Praznik slovenskega filma

V ponedeljek zvečer se bo s filmom Ne bom več luzerka Urše Menart v Portorožu začel 21. Festival slovenskega filma. V šestih dneh bo na ogled 111 filmov, od tega slaba polovica v tekmovalnem programu.

Ljubljana – „Upam, da bo na letošnjem festivalu tudi dejansko predstavljen najlepši del slovenske kinematografije,“ je v uvodu na novinarski konferenci o prihajajočem festivalu dejala direktorica Festivala slovenskega filma Jelka Stergel. Letošnji festival, ki bo potekal med 10. in 15. septembrom, bo zaradi velikega števila filmov, ki bodo na njem predvajani, za dan daljši kot lanskoletni. Temu sledi tudi novost, saj se bo festivalsko dogajanje razširilo od Avditorija Portorož do razstavišča Monfort. Da bi festival dosegel čim več ljubiteljev filma, pa bodo izbrane projekcije tekmovalnega in preglednega programa predvajali tudi v ljubljanskem kinu Komuna.

Filmske projekcije so tudi letos razdeljene v tekmovalni in pregledni program, dodane pa so še manjšinske slovenske produkcije, otroški animirani film in v sekciji Podmladek igrani filmi, ki so jih ustvarili dijaki in šolarji sami. Trije filmi bodo posvečeni letošnjemu Badjurovemu nagrajencu, scenaristu in režiserju Tugu Štiglicu. Osrednji slovenski filmski dogodek bo torej v slabem tednu dni ponudil pregled izbrane slovenske filmske produkcije igranih, dokumentarnih in animiranih filmov vseh dolžin. V vseh sekcijah skupaj bo na ogled kar 111 filmov, seveda pa bo v ospredju tekmovalni program, v katerem se bo pomerilo 16 celovečernih, šest srednjemetražnih, 17 kratkih, deset študentskih filmov in tri manjšinske koprodukcije. Programska komisija je sicer izbirala med 154 prijavami.

Kljub slabim finančnim razmeram lahko govorimo o dobri beri slovenskega filma, Stergelova razmišlja o značilnosti letošnje filmske produkcije: »Največja značilnost letošnjega filmskega nabora je raznolikost žanrov, stilov in tudi tem, ki jih avtorji obravnavajo. Če smo se morda zadnja leta navadili na precejšnje sovpadanje stilov pri obravnavi pretežno socialnih tem, si bomo letos lahko ogledali tako žanrsko izčiščene zgodbe z urbano tematiko kot subtilne avtorske izpovedi. Tudi izbor najboljših dokumentarnih filmov ponuja paleto najrazličnejših zvrsti: glasbeni dokumentarec, biografski in avtobiografski, zgodovinski, vojni …«

Direktorica Slovenskega filmskega centra, javne agencije RS Nataša Bučar je ob tem spregovorila o pomenu festivala za domačo kinematografijo in njene ustvarjalce: „Iz tekmovalnega programa je razvidno, da produkcija kakovostnega filma v tako majhni kinematografiji, kot je slovenska, brez proračunskih sredstev ne obstaja. Od 16 dolgometražnih filmov je kar 12 takih, ki so prejeli javna sredstva Slovenskega filmskega centra, ostali štirje pa so bili večinsko podprti s strani RTV Slovenija, ki postaja vedno bolj nepogrešljiv partner slovenskega filma.“ Film je draga umetnost in tega se moramo zavedati, je še dodala.

Med organizacijskimi novostmi festivala je vodja festivala Tjaša Smrekar poudarila tudi, da bo deset izbranih dokumentarnih filmov s festivalskega programa moč videti tudi v Ljubljani, po njegovem zaključku pa bodo v nedeljo, 16. septembra, in v ponedeljek, 17. septembra, v Kinu Komuna predvajani tudi zmagovalni filmi festivala. Seveda bodo na festivalu potekali tudi pogovori z ustvarjalci filmov in delavnice za strokovno javnost. Festival slovenskega filma je edini edinki filmski dogodek, kjer na enem mestu lahko v zelo kratkem času srečate vse slovenske filmarje.

Oddajte svoj komentar

Kranj -7°

pretežno oblačno
vlažnost: 91 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/7

torek

-6/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?