Osebni dokument moramo imeti vedno pri sebi: ko smo v avtu, v hribih, na nakupovanju ... / Foto: Tina Dokl (arhiv GG)

Tudi v hribe z dokumentom

Vsi polnoletni državljani morajo imeti pri sebi osebno izkaznico ali drug uradni dokument s fotografijo. Osebne izkaznice seveda ne morete imeti pri sebi, ko ste na primer v vodi, a morate jo hraniti v bližini.

Kranj – V zadnjih dneh je precej odmevala zgodba o 26 kubanskih plesalcih, ki so jim grozile visoke globe po petsto evrov, ker pri sebi niso imeli dokumentov, na koncu pa so jo po odločitvi sodišča odnesli le z opominom. V podobni situaciji pa se lahko znajdete tudi sami, če pri sebi nimate osebne izkaznice ali drugega identifikacijskega dokumenta, le da slovenskim državljanom zaradi prekrška po zakonu o osebni izkaznici ne grozijo tako visoke kazni, kot so Kubancem, ki so kršili zakon o tujcih. Za prekršek, ko pri sebi nimate identifikacijskega dokumenta z osebnimi podatki in fotografijo, vas namreč lahko kaznujejo z globo od petdeset do dvesto evrov. Precej višja globa (od štiristo do 830 evrov) pa je zagrožena tistim, ki sploh nimajo osebne izkaznice oz. enega od uradnih identifikacijskih dokumentov. In kršitev zakona o osebni izkaznici niti ni tako malo. Po podatkih Policijske uprave Kranj so na primer gorenjski policisti lani obravnavali 126 takšnih kršitev, letos pa 78. Obravnavani prekrški so bili sicer večinoma povezani še z drugimi kršitvami, največkrat zoper javni red in mir, je razložil Bojan Kos, predstavnik za odnose z javnostmi na Policijski upravi Kranj.

Identifikacija tudi z razgovorom

Zakon o osebni izkaznici predpisuje, da mora osebno izkaznico imeti vsak državljan po dopolnjenem 18. letu starosti, kadar nima drugega veljavnega uradnega identifikacijskega do­ku­m­e­n­ta, op­remljenega s fotografijo, ki ga je izdal državni organ. Osebno izkaznico ali drug uradni identifikacijski dokument s fotografijo, ki ne sme biti poškodovan ali obrabljen, pa mora imeti državljan pri sebi in jo je dolžan uradni osebi v postopku identifikacije tudi dati v vpogled. »Policisti ugotavljajo identiteto osebe tako, da osebo na primeren način ustavijo in ji pojasnijo razlog ustavitve ter nato zahtevajo izročitev javne listine z njeno fotografijo, ki jo je izdal državni organ, da listino pogledajo ter primerjajo in preverijo podatke v ustreznih evidencah,« je razložil Kos. Če policisti dvomijo o pristnosti javne listine ali je oseba nima oz. identitete ni možno z gotovostjo ugotoviti, smejo ugotavljati identiteto z razgovorom, v katerem preverjajo podatke o identiteti s pomočjo podatkov iz uradnih evidenc in drugih zbirk podatkov in tudi s pomočjo drugih oseb ali na drugem kraju ali na način, ki ga predlaga oseba, če je varen in razumen. »Če policisti ne morejo ugotoviti identitete osebe, jo smejo privesti v policijske prostore in izvesti identifikacijski postopek,« je dodal Kos.

Zakon dovoljuje izjeme

Seveda pa zakon predvideva, da je v nekaterih okoliščinah nesmotrno od državljana pričakovati, da bo imel pri sebi osebni dokument. Katere so take okoliščine, zakon ne navaja, zato smo takšno vprašanje zastavili policiji, ki ima največ izkušenj z ugotavljanjem identitete. Pojem nesmotrna uporaba je nedoločen pravni pojem, ki se presoja od primera do primera glede na okoliščine primera, zato splošnega odgovora, ki bi veljal za vse primere, ni mogoče podati, so uvodoma pojasnili, nato pa postregli tudi z nekaterimi konkretnimi situacijami.

Oseba tako ne potrebuje pri sebi osebne izkaznice v primeru, ko ima na primer v določenem prostoru drug dokument, s katerim izkazuje svojo identiteto. Zaposleni v posameznem podjetju na primer potrebujejo za vstop različne kartice, pri čemer imajo na kartici tudi fotografijo. »Seveda so tu lahko tudi okoliščine, kot so navedene v zgornjih primerih, vendar je treba zmeraj izhajati iz dejstva, kaj nekdo tam počne in da mora do tja priti,« ob tem dodaja Drago Menegalija, predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete. Da bo imel pri sebi osebni dokument, prav tako ni smotrno pričakovati od nekoga, ki dela na gradbišču v delovni obleki. Običajno pa ima taka oseba dokument shranjen v vozilu v bližini gradbišča ali v garderobni omari, zato je dokument hitro dosegljiv v primeru, da policisti na gradbišču opravijo nadzor.

K sosedu greste lahko brez dokumenta

Mnogi pa zmotno menijo, da osebne izkaznice ni treba imeti pri sebi med različnimi oblikami rekreacije. Med t. i. zakonske izjeme tako na primer ne sodi planinarjenje. »Tudi pri potovanju v hribe oseba potrebuje osebno izkaznico, saj posameznik lahko v vsakem primeru vstopa v neke pravne posle, kjer se mora izkazati z identifikacijskim dokumentom. Ne nazadnje je Zakon o prijavi prebivališča posebej določil, da tudi v gorskih/planinskih kočah ob prijavi prenočišča, morajo ponudniki uporabiti osebno izkaznico za vnos podatkov,« pojasnjuje Menegalija. Med kopanjem v jezeru, morju ali bazenu je seveda logično, da pri sebi ne morete imeti osebnega dokumenta, zato pa ga potrebujete za odhod do kraja kopanja. Podobno velja tudi v primeru, ko se udeležite kakšne zabave, razen če ta ne poteka pri sosedu, še opozarja policija.

Oddajte svoj komentar

Kranj -9°

zmerno oblačno
vlažnost: 92 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-10/4

torek

-7/8

sreda

-3/8

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?