Rok Puhar, državni prvak v polmaratonu

V Ljubljani so bili hitri tudi Gorenjci

Ljubljanski maraton je bil tudi letos precej gorenjsko obarvan. Naslova državnega prvaka v polmaratonu sta osvojila Neja Kršinar s Topola in Rok Puhar iz Šenčurja, Gorenjec pa je bil tudi najstarejši udeleženec Miroslav Rant iz Kranja.

Ljubljana – Ljubljanske ulice so v soboto in nedeljo preplavili tekači iz Slovenije in tujine. V dveh dneh skupaj jih je na Ljubljanskem maratonu teklo 20.587, od tega v nedeljo na teku na deset kilometrov, polmaratonu, ki je štel za državno prvenstvo, in maratonu več kot 13 tisoč. Udeležba je bila nekaj manjša predvsem na račun deževnega vremena. Triindvajseta izvedba se bo zapisala v zgodovino tako po ženskem kot moškem rekordu v maratonu. Postavila sta ga Etiopijec Sisay Lemma Kasaye (2;04:58, njegova povprečna hitrost je bila 20,26 km/h, za zmago in rekord proge je dobil šestdeset tisoč evrov) in Kenijka Visiline Jepkesho (2;22:58). Nova najhitrejša znamka je traso Ljubljanskega maratona postavila na deveto mesto vseh maratonov.

Puhar še na maraton

Ljubljanski maraton je bil tudi letos precej gorenjsko obarvan. Z Gorenjskega sta oba zmagovalca v polmaratonu. Naslova državnega prvaka sta se veselila Rok Puhar (1;07:20) in Neja Kršinar (1;17:47). »Pogoji za tek so bili dobri, le drselo je. Načrt je bil, da držim tempo romunskega maratonca. Tekel je nekaj sekund na kilometer hitreje, kot sem načrtoval, zato ga nisem držal. Mitja Krevs je še z njim. Psihično mi je bilo težko teči na drugem mestu, sem pa vedel, da ga lahko na koncu ujamem, kar se je tudi zgodilo. V zadnjem kilometru sem šel z lahkoto mimo in za zmago nisem imel težav. Ura je pokazala, da je proga od 150 do 200 metrov daljša. Škoda, sicer bi lahko tekel pod eno uro in sedem minut. S formo sem lahko zadovoljen. Načrtujem še eno tekmo v novembru, najverjetneje na deset kilometrov v Italiji, glavni cilj pa je maraton v Valenciji 3. decembra. Se že veselim te tekme,« je v cilju pojasnil Rok Puhar iz Šenčurja. Pred kratkim je znova začel sodelovati s trenerjem Romanom Kejžarjem, še vedno slovenskim rekorderjem v maratonu. »Pod njegovim vodstvom treniram od 1. septembra. Letos je bilo čudno obdobje. Fizično sem bil odlično pripravljen, na tekmi pa tega nisem mogel pokazati. Vem približno, kaj se je dogajalo. Mislim, da je bila ene vrste depresija. Motivacija in vse je bilo na ničli. Z Romanom sva se srečala, našla skupni jezik. Poznava se, razrešila sva, kar je bilo v preteklosti. V enem mesecu sva naredila velik napredek. Do Valencije je še en mesec. Sem samozavesten, da za konec leta naredim dober rezultat,« je nekaj besed dodal še na to temo.

Neja Kršinar s Topola je v polmaratonu prehitela tudi večino predstavnikov moškega spola. Hitrejših od nje jih je bilo le 22. »Ne glede na to, da ni tako deževalo, pogoji niso enaki, kot če bi bilo suho, jasno vreme. Moja strategija je bila, da skušam čim dlje držati hitrejši ritem, kot sem ga vajena, in to me pripeljalo do desetega kilometra, potem pa se je začela borba. Nekje od desetega kilometra naprej sledijo vzponi skoraj vse do živalskega vrta. Ljubljanski maraton oziroma polmaraton ni med najlažjimi. Presenečena sem nad velikim številom navijačev. Pohvale, da so ob takem vremenu stali ob cestah in navijali za nas,« je povedala.

