem gozdnogospodarskem območju naj bi deževje poškodovalo številne gozdne ceste, najbolj na območju Tržiča in Jezerskega, delno pa tudi na ob območju Kokre in Preddvora. Kot je dejal vodja kranjske območne enote zavoda Janez Logar, je veter poškodoval nekaj tisoč kubičnih metrov dreves, v glavnem so to posamična drevesa in šopi dreves. Natančnejšo oceno o škodi bodo lahko dali po tem, ko bodo spet prevozne poškodovane gozdne ceste na območju Jelendola in po Jelovici.

Oddajte svoj komentar

Kranj -13°

zmerno oblačno
vlažnost: 87 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

-18/1

nedelja

-15/6

ponedeljek

-8/8

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 18:22, 20. januar

Rushiti in njegova SDS je navozil toliko šiptarjev v Slovenijo, da vsa stanovanja za njih !!

V mrzlih dneh ne pozabimo na živali / 18:18, 20. januar

Dobro, večina psov itak že spi v postelji z lastniki, ampak nogavice za tačke.. hahahaha, dobra, LOL :)

Na plečih pacientov / 18:16, 20. januar

Zdravstvo je potrebno privatizirati ! Tole ni J več od javnega...

SDS v interpelacijo pravosodne ministrice / 18:15, 20. januar

V Sloveniji vlada korupcija, mafija in kriminal ! Teli kradejo in niti skrivajo ne več !
Ni mi žal, da sem že 15 let v Italiji ..

V Dražgošah poziv k miru / 18:12, 20. januar

Kdo bi si mislil, v Dražgošah je bil slavnostni govornik - Nemec :)Franc, nisi še odgovoril na moje vprašanje od lani, kaj so Švabi počeli v...

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 03:52, 20. januar

Lepo. Kdaj bodo zgradili najemniška stanovanja za mlade v Radovljici? Gradijo se samo stanovanja za elito. Koliko neprofitnih stanovanj so ž...

V Dražgošah poziv k miru / 10:50, 17. januar

"Sporočilo Dražgoš je resnica! Da svoboda ni samoumevna, temveč izborjena. Kot so se zanjo borili partizani Cankarjevega bataljona. Na svobo...