Franci Valant / Foto: Gorazd Kavčič

Kako so nekoč gozdarili na Jelovici

Radovljičan Franci Valant, upokojeni gradbenik in sodni cenilec, se v prostem času ukvarja tudi s proučevanjem zgodovine rodnega okoliša in svojega rodu. To pomlad je izšla njegova knjiga z naslovom Pogorje Jelovica in gozdarjenje v preteklosti ter druga opravila.

»Ves les smo iz gozdov zvozili pozimi s ''posmojkami''. V jeseni smo ''golcvali'' in hlode spravili na kupe ter označili, kje so kupi, da smo jih pozimi ob velikem snegu lahko našli, odkidali in vozili v dolino. Tudi drva za kurjavo smo večinoma prevažali v zimskem času. Pred vojno so vozili iz gozdov tudi smrekovo lubje, ''črislo'', ki so ga potrebovale usnjarne in druga industrija.« (iz pričevanja Franca Zupanca, Maticovega iz Dražgoš)

»Oče mi je kaj kmalu zaupal konja in me napotil samega v Jelovico. Na vožnje s konjem v dolini za kmečka opravila in druge prevoze sem bil navajen od mladega. Na kmetiji je bila to vendar osnovna dejavnost. Malo drugače pa je bilo ''furanje'' hlodovine v gozdovih, kjer ni poti in je potrebno pot za vlako še narediti – poiskati. Hlodi so težki in včasih ga en človek sam ne more pripraviti za vleko do zvožene poti.« (iz pričevanja Marjana Golmajerja, Katežovega iz Radovljice)

Gre za zbrane zapise zgodovinskih dogodkov, pravi avtor, ki so nastali ob sodelovanju Radovljičanov in drugih posestnikov iz krajev okoli Jelovice. »Ko sem se v mislih loteval uresničiti idejo, da bi opisal oziroma združil kar največ pripovedi o dogodkih na meni priljubljeni Jelovici, ter hkratnem podoživljanju ljudi iz naselij okoli Jelovice, ki jim je ta že od davnih časov nudila zaslužek za preživetje, sem vedel, da brez sodelovanja vaščanov nalogi ne bom kos,« pojasni način dela v uvodu v več kot štiristo strani obsegajočo knjigo.

Delo je razdeljeno na dvanajst poglavij. V prvih štirih avtor natančno opisuje Jelovico kot geografsko enoto, njeno upravno razdelitev ter gospodarski pomen. Nato podrobno opiše gozdarjenje – vlogo in pomen gozdov, delo gozdarjev in lastnikov gozdov, proizvode, ki so jih pridobivali v jelovških gozdovih, pa gozdarje oziroma »golcarje« in sekače ter prevoznike oziroma »furmane« lesa in lesnih izdelkov.

Slikovito in natančno opiše Ribčevo planino, Rovtarico in Martinček, najstarejši gozdarski center na Jelovici. Opisani so tudi gozdarski objekti iz preteklosti: žičnice Blatni graben, Podkorito, Jezerca in Kolnica, žičnici v Dražgošah ter logarski in drugi objekti v revirjih. Poglavje o gozdarskih objektih zaključi z odlomki iz kronike posameznih obdobij.

Natančno opiše gozdarjenje in druga vzporedna opravila v preteklosti pa tudi pašne planine nekoč in danes. Med najbolj zanimivimi deli publikacije pa so v poglavju Pričevalci dogajanj prav gotovo pogovori z enajstimi domačini, ki so poznali dogajanje ali pa se ga spominjajo po pripovedovanju svojih prednikov. »Iskal sem čim starejše ljudi. Sam sem prepričan, da je v naseljih okoli Jelovice še več živečih starejših ljudi, ki bi mi povedali še marsikaj, a nekje je bilo treba postaviti mejo in zaključiti pogovore.«

Delo Valant nadaljuje z opisi posebnosti v pogorju Jelovice, v katerem na primer predstavi posebna drevesa, brezna in kraške jame, spominski kamen na Visokem vrhu, gradnjo koče na Radovljiški planini, kamnoseški kamen s Kodrastega vrha in v literarnem zapisu tudi znamenite Vurnikove smreke.

Knjigo zaključi s poglavjem, v katerem razloži vrednotenje jelovške smreke, predstavi sodobne gospodarskopolitične usmeritve v zvezi z gozdovi, na kratko predstavi problematiko krčenja gozdov in priloži prepis uredbe o sečnji gozdnega drevja iz leta 1957, torej iz časa, ko je ta uredba veljala in se uporabljala. To je tudi obdobje, s katerim avtor zaključi svoje raziskovalno delo.

Čisto na koncu je dodal še slovar in razlago izrazov ter napotke bralcu, ki ga za več informacij usmerja na Gornjesavski muzej Jesenice, arhiv Kranjske industrijske družbe in Zgodovinski arhiv pa tudi Slovenski filmski arhiv in Zemljepisni muzej Geografskega inštituta Antona Melika. Knjiga je bogato opremljena s slikovnim gradivom.

Oddajte svoj komentar

Kranj -1°

pretežno jasno
vlažnost: 90 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

-4/13

torek

6/16

sreda

6/13

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

RAZSTAVE / Jesenice, 26. marec 2024

Človek in kovina 2024

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...