Job Stopar / Foto: Tina Dokl

Največja nagrada je bila izkušnja

Štirje slovenski dijaki so se udeležili svetovne geografske olimpijade (International Geography Olympiad) v Quebec Cityu. Dva med njimi sta Gorenjca. Job Stopar iz Naklega je osvojil bronasto medaljo in se uvrstil med 87 najboljših mladih geografov na svetu. Uspešen je bil tudi Luka Kambič iz Radovljice, zelo malo mu je namreč zmanjkalo do brona. O tej izkušnji smo se pogovarjali z Jobom.

Svetovna geografska olimpijada je od 31. julija do 7. avgusta potekala v Quebec Cityu v Kanadi. Udeležilo se je je 165 dijakov, starih od 16 do 19 let, ter osemdeset mentorjev iz 43 držav. Na olimpijado so se uvrstili tudi štirje slovenski dijaki, ki so dosegli največ točk na državnem tekmovanju. Med njimi sta Luka Kambič, dijak četrtega letnika Gimnazije Jesenice, in Job Stopar, dijak drugega letnika Gimnazije Kranj (v šolskem letu 2017/2018). »Tekmovanje je bilo sestavljeno iz pisnega in terenskega dela ter multimedije. Vse je potekalo v angleščini; tisti, ki nam angleščina ni materni jezik, smo imeli na voljo nekaj več časa za reševanje nalog. Pisni test iz geografije je obsegal splošno in regionalno geografijo, vprašanja so bila razdeljena na osem tematik, kot so problematika koralnih grebenov, ledenikov, razširjenost ebole ... Pisali smo tudi esej na temo prednosti in slabosti spletne platforme za oddajanje zasebnih domovanj Airbnb na primeru Barcelone. Za terenski del pa smo se odpeljali v regijo Charlevoix, kjer smo raziskovali in kartirali mesto Bais-Saint-Paul ter priobalni pas, potem pa tudi odgovarjali na vprašanja. Določili smo tri degradirana območja, za katera smo morali narediti strategijo, kako bi se lahko trajnostno razvijala, da bi jih ohranili za domačine in naredili privlačne za turiste. Vse je potekalo individualno, tekmovalci se med seboj nismo smeli posvetovati. Zahteven je bil tudi multimedijski del. Naj vam opišem samo en primer: Na video posnetku se je prikazal posnetek Severne in Južne Amerike v letih 2000–2010, za vsako leto posebej si spremljal pikice na zemljevidu in med štirimi ponujenimi odgovori moral ugotoviti, ali gre za migrante, morda migracije ptičev …« je povzel Job, ki se je za olimpijado še dodatno pripravljal, saj je bil med najmlajšimi tekmovalci. Tako je že predelal mednarodno maturo iz geografije (v angleščini). »Na tekočem moraš biti tudi z aktualnimi novicami, vedeti, kaj se v svetu dogaja, in moraš znati povezovati stvari. Geografija je namreč zelo široka veda.«

Vsaka ekipa je že pred tekmovanjem pripravila plakat na temo Kako voda v kateremkoli stanju vpliva na življenje v vaši državi? Slovenska ekipa je predstavila solinarstvo kot eno redkih v svetu, kjer se še prideluje na tradicionalni način. Tekmovalci in mentorji – ena od dveh mentoric, ki sta spremljali naše dijake, je bila profesorica v jeseniški gimnaziji Mirjam Martinuč Bernard – so bivali v kampusu univerze Laval, druge najstarejše univerze v Severni Ameriki. Gostitelji so jim organizirali tudi dva izleta; enega v Quebec City z reko St. Lawrence, ki Joba precej spominja na evropska mesta, in drugega v Foret Montmorency v največji študijski gozd na svetu.

Po končanem tekmovanju so se Job Stopar, Luka Kambič in Mirjam Martinuč Bernard udeležili še t. i. post olimpijade, petdnevne ekskurzije po Quebecu, kjer je tekmovalni duh zamenjala sproščenost. Ogledali so si pristno indijansko vas Mastheuiatsh, zapuščeno industrijsko mesto Val-Jalbert z velikim slapom ter obmorski del s sipinami in fjordom, kjer so opazovali kite, ptiče ... »Večino prijavnine in stroškov, povezanih z olimpijado, je pokril republiški zavod za šolstvo, nekaj tudi pristojno ministrstvo in Gimnazija Kranj, ekskurzijo smo morali plačati sami. Zahvaljujem se Občini Naklo za donacijo petsto evrov, s katero sem pokril večji del stroškov za ekskurzijo,« je povedal Job, ki je že kot majhen poznal vse države sveta in njihove zastave. Poudaril je, da je bila zanj največja nagrada na olimpijadi že sama izkušnja ter spoznavanje novih krajev in ljudi. Že lani se je udeležil balkanske olimpijade, kjer je osvojil srebrno kolajno.

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

pretežno jasno
vlažnost: 80 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

3/15

torek

2/14

sreda

1/20

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 5. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

IZLETI / Šenčur, 6. april 2024

Gremo na obalo

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??