Veronika Pretnar Kunstek je ob letošnjem praznovanju mednarodnega dneva medicinskih sester prejela priznanje za življenjsko delo. / Foto: osebni arhiv

Prejela prestižno priznanje

Veronika Pretnar Kunstek iz Vikrč je letošnja prejemnica priznanja Angele Boškin za življenjsko delo, ki ji jo je podelila Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije.

Vikrče – Veronika Pretnar Kunstek iz Vikrč je v medvoškem okolju v zadnjih letih v prvi vrsti znana kot predsednica Društva upokojencev Pirniče, zelo aktivna pa je še vedno tudi izven lokalne skupnosti. Je prepoznavna in zaslužna članica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornice – Zveze), ki ji je letos podelila nagrado Angele Boškin za življenjsko delo – kot najmlajši članici, ki so ji namenili to prestižno priznanje.

Sodelovala pri reševanju v nesreči letala

Kot štipendistka se je takoj po opravljeni diplomi na Višji šoli za medicinske sestre zaposlila na Kirurški kliniki. V svoji poklicni karieri je opravljala številna dela in naloge, ki so prispevali zdravstveno (in babiško) nego dvigniti na visok strokovni, organizacijski in prepoznavni nivo, ne le v Kliničnem centru Ljubljana, kjer je bila zaposlena na vodilnih in vodstvenih položajih, temveč v vsem slovenskem, nekdanjem jugoslovanskem, evropskem in svetovnem prostoru. Že prvo leto službovanja je sodelovala pri reševanju situacije po tragični nesreči angleškega letala pri strmoglavljenju blizu Letališča Brnik s številnimi smrtnimi žrtvami in nekaj preživelimi. Leto kasneje je postala ena prvih medicinskih sester instrumentark v Sloveniji oziroma takratni Jugoslaviji pri invazivnih kardiovaskularnih, nevrokirurških in uroloških preiskavah (kateterizacijah). Želja po širšem poznavanju stroke zdravstvene nege in povabilo prof. dr. Kornhauserja sta jo privedla do odločitve, da se je leta 1972 zaposlila na Pediatričnem oddelku kirurških strok. Njihov tim je kot prvi v takratni državi začel uvajati sodobne pristope pri zdravstveni oskrbi bolnih otrok v smislu večje humanizacije in odprtja klinike za celodnevne obiske, kar je bilo za tiste čase izjemno revolucionarno. Že od samega začetka je bila vključena tudi v ekipo za transport življenjsko ogroženih novorojenčkov in dojenčkov iz regionalnih bolnišnic v Klinični center, kar je leta 1981 zelo uspešno predstavila na Svetovnem kongresu medicinskih sester v Los Angelesu, posebno njihov model transporta.

Izobraževala se je tudi pri Janezu Ruglju

Veronika Pretnar Kunstek je nenehno tudi izpopolnjevala svoje znanje tako doma kot v tujini. Njeno delo ni bilo nikoli omejeno zgolj na delovno mesto, saj se je vključevala v različna področja zdravstvene nege. Leta 1984 je sprejela izziv in postala glavna medicinska sestra Univerzitetne klinike za nevrokirurgijo. Leta 1995 je zaključila enoletno podiplomsko izobraževanje iz menedžmenta in procesa zdravstvene nege za glavne medicinske sestre na Visoki šoli za zdravstvo v Ljubljani. Od leta 1996 do upokojitve je bila pomočnica glavne medicinske sestre OE Kirurške klinike v Kliničnem centru v Ljubljani.

Poleg odgovorne službe je kot predavateljica v okviru Rdečega križa Slovenije vodila tečaje prve pomoči, predavala na osnovni in srednji šoli predmet Zdravstvena vzgoja in bila izpraševalka na strokovnih izpitih. Dvajset let je delovala kot terapevtka v Klubu za zdravljene alkoholike v Medvodah, za kar se je izobraževala pri znanem psihiatru in terapevtu Janezu Ruglju. Pomemben in obsežen del njenega profesionalnega delovanja je bilo tudi društveno delo v stanovskih organizacijah v domačem in tujem prostoru. Bila je predsednica Pediatrične sekcije ZDMS Slovenije, generalna sekretarka ZDMSJ, sodelovala je pri ustanovitvi Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije ter bila tudi njega druga predsednica po osamosvojitvi Slovenije, bila je tudi glavna in odgovorna urednica Časopisno založniške dejavnosti Zbornice – Zveze in kasneje še dolga leta članica uredniškega odbora informativnega biltena Utrip.

Prejela že številna priznanja

Zelo aktivna je bila v mednarodnem prostoru. V letih od 1992 do 2001 je bila prva uradna predstavnica strokovne organizacije v Stalnem odboru medicinskih sester Evropske unije s sedežem v Bruslju, dve leti članica Izvršnega odbora za Evropski forum Evropskega urada WHO s sedežem v Kopenhagnu. Od leta 2001 do 2009 pa je bila kot prva medicinska sestra iz Slovenije izvoljena za članico najožjega vodstva Mednarodnega sveta medicinskih sester s sedežem v Ženevi. Prejela je številna priznanja, med pomembnejšimi je zlati znak Zveze medicinskih sester Slovenije, srebrni znak Društva medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov Ljubljana, plaketa srebrni znak Zveze zdravstvenih delavcev Srbije in Črne gore.

Aktivna je tudi v pokoju. »Na svoji poklicni in osebni življenjski poti sem z veseljem in prostovoljno opravljala številna dela in naloge, predvsem z namenom, da bi prispevala k večjemu in hitrejšemu napredku ter prepoznavnosti stroke zdravstvene nege, v zadnjih letih pa, da bi z dobro organizirano medsebojno pomočjo čim več starejših lahko čim dlje in kakovostno preživljalo svoja leta doma, kajti živimo čedalje dlje, a smo velikokrat medsebojno odtujeni,« pravi Veronika Pretnar Kunstek, ki je številna priznanja za svoje delo prejela že prej, letos pa še najprestižnejšega. Veliko časa nameni tudi skrbi za svojo »tetko« Cirilo Jesihar, ki je letos dopolnila že 101 leto.

Za visoko priznanje, ki ga je prejela, se je v Cankarjevem domu zahvalila z besedami: »Priznanje sprejemam z vso spoštljivostjo in ga delim z vsemi, ki ste me skozi leta spremljali in me podpirali pri važnih odločitvah, ker pomeni potrditev našega skupnega in trdega dela. Zahvala gre še posebej moji družini, ki me je potrpežljivo in z razumevanjem spremljala vsa leta.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 4°

oblačno
vlažnost: 92 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

10/16

torek

-2/14

sreda

2/12

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

DELAVNICE / Šenčur, Tupaliče, 16. april 2024

Muzicirajmo skupaj, kulinarična delavnica

IZLETI / Cerklje, 16. april 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PREDAVANJA / Škofja Loka, 17. april 2024

O ukvarjanju s homeopatijo

IZLETI / Kranj, 18. april 2024

Planinsko-pohodniški izlet na Jelenk

PRIREDITVE / Kranj, 18. april 2024

Navigacija ?GPS v gorah

PRIREDITVE / Naklo, Preddvor, 18. april 2024

Digitalna tehnologija, družabne igre, zdravi odnosi

IZLETI / Naklo, 18. april 2024

S kolesom v Otoče

PRIREDITVE / Milje, 18. april 2024

Koncert citrark Notice

 

 
 

 

 
 
 

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?