Stečajni upravitelj SHP Kranj Andrej Toš je sicer dosegel sodno zmago, povsem drugo vprašanje pa je, ali bodo upniki sploh prejeli kakšen evro od priznane odškodnine v znesku 3,4 milijona evrov z zamudnimi obrestmi. / Foto: arhiv GG

Sodišče upnikom hranilnice dosodilo odškodnino

Kranjsko okrožno sodišče je ugodilo tožbi Slovenske hranilnice in posojilnice Kranj, ki je od ustanoviteljev terjala 3,4 milijona evrov odškodnine.

Kranj – Kranjsko okrožno sodišče je kratkim izdalo sodbo, s katero je ugodilo tožbenemu zahtevku Slovenske hranilnice in posojilnice (SHP) Kranj, ki je od svojih ustanoviteljev Kmetijske gozdarske zadruge ter podjetij Spedor, Inzas in Alpmetal Kovinoplastika zahtevala 3,4 milijona evrov odškodnine. Za toliko je bilo namreč po izračunih stečajnega upravitelja Andreja Toša oškodovanih 758 upnikov oziroma znaša razlika med priznanimi terjatvami in poplačilom iz stečajne mase. Odškodninska pravda je bila sicer na sodišču končana že decembra lani, vendar je bila odločba pridržana, saj je bilo treba opraviti še prepise in izven naroka vpogledati še v nekatere dokumente.

Z izdano sodbo, ki še ni pravnomočna, se je končala še zadnja pravda v šestnajst let dolgem stečajnem postopku SHP Kranj. Stečajni upravitelj Andrej Toš je odškodninsko tožbo zoper Kmetijsko-gozdarsko zadrugo Tržič in podjetja Spedor, Inzas in Alpmetal Kovinoplastika vložil že leta 2003, z njo pa je od ustanoviteljev iz naslova zakonske odgovornosti za obveznosti SHP-ja, ki ni bil vključen v bančno shemo Banke Slovenije za jamstvo vlog, zahteval razliko med poplačilom iz stečajne mase in zneskom priznanih terjatev 758 upnikom. Na zadnjem naroku decembra lani je stečajni upravitelj pojasnil, da po njegovih izračunih izpad v stečajni masi znaša okoli 3,4 milijona evrov glavnice, k temu pa je treba prišteti še zamudne obresti. »Stečajno maso smo upnikom večinoma razdelili, sledi le še končna razdelitev po odbitku vseh stroškov, to je še približno 262.400 evrov, če ne bo prišlo do nepredvidenega stroška,« je razložil.

Pravilnost Toševega izračuna je na sodišču potrdila sodna izvedenka finančne stroke Mateja Gubanec, ki je hkrati ocenila, da bi se dalo od toženih iztržiti kvečjemu okoli pol milijona evrov. Večina ustanoviteljev je namreč po njenih besedah tudi sama v slabem položaju ali celo v stečaju. »Edino premoženje ima KGZ Tržič, nekaj ga je tudi v stečajni masi Spedorja,« je dejala Gubančeva. Koliko odškodnine je dejansko izterljivo, smo povprašali tudi Toša, a se na naša vprašanja do včeraj ni odzval.

Upniki SHP Kranj so v stečajnem postopku prijavili za več kot 1,6 milijarde tolarjev (približno 6,67 milijona evrov) terjatev, od tega jih je sodišče priznalo za 1,4 milijarde tolarjev, za pol milijona tolarjev pa je bilo še pobota med dolgovi in terjatvami. Skupaj je bilo tako upnikom priznanih za 5,8 milijona evrov terjatev, poplačani pa so bili približno 50-odstotno.

Zaradi stečaja SHP je na kranjskem okrožnem sodišču leta 2012 potekal tudi kazenski postopek. Kranjsko tožilstvo je zaradi oškodovanja upnikov za najmanj 135 tisoč evrov vložilo obtožbo zoper nekdanje vodstvo SHP, in sicer zoper nekdanjega ravnatelja SHP Domna Malenška, direktorja Petra Friderika Smuka ter člana upravnega odbora Franca Golijo in Marijo Štular (tedanja direktorica Kmetijske zadruge Križe), medtem ko je preiskava zoper preostalega člana upravnega odbora Viktorja Brezarja še potekala. Kazenski postopek je temeljil predvsem na predpostavki, da vodstvo hranilnice v luči slabega finančnega stanja, zaradi česar so vedeli, da hranilnici grozi stečaj, ni omejilo prejemanja depozitov, s čimer naj bi oškodovali upnike za najmanj 135 tisoč evrov. Po zastaranju večine kaznivih dejanj je tožilstvo na koncu vodilo pregon samo še zoper Malenška, ki mu je očitalo, da naj bi zlorabil položaj, ker da je tik pred stečajem sprejel depozit Žita Gorenjke, leško podjetje pa je bilo zaradi tega kasneje oškodovano za skoraj 68 tisoč evrov. Sodni senat je po koncu sojenja tudi Malenška oprostil vseh obtožb. Kot je v obrazložitvi povedala sodnica, je bila podlaga za oprostitev nedoločena zakonodaja, saj slednja ne predvideva ravnanja v primeru grozečega stečaja.

Oddajte svoj komentar

Kranj 0°

delno oblačno
vlažnost: 93 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-7/4

sreda

-3/8

četrtek

-2/6

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.