Dr. Marjan Plaper, raziskovalec prenosnih elektroenergetskih omrežij in nadaljevalec Vidmarjevega dela ter ljubitelj umetnosti / Foto: dr. Drago Papler

Slovenijo povezal z Evropo

Velik slovenski elektroenergetik zaslužni profesor dr. Marjan Plaper se je rodil pred stotimi leti. Po njegovih predlogih je bilo v Sloveniji zgrajeno visokonapetostno elektroenergetsko omrežje, ki se je že leta 1974 povezalo z zahodnoevropskimi elektroenergetskimi sistemi.

V letih od 1953 do 1984 je vzgojil več generacij elektroinženirjev, tudi z Gorenjskega, ki so se s svojim znanjem uveljavili v domovini in svetu. Rad je zahajal na Gorenjsko, v Breznico pod Lubnik, kjer je imel počitniško hišo. Blizu sta mu bila slikarstvo, umetnost. Ustvarjal je z oljnimi barvami. Veliko je slikal krajine, najraje kar v naravi, ki ga je privlačila. Rad je igral citre, veselje do njih pa je po njegovem izhajalo iz genov, saj je bila njegova mama učiteljica tega instrumenta.

Po maturi v Novem mestu leta 1938 ga je že zanimala elektrika. Ta je bila vedno malo skrivnostna, prinašala je novosti in ta ljubezen ga je pritegnila in vedno bolj vlekla v študij. Takrat se je reklo, da elektroinženirji zelo težko dobijo službo, zato se je sprva vpisal na strojništvo in zelo kmalu, v drugem letu študija v Ljubljani, presedlal v elektrotehniško stroko.

Vztrajnost krepi delo

Po vojni se je vrnil na študij in leta 1947 diplomiral iz varilnih transformatorjev na takratnem Elektro oddelku Tehniške fakultete v Ljubljani. Od vsega začetka je sodeloval z akademikom prof. dr. Milanom Vidmarjem kot dolgoletni asistent in sodelavec. Doktorat tehniških znanosti je opravil leta 1953 na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti na temo principi in naravne moči. Leta 1959 je bil izvoljen v naziv docenta, po Vidmarjevi smrti leta 1962 pa je postal izredni profesor. V obdobju 1964–1965 je bil dekan Fakultete za elektrotehniko, ki je v tem obdobju dobila tudi novo zgradbo. Leta 1967 je postal redni profesor na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Bil je profesor za elektroenergetska omrežja, prenos in razdeljevanje električne energije ter stabilnost elektroenergetskih sistemov. Ukvarjal se je s prenosom električne energije po visokonapetostnih omrežjih, optimalnimi parametri elektroenergetskega sistema. Od leta 1953 do leta 1984 je veliko Gorenjcev študiralo pri njem in dobilo bogata strokovna elektrotehniška znanja. Študentje so od svojega učitelja nehote povzeli življenjski stil in pristop do reševanja problemov. Treba je delati, delati in vztrajati v delu; vztrajnost krepi delo, je bil njegov moto.

Mednarodne povezave

Kot sodelavec Elektroinštituta Milan Vidmar je s to ustanovo sodeloval že vse od njegove ustanovitve leta 1948. Ustvaril je vrsto pomembnih strokovnih del. Preko Elektro inštituta Milan Vidmar iz Ljubljane je sodeloval z zagrebškim in beograjskim elektroinštitutom pri razvoju višine visokonapetostnega nivoja v celi Jugoslaviji. Po njegovih študijah se je takratni jugoslovanski elektroenergetski sistem vključil septembra 1974 prek Slovenije v zahodnoevropski elektroenergetski sistem UCPTE prek regionalne skupine SUDEL alpskih držav Avstrije, Italije in Slovenije.

Konferenca ob stoti obletnici rojstva dr. Plaperja

V spomin na stoto obletnico rojstva prof. dr. Marjana Plaperja so Slovensko združenje elektroenergetikov CIGRE-CIRED, Elektrotehniška zveza Slovenije in Fakulteta za elektroenergetiko v Ljubljani pripravili 19. septembra strokovno konferenco z naslovom Še več omrežja. Po predstavitvah razvojnih »čeri« pred skoraj petdesetimi leti in vključitve Slovenije pred 44 leti v evropsko sinhrono interkonekcijo UCPTE pod strokovnim vodstvom prof. dr. Plaperja so predstavili sedanje stanje in izzive v prihodnosti. Vključevanje slovenske energetike v zahodnoevropske povezave je bilo uspešno izvedeno v letih 1964–1974 navkljub številnim težavam tistega časa, zahvaljujoč izjemnim strokovnjakom, ki so vztrajno dokazovali prednosti za elektroenergetski sistem in vse odjemalce električne energije. Tako je bila slovenska elektroenergetika združena z zahodno Evropo natanko trideset let pred vstopom Slovenije v EU leta 2004. Zanesljiva oskrba z električno energijo s povezavo na zahod je bistveno olajšala procese osamosvajanja Slovenije.

Oddajte svoj komentar

Kranj 14°

delno oblačno
vlažnost: 63 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

1/17

nedelja

6/13

ponedeljek

4/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.