Koprivnik najhitrejši gorenjski maratonec

V maratonu je bil najhitrejši Slovenec na 15. mestu Ljubljančan Matic Modic (2;31:58), kot tretji Slovenec je v cilj na 19. mestu pritekel Žiga Koprivnik iz Sebenj (2;36:09) dve mesti za njim pa kot četrti Slovenec Dejan Zorman z Belce (2;37:15). »Zelo sem zadovoljen. Tekel sem osebni rekord, kar je bil danes cilj. To je to za letošnjo sezono. Sedaj pa tekaške copate v kot in turne smuči na plano,« je bil zadovoljen Koprivnik. Tudi Zorman je postavil osebni rekord. Popravil ga je kar za 13 minut. Najhitrejša slovenska maratonka je bila Barbara Trunkelj (osma, 2;50:11). Na deset kilometrov sta bila najhitrejša in Jan Kokalj (31:45) in Maruša Mišmaš (35:07), druga je bila Katja Podobnik iz Žirov (37:55).

Če so bili v ospredju vrh­unski tekači, pa je na Ljubljanskem maratonu največ rekreativcev. Ogromno je tudi Gorenjcev. »Letos je bil polmaraton zame malce bolj zabava, tek na čas je bil pred dvema tednoma v Romuniji, sicer pa je bilo zanimivo, deževno. Gorenjci smo kar trmasti, se pozna, smo bili danes kar v glavnih vlogah,« je povedal Uroš Rozman iz Loma pod Storžičem. »Ljubljanski maraton je poseben izziv, ker je na domačih tleh. Nisem se posebej pripravljal, tečem celo leto. Čas ni v ospredju, najbolj pomembno je, da prideš v cilj. Za večino je ta dogodek zabava, druženje. Vzdušje je odlično,« pa je povedal Pavle Krmelj iz Reteč, ki je prav tako pretekel polmaraton. Na maratonu sta nastopila Katja Rakušček iz Žirov in Gašper Debeljak iz Hotovlje. »Odtekla sem po svojih zmožnostih brez pretiravanja, da se v cilju še lahko nasmejim,« je bila nasmejana Rakuščkova, Debeljak pa je dodal: »To je bil moj deveti zaporedni maraton v Ljubljani. Super je bilo. Glede na pripravljenost je to optimalno.«

Vitezi dobrega teka kot junaki iz Vojne zvezd

Gorenjci niso bili v ospredju le po rezultatih, tudi po izvirnosti, kjer zadnja leta prednjačijo Vitezi dobrega teka. »Dvanajst nas je. Pobrali smo vse najbolj znane like iz sage Vojna zvezd in poželi navdušenje med mladimi in starimi. Teči takole oblečen je ob vsakem vremenu težko, danes pa še prav posebej. Za slavo je treba potrpeti. Vsako leto je Ljubljanski maraton za nas večja zabava, pa ne samo za nas, tudi za sotekače in gledalce. Upam, da nas bo še kdo posnemal. Tempo je bil počasen. To pomeni fotografiranje na vsaka dva kilometra in pol. Za polmaraton smo potrebovali dve uri in pol, smo si vzeli čas. Na polno smo uživali v teku po Ljubljanskih ulicah in napovedali Nočno 10ko. Vsi morajo priti na Bled 29. junija prihodnje leto,« je pojasnil Marko Roblek.

Pri sedeminosemdesetih na polmaraton

Z Gorenjskega je tudi najstarejši udeleženec letošnjega Ljubljanskega maratona. To je 87-letni Miroslav Rant iz Kranja, znani rekreativni tekač, ki redno pobira medalje na veteranskih atletskih tekmovanjih. Nastopil je v polmaratonu. »Zaradi poškodb letos nisem mogel trenirati. Dvanajst kilometrov sem tekel, nato pa hitro hodil. Treba je priti v cilj, odstopa ne poznam. Počutim se odlično. Recept za to je zdravo življenje, biti zmeren na vseh področjih, tudi pri hrani,« je dejal v cilju.

Če so v nedeljo Ljubljanski maraton zaznamovali tekači na deset, 21 in 42 kilometrov, so ga v soboto otroci, učenci in dijaki. V ekipni razvrstitvi osnovnih šol je bila druga Osnovna šola Gorje.

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

pretežno oblačno
vlažnost: 80 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

1/18

petek

6/15

sobota

0/17

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

OBVESTILA / Lesce, 15. marec 2024

Letna skupščina TD Lesce

PRIREDITVE / Žiri, 15. marec 2024

Goropeke v času vojne in revolucije

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 15. marec 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč ...

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 16. marec 2024

Muzikal Kekec

PRIREDITVE / Cerklje, 16. marec 2024

Cerklje smučamo – pokal občine 2024

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 16. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Goriče, 16. marec 2024

Preventivne meritve

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